Image Image
 
מרחב כפרי סולארי הדפס דואל
נכתב על ידי אופיר אבסלנדר   
993822_solar_panels1משבר האנרגיה העולמי והגברת המודעות לאיכות הסביבה ולייצור "חשמל ירוק"
הביא למגמת פיתוח מואץ של מקורות אנרגיה מקומיים
שיהוו אלטרנטיבה למקומות של דלקים מחצביים.
מאת: יוגב שריד - מנהל אגף כלכלה ופיתוח עסקי - תנועת המושבים

מדינת ישראל תלויה כיום בייצור אנרגיה ואספקת דלקים מארצות אחרות ומושפעת מאוד מחוסר היציבות הקיים בשוקי העולם.
מדינת ישראל היא מדינת שמש, כמות קרינת השמש השנתית היא כ - 2000 קילו-וואט שעה למ"ר, נתון זה הופך את ישראל לפוטנציאל גדול לספק אנרגיה שימושית רבה לא מזהמת ובעלות נמוכה.

כיום בישראל ישנם יותר ממיליון קולטי שמש ביתיים לחימום מים, מרביתם מיוצרים בישראל. קולטים אלו מספקים כמות אנרגיה השווה לכ 2%-3% מהצריכה הלאומית.

אנרגיה סולארית הינה התעשייה בעלת אחוזי הצמיחה הגבוהים ביותר בתעשיית האנרגיה העולמית. בשנים האחרונות בולטת במיוחד הצמיחה בתעשיית האנרגיה הסולארית הפוטווולטאית (ייצור חשמל מאנרגיה סולארית), וזאת בעיקר בשל תוכניות feed-in tariffs שהחלו בגרמניה ב- 2004 ואליה הצטרפו ספרד, איטליה, ארה"ב, יוון, קוריאה, צרפת , קנדה ומדינות נוספות ברחבי העולם, המשמעות של תוכנית זאת היא מכירת חשמל המיוצר מאנרגית השמש במחיר הגבוה פי 4-5 מהמחיר אותו הצרכן משלם.
993822_solar_panels
 
צילום: ewout_bos
 
בנק ההשקעות CIBC מעריך שהצמיחה בשוק האנרגיה הפוטווולטאית תהיה בין 40% ל-50% בשנה עד סוף העשור הנוכחי.
בתחילת חודש יולי נכנסה לתוקף תקנה של רשות החשמל אשר עיקרה ייצור חשמל מבוזר על ידי מיתקנים קטנים פוטו-וולטאים לצריכה עצמית והעברת עודפים לרשת.
עיקר התקנה מדבר על מכירת חשמל במחיר של 2.01 ש"ח (לעומת קניה במחיר של כ 50 א"ג), לרשת החשמל בהתחייבות של המדינה לקניית החשמל למשך 20 שנה .
התקנה מדברת על "תחנה" שתייצר עד 50 קילו ואט לשעה, צריכת בית רגיל בממוצע 3.5 קילו ואט לשעה.
סך התקנה הוא על 50 מגה וואט (בשיטת כל הקודם זוכה).
תנועת המושבים ראתה בתקנה זו כהזדמנות מצוינת להשתמש במבנים הקיימים במושבים ולא פחות חשוב לתרום לאיכות הסביבה המקומית והעולמית.
לפיכך תנועת המושבים וחברת "מילניום אלקטריק" הקימו את חברת "מילניום מושבים" אשר תממש את הפוטנציאל הגלום במושבים ובמבנים החקלאים הקיימים בו.

מילניום אלקטריק הינה חברה ישראלית, החברה מייצרת פאנלים פוטו וולטאים, משווקת ובונה תחנות פוטו וולטאיות בפריסה בין לאומית.
החברה הינה מהמובילות בעולם בפיתוח ושיווק מערכות המפיקות אנרגיה חשמלית ותרמית מאנרגיה סולארית באמצעות תאי שמש פוטוולטאים בטכנולוגיית הPVT ( הקולט הייחודי של החברה מכונה MSS ).
קולט ה MSS משמש להפקת אנרגיה חשמלית פוטו וולטאית לבתי מגורים, מפעלים ומוסדות וכמוצר נלווה מייצר אנרגיה תרמית המשמשת לצריכה פרטית, מפעלים ותחנות קו-גנרציה.
מטרה הפרוייקט של מילניום מושבים הינו להציע "פרוייקט מפתח" לייצור חשמל פוטו וולטאי ביחידות של עד 50 KW לשעה ( כ 500 מ"ר גג).

חברי המושבים בעלי המשקים שלהם ישנם לולים, רפתות,בתי אריזה, מחסנים ומפעלים קטנים ידרשו להעמיד את גגות המבנים לרשות הפרויקט ולהשקיע 15% מעלות ההקמה.
חברת מילניום מושבים תספק את כל המימון הדרוש (85%) ותבצע את כל תהליך הרישוי, התכנון, המימון, ההקמה, התחזוקה, התפעול וניהול התקבולים ממכירת החשמל למשך 20 שנה.
בעל הנחלה יקבל 15% מרווחי הפרויקט לשנה למשך 10 השנים הראשונות ו 20% מרווחי הפרויקט לשנה ל 10 השנים הבאות, לאחר 20 השנה "התחנה" עוברת לרשות בעל הנחלה, לפעילות זו ישנם תוצרי לוואי חיוביים, אחד מהם הינו מים חמים, בעל הנחלה יוכל להשתמש בהם בכמות גדולה הן לשימוש ביתי, חקלאי, או כל שימוש אחר.

תנועת המושבים רואה את קידום המיזם הסולארי כחלק מהפוטנציאל הכלכלי הקיים במשק החקלאי ובשימוש במבנים החקלאיים המאושרים של בעל הנחלה וכאשר פרויקט מסוג זה הינו גם בעל תרומה משמעותית לאיכות הסביבה ושמירת משאבי הטבע, מחזק הדבר את חיוניותו וחשיבותו למדינת ישראל בכלל ולמרחב הכפרי בפרט.

נתונים נוספים והבהרות ניתן לקבל באתר האינטרנט www.solar4u.co.il
או בטלפון 09-7441100

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1246

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >