Image Image
 
הדברה אחרת הדפס דואל
נכתב על ידי איתמר לופו   
barn owl1אחת הדרכים הפשוטות והשגורות ביותר
לשליטה בסביבה בה אנו חיים / מסתובבים / מבלים / מגדלים,
היא הדברה. חומרי ההדברה המסורתיים והנפוצים ביותר הם רעלים.

רעלים אלו פוגעים בנו ובסביבתנו בכמה אופנים. הדברה באמצעות רעלים בגידולים חקלאיים מורידה מאיכות התוצרת מכיוון שהרעלים נספגים בה. הנפגעים העיקריים הם אלו שניזונים על התוצרת (אנחנו). בנוסף, רעלים אלו מתפרקים לאט ונשארים באדמה למשך שנים רבות ופוגעים באיכותה. ישנם צמחים מזיקים שמצליחים לפתח עמידות לרעלים, בעקבות ריסוסים חוזרים במשך שנים ארוכות. אלו משתלטים לעיתים על שטחי המחיה המעטים שנשארו, של הצומח הטבעי, ודוחקים אותו. האיזון, ידידו של מיודעתנו הסביבה, שוב barn owlנפגע.
ההרעלה עשויה להיות גם משנית. חלקם של המזיקים בחקלאות מהווים חוליה חשובה בשרשרת המזון. הרעלה של טרף, הרבה פעמים תפגע גם בטורף. דוגמא "חמה" מפה, מהגולן: חרף מאמצים אדירים הננקטים על מנת לשמר את אוכלוסיית הנשרים בגולן, כמה מקרים של הרעלת בקר גרמה לתמותת נשרים, הניזונים על הפגרים.
גם הפעם, הגל הירוק נשא עמו פתרונות מגוונים. ישנן מספר לא מועט של חברות בעולם, וגם כמה פה בישראל, אשר מפתחות ומייצרות תכשירי הדברה אורגניים. אלו תכשירים העשויים מחומרים אורגניים שפוגעים במזיקים, ואמורים להתנדף ולא להישאר על הצמח/בע"ח ועל סביבתם. ישנם פתרונות אורגניים להדברה שאינם מתבססים על רעלים כלל, כגון מלכודות למיניהן.

צילום: bbrouw83


פתרון מעניין נוסף הוא הדברה ביולוגית - שימוש באויבים הטבעיים של המזיקים. דוגמא נהדרת מהרצאה מאלפת שהתקיימה באליעד השבוע (יהיו עוד הרצאות. אתם מוזמנים. מודעות תתלנה ביישובים) היא שימוש בתנשמות לציד נברנים.
ישנם כאלו שהלכו רחוק יותר ומגדלים בשיטת החקלאות האורגנית. על פי שיטה זו, הדישון מתבצע מחומרים טבעיים בלבד, כמו קומפוסט וזבל בע"ח. מקיימים מגוון ביולוגי רחב, של מיני צמחים ובעלי חיים (כולל מזיקים), ההדברה מתבצעת באמצעים טבעיים בדומה להדברה ביולוגית, לא משתמשים בתרופות כלל, וסובלים רמה מסוימת של נזק ממזיקים בשביל לממש את אידיאל מגוון המינים ובריאות הקרקע.
אמנם ישנן שיטות חלופיות רבות ומגוונות, אך עד כה טעימות. לפני שנתמלא, נעבור לקינוח:
לשירותכם, כמה טיפים לבניית ערוגות ירק ממוחזרות והגנתן ללא חומרי דישון והדברה. באדיבות חבר, המתכנן גינות בשיטת הפרמקלצ'ר (חקלאות בת קיימא):
מגדרים שטח קטן בקרשים ומניחים בקבוקי פלסטיק מעוכים על רוב השטח, מניחים מעל שכבת גזם, מרפדים בשכבה של זבל סוסים, ממלאים שכבת אדמה דקה, מעליה שכבת קומפוסט ועוד שכבת אדמה אחרונה. משקים כל כמה ימים וכעבור כשבועיים הערוגה מוכנה. בקבוקי הפלסטיק חוסמים מזיקים המגיעים מהקרקע. שאר המרכיבים מעשירים את המצע. מסביב זורעים מעט שום ובצל המהווים דוחי מזיקים. מעט יותר רחוק זורעים קמומיל או קלנדולה, המושכים את המזיקים אליהם ומרחיקים אותם מהערוגה. מומלץ!!!

איתמר לופו, "אקו-גאיה", מושב אליעד

איתמר לופו
"אקו-גאיה"
מושב אליעד, רמת הגולן
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה
www.eco-gaya.co.il

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1221

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >