Image Image
 
מה נשים רוצות
הטרדה מינית, מה היא? הדפס דואל
נכתב על ידי פרוייקט מגדר באינטרנט   
hat1"הטרדה מינית" היא תרגום מילולי מאנגלית של "sexual harassment" והגדרתה במובנה הרחב הינה כל התנהגות בעלת אופי מיני של אדם אחד שיש בה כדי לפגוע באדם אחר. הפגיעה אינה חייבת להיות מתוך מניע מיני דווקא - לעתים ההטרדה המינית היא מכשיר המשמש אדם אחד כדי לפגוע באדם אחר, בשל מניע אחר, כגון, יריבות במקום העבודה. כך למשל - גברים עלולים להטריד מינית נשים העובדות בתחומים הנחשבים "גבריים" על מנת "להעמידן במקומן" כאשר מעמדן המקצועי ותפקידן מהווים איום על מעמדם של הגברים באותו מקום עבודה.


הטרדה מינית יכולה להתבטא באופנים שונים -

hat בדיבורים בלבד - לעתים הם בעלי אופי של חיזור, לעתים הם נושאים אופי של רמזים, בקשות או הצעות על רקע מיני. באופן בלתי מילולי - נעיצת מבטים באברי גוף אינטימיים של האישה, קריצה, סימון תנועה ביד וכו'. בהבטחות על רקע מיני - ניסיונות להשגת טובות הנאה מיניות באמצעות הבטחה לתמורה חומרית כלשהי (כגון: העלאת שכר לעובדת, חופשה, רכב) או עידוד מוראלי (כגון:" יהיה בסדר"). בלחץ ואיומים על רקע מיני תוך ניסיונות להשגת טובות הנאה באמצעות איומים פיזיים או נפשיים (איום בפיטורין או בשימוש באלימות).

 צילום: qr5

בפגיעה גופנית - מקרית לכאורה או מכוונת - לעתים הפגיעה נושאת אופי של מגעים מקריים כביכול, או אופי של ליטוף או עיסוי שאמור להיות נעים ולעתים היא מגיעה עד כדי מעשה מגונה או אונס. בכל מקרה מדובר בכפייה של מגע מיני גופני עם המוטרדת בניגוד לרצונה.

בין הקצוות של התופעה מצויות צורות רבות של התנהגות ברמות שונות של פגיעה. ברוב המקרים של הטרדה מינית חמורה, קדמו לה תופעות של הטרדה מינית ברמות חמורות פחות.

 מהי הטרדה מינית על פי החוק?

החוק כלל הגדרה רחבה עד מאוד להטרדה מינית. על פי החוק הטרדה מינית הינה כל אחת מחמש צורות ההתנהגות האסורות כדלקמן:

§                סחיטה באיומים לביצוע מעשה בעל אופי מיני. 

§                מעשה מגונה. 

§                התייחסויות חוזרות הומופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר האדם שאליו מופנית ההתייחסות הראה למטריד שאינו מעוניין בהתייחסויות.

§                הצעות חוזרות בעלות אופי מיני המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעתו.

§                התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו לרבות נטייתו המינית של אדם - במקרה זה גם תקרית חד פעמית תהווה הטרדה מינית.

הגדרת החוק היא רחבה מאוד. בלשון ממצה ניתן לומר כי הטרדה מינית הינה כל התנהגות בעלת אופי מיני של אדם אחד כלפי אדם אחר אשר יש בה כדי לפגוע באחר.

דוגמאות של התנהגויות היכולות להיחשב כהטרדה מינית: בדיחות גסות, הצגת תמונות פורנוגרפיות, אמירות דו משמעותיות בעלות אופי מיני, לחץ לבילוי משותף, מגעים פיזיים בעלי אופי מיני, שאלות על הרגלים מיניים וכו' 

הטרדה מינית בישראל

במחקרים שנערכו בישראל ובעולם נמצא כי בין שליש למחצית הנשים העובדות הוטרדו מינית בין אם מילולית ובין אם פיזית. דרך התגובה השכיחה הינה דרישה מהמטריד לחדול. בשליש מהמקרים אין הדבר מועיל ואולם רק כ-9% מהנשים פנו לגורם חיצוני. אין ספק כי נפגעות הטרדה מינית חוששות להתלונן במשטרה הן בשל החשש לאבד את מקום עבודתן ומקור פרנסתן, הן בשל החשש כי לא יאמינו להן, והן בשל תחושת בושה והאשמה עצמית. נשים הנופלות קורבן להטרדה מינית נפגעות פגיעה נפשית קשה - נשים דיווחו על דיכאון, תחושת השפלה וירידה בערך עצמי, והן גם נפגעות בתנאי עבודתן ובאפשרות קידומן. חוסר הטיפול בתופעה של הטרדה מינית עד לשנים האחרונות מעיד על הסובלנות הסוציו-משפטית לאלימות נגד נשים.

איך תגיב/י?

בהתנהגות העולה בקנה אחד עם עבירת סחיטה או עם עבירת מעשה מגונה, אינך צריכה להראות כי את לא מעונינת. כך גם בהתייחסות מבזה ומשפילה כלפיך - זהו מצב המובן מאליו כהתנהגות שלילית שאינה רצויה ולכן אינך צריכה להראות כי אינך מעונינת. זאת ועוד, החוק גם לקח בחשבון מצבים שבהם המטריד מנצל את מעמדו והמוטרדת, בגלל עמדת נחיתות, נמנעת מלהביע התנגדותה להצעות או להתנהגות המטריד. במקרים המפורטים להלן אין צורך להראות אי הסכמה: ניצול של יחסי מרות בעבודה או בשירות כוחות הביטחון. ניצול של יחסי מרות, תלות, חינוך או טיפול בקטינה או בחסרת ישע. ניצול תלות של המטופלת במטפל במסגרת טיפול נפשי או רפואי. כאשר המטריד מנצל את עמדת כוחו ואת אי השוויון הטבעי הטמון במערכות יחסים מסוג זה להנאתו האישית, התנהגותו תיחשב הטרדה מינית אף אם המוטרד לא הראה כי אינו מעוניין בהצעות או ההתייחסויות האמורות. תנאי זה מגן על אלה המצויים ב"עמדת מיקוח" חלשה ואשר בשל כך פעמים רבות נמנעים מלהפגין את התנגדותם להצעות או למעשי המטריד, על מנת להימנע מפגיעה על ידיו כתוצאה מההתנגדות.

 במקרים שהתנהגות המטריד היא לכאורה חיובית ועשויה להיראות כחיזור בעל אופי מיני, תגובת המוטרד תהא קריטית לקביעה האם ההתנהגות הינה הטרדה מינית אם לאו.

אי הסכמה מביעים בין במילים ובין בהתנהגות בדרך שאינה משתמעת לשני פנים. זכרי - עלייך להיות ברורה וחד משמעית!! הבהירי למטריד כי אינך מסכימה להתנהגותו יש להדגיש - בחוק אין דרישה כי יהא זה ברור שהמטריד אכן הבין שאינך מסכימה, כי ייתכן שמדובר באדם אטום. החשוב הוא כי הדרך בה ניסית להבהיר זאת היא דרך שאדם רגיל היה אכן מבין כי התנהגותו אינה רצויה.

  


 

עובד מתוך starmed - אתר הרופאים המומחים. הכותבת היא עו"ד בלה כהן, מנהלת המחלקה למעמד המשפחה ולשכות משפטיות של המחלקה למעמד האשה, ויצו ישראל.


נכתב על ידי פרוייקט מגדר באינרנט.

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1527

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 31-03-2008 10:38
נושא כאוב ביותר...
מדברים על זה שכל אישה חוותה הטרדות החייה. ואכן קשה מאד להתמודד נגדן, בעיקר כשמדובר במקום עבודה שחוששים לאבד. 
אני תמיד מתפעלת מנשים שקמות ונלחמות.
רשומים
ayelet

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >