Image Image
 
הגיגי אישה ליום האישה הבינלאומי - מרץ 2009 הדפס דואל
נכתב על ידי סיגל צוקר   
1153235_jaque_ii1– יום האישה הבינלאומי
פעם היה יום האם, עכשיו יש יום המשפחה (כן, יש מגמה של שוויון ויש גברים שמחליפים חיתולים, דואגים לאוכל ולילדים וחולקים את הנטל לא פחות מאימא אז גם להם מגיע רגע קצרצר של הוקרת תודה) ויש את יום האישה הבינלאומי.

מה זה יום האישה?
יום האישה הבינלאומי מצוין מידי שנה ברחבי העולם ב- 8 במרץ, היום מוקדש לנשים שפעלו בעבר ושפועלות היום לקידום והשגת מטרות משותפות למען נשים.
השביתה הראשונה על רקע אי השוויון בשכר בין גברים לנשים התקיימה לפני 142 שנים ב- 8 במרץ 1857, פתחו מאות פועלות במפעלי טקסטיל וההלבשה בניו יורק בשביתת מחאה על שכרן הנמוך, על שעות העבודה הארוכות ועל התנאים הבלתי אנושיים שהועסקו בהן.
זו הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שנשים עובדות התארגנו לפעולת מחאה ופעולתן הותירה רושם אדיר.
קלרה זטקין שהייתה ממקימי האינטרנציונל הסוציאליסטי בקופנהגן הציעה להנציח את זכרה של השביתה הראשונה ושל השובתות האמיצות, היא הציעה להכריז כי ה- 8 במרץ יהיה יום האישה הבינלאומי עם השנים התמסד התאריך ומצוין ברחבי העולם. זהו היום שבו טורחים גופים שונים ובודקים את הקידמה לנוכח עקרונות האמנה הבינלאומית לשיוויון נשים. אמנה זו אומצה ע"י העצרת הכללית של האומות המאוחדות ב-18/2/79. האמנה בדבר ביעורן של כל צורות האפליה נגד נשים נכנסה לתוקף ב-3/9/81 לאחר הצטרפותן של מדינות. ישראל הייתה בין המדינות הראשונות שחתמו על האמנה. האמנה כוללת הוראות כלליות בדבר ביעור אפליה נגד נשים, קידום מעמדה של האישה, סילוק דעות קדומות, שוויון של גברים ונשים בפני החוק והוראות ספציפיות בנושאים שונים: שוויון בתחומי האזרחות, החינוך, התעסוקה, הבריאות, הכלכלה והחברה.

1153235_jaque_iiחיפשתי בגוגל את יום האישה הבינלאומי יצאו לי 125,000 תוצאות, כמובן שלא עברתי על כולן אבל אלו שבדקתי, חלקן היו כל מיני נתונים סטטיסטיים לא עדכניים במיוחד על תעסוקת נשים, שכר נשים, אפליות במגזר הציבורי, אפליות במגזר הפרטי, תנאי תעסוקה שאינם שוויוניים, ניצול מיני, אלימות נגד נשים וכהנה, בואו נודה על האמת – לא ממש מפתיע.

צילום: asterisc21

אבל היו גם נתונים אחרים, חלקם מעודדים: קודם כל, אחיותיי הנשים, בניגוד למה שאומרים עלינו – אנחנו נוהגות יותר טוב מהגברים! באתר של אור ירוק פרסמו כמה נתונים מפתיעים, הנה כמה עובדות, העולות ממחקרים שבוצעו בישראל ובעולם לאחרונה ועוסקים בנהיגת נשים הדוח הוא ארוך אבל אביא את העיקר:
• נשים מאופייניות בנהיגה זהירה יותר מאשר גברים, כפי שהדבר מתבטא במעורבותן הנמוכה יותר באופן משמעותי בתאונות דרכים קשות וקטלניות (15% בתאונות קשות ו-10% בתאונות קטלניות).
• לנשים יש יכולת השפעה חיובית על נהגים גברים ונכונות לבטא התנגדות לנהיגה לא בטיחותית.
• תאונות קשות: 1,592 גברים היו מעורבים בתאונות קשות (84.55%), בהשוואה ל-291 נשים
(15.45%) שהיו מעורבות בתאונות כאלו.
• תאונות קטלניות: 367 גברים היו מעורבים בתאונות קטלניות (89.51%), בהשוואה ל-43 נשים
(10.49%).
• גברים נוהגים בממוצע במהירות גבוהה מאשר נשים, מבצעים יותר עקיפות, מעורבים יותר בעבירות תנועה בשכרות ונוטלים יותר סיכונים.
תודו שזה מפתיע, לא?!

עוד נתונים מעניינים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: תוחלת החיים של הנשים בישראל עומדת על 82.2 שנים ואילו של הגברים על 78.5, בראש 94% מהמשפחות החד הוריות עומדת אישה, ממוצע הילדים לאישה גדול (2.9) מהרבה מדינות אירופיות (ובכללן אירלנד, דנמרק, שוויץ, הולנד, בלגיה, גרמניה הונגריה, איטליה ועוד...).
בגילאי 65+ יש הרבה יותר אלמנות מאשר אלמנים (50%) לעומת 15%), את זה כבר ידענו שהנשים שורדות מטבען אבל תוך כדי שיטוט עלה נתון, אני חייבת להודות ממש ממש מדאיג...

שימו לב לזה: מחקר חדש שפורסם בכתב העת American Journal of Epidemiology ובו טוענים פרופ' סאנג ג'ו-הון ופרופ' יון מי מבית הספר לרפואה באוניברסיטת סיאול, כי כל תוספת של חמישה ס"מ אצל נשים, משמעותה ירידה בשיעור של 7% בנתוני התמותה אצל נשים.
או במלים אחרות, נשים גבוהות מקטינות את סיכוייהן למוות מוקדם ב-7% לעומת נשים נמוכות. החוקרים מצאו כי ככל שההפרש בגובה עולה - כך עולה גם תוחלת החיים שלהן וכל 5 ס"מ גובה - מוסיף להן שנים. החוקרים עקבו אחר 345,000 נשים במשך תקופה של 10 שנים (משנת 1994 ועד 2004) ובדקו את מקרי המוות בקרב נשים אלו ואת סיבות המוות.

משתתפות המחקר חולקו לשש קבוצות: החל מאלו מתחת לגבוה של 149 ס"מ ועד לנשים שגובהן עומד על מעל 161 ס"מ. ההפרשים בין כל קבוצה עמדו על שלושה ס"מ. אז הנה – כדאי להיות גבוהה במקרים הבאים:

שבץ - כל חמישה ס"מ משמעם הבדל של 16% בסיכוי למות משבץ, כלומר נשים הנמוכות בחמישה ס"מ מעלות את הסיכוי שלהן למוות ב-16%.

סוכרת, מחלות כלי דם - סיכוי המוות כאן נמצא בטווח של 7% עד 13% לכל חמישה ס"מ גובה, כלומר גובה מקנה סיכוי רב יותר לנשים להאריך שנים, גם אם הן חולות בסוכרת ומחלות כלי דם.
ולעומת זאת, אם לחלות בסרטן – אז עדיף שתהיי נמוכה יותר: מחלת הסרטן חוללה מהפך רציני במחקר, כאן מצאו החוקרים כי דווקא ככל שהאישה גבוהה יותר בחמישה ס"מ, כך היא נוטה יותר למות מהמחלה.
סרטן השחלות למשל, מראה הפרשים בין גובה לבין הסיכוי למות ב-29% יותר, ואחריו, עם אחוזים נמוכים יותר, סרטן השד וגידולים במוח.
לא יודעת אם לשמוח או לבכות בגלל שאני 1.58 מטר.

וברצינות, אחיותיי הנשים, ליום האישה הבינלאומי, אני מאחלת לנו שיקרו לנו רק דברים טובים, שהטוב ביותר יהיה מנת חלקנו ושכולנו נכניס לראש שאנחנו באמת מיוחדות, תורמות, אפקטיביות, מעשיות ובעלות יכולות מופלאות. פשוט מגיע לנו שיהיה לנו הכי טוב שיכול להיות.

סיגל צוקר 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1382

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >