Image Image
 
ארי שביט | מלחמת מגן הדפס דואל
 "הארץ" / 01.01.09 
מבצע עופרת יצוקה הוא מבצע צודק. צודק, מפני שבקיץ 2005 הרסה ישראל במו ידיה את כל ההתנחלויות ברצועת עזה ונסוגה באופן חד צדדי אל הגבול הבינלאומי. צודק, מפני שבשנים 2006-2008 לא ניצלה הישות הפלשתינית בעזה את סיום הכיבוש כדי לבנות את עצמה ואת עתידה, אלא תקפה שוב ושוב את ישראל שבתחום הקו הירוק.

צודק, מפני שבמשך שלוש שנים תמימות מדינת ישראל נשכה את שפתיה והבליגה. צודק, מפני שאין מדינה בעולם היכולה להשלים לאורך זמן עם מצב שאזרחיה מופקרים וריבונותה מחוללת. צודק, מפני שאין סיכוי לשלום במזרח התיכון, אם המדינה היהודית תיתפש כטרף קל המדמם אל תוך המים ומושך לעברו כרישים.

מבצע עופרת יצוקה הוא מבצע טרגי. טרגי, מפני שהוא גורם למוות של מאות פלשתינאים ולפציעה של אלפים. טרגי, מפני שהוא גורם לכך שגם אזרחים פלשתינאים תמימים, נשים וילדים נפגעים בגופם ובנפשם. טרגי, מפני שכמו כל מלחמה הוא יוצר מצוקה אנושית בלתי נסבלת וייסורים שוברי לב.

ואולם הטרגדיה הגלומה במבצע עופרת יצוקה היא בלתי נמנעת. היא נובעת באופן ישיר מן העובדה, שהפלשתינאים לא ניצלו כהלכה את ההזדמנות ההיסטורית שניתנה להם בשנת 2005. היא נובעת מהעובדה, שכאשר לראשונה בהיסטוריה זכו הפלשתינאים לשלטון עצמי הם עשו בו שימוש נקלה. היא נובעת מן העובדה, שהצורך הפלשתיני להרוס את ישראל חזק עדיין יותר מהרצון שלהם לבנות את פלשתין.

ישראלים שונאי ישראל מתארים את מבצע עופרת יצוקה כפשע מלחמה. הם מונים אחד לאחד את שמות ההרוגים הפלשתינאים, מגנים אחת לאחת את הפעולות הישראליות ומתארים את מדינתם כבריון. בשעה שהמצרים יודעים לומר שהאחריות לטרגדיה של עזה מוטלת במידה רבה על חמאס, ישראלים שונאי ישראל מטילים את האחריות כולה על ממשלתם וצבאם. בשעה שהקהילה הבינלאומית מבינה בשתיקה, שמדינה ריבונית מחויבת להגן על חיי אזרחיה, ישראלים שונאי ישראל מאמינים שהחיים של ישראלים הם הפקר.

בשעה שהעובדות הפשוטות מצביעות על כך שהאלימות בדרום נובעת מהתנהגות נפשעת של ארגון קנאי שהפך את הרצועה למתחם של טרור, ישראלים שונאי ישראל דבקים בשנאתם לעמם ולמולדתם ומעניקים הגנה מוסרית לתוקפנות ההרסנית של חמאס.

אין מקום לשנוא את הישראלים שונאי ישראל. בסופו של דבר, עמדתם פתטית. בצדקנות שלהם אין צדק, ובמוסרנות שלהם אין מוסר. חוסר היכולת שלהם להראות חמלה כלפי הישראלים של באר שבע, אשדוד, אשקלון ושדרות מעיד על כך, שיש בם מידה של אטימות. חוסר היכולת שלהם להתייחס אל יורי-גראדים ערבים כאל מי שנושאים באחריות למעשיהם מעיד על כך, שאינם חפים מפטרונות.

המניע האמיתי של הישראלים שונאי ישראל אינו דאגת אמת לפלשתינאים, אלא סוג של גזענות הפוכה. בכך שהם מראים סלחנות כלפי הפשיזם הפלשתיני, הם מפנים עורף לא רק לישראלים אלא גם לפלשתינאים מתונים ושוחרי חירות. מי שמאשים את ישראל בכל ומזכה את הפלשתינאים מהכל אינו משרת את השלום ואינו מקרב את קץ האלימות וסיום הכיבוש. כל שהוא עושה הוא להוכיח עד כמה מעוורת אותו השנאה היוקדת לעצמו.

מבצע עופרת יצוקה הוא ביסודו מבצע נבון ומרשים. ההפתעה היתה מוחצת, המודיעין מדויק, והעיתוי מבריק. העובדה שהמבצע יצא לדרך רק אחרי שישה חודשים של רגיעה שהופרה בידי חמאס העניקה לו גיבוי מדיני והצדקה מוסרית. העובדה שתוכנן בקפידה ובוצע בקפידה השיבה אמון מסוים באיכות הישראלית.

ייתכן שאחרי המהלומה האווירית הראשונה והשמדת המנהרות היה מקום לעצור. ייתכן שכעת יש לאמץ את הצעת ההפוגה הצרפתית ולהעניק הזדמנות אחרונה לשפיות הפלשתינית. ואולם מי שפוסל את המבצע מיסודו לוקה בעיוורון כלפי המציאות ובכשל מוסרי.

הימים הבאים יהיו קשים. יהיו אולי טעויות, אולי יהיו הסתבכויות, אולי ייפלו קורבנות. אבל דווקא משום כך אין זה הזמן למסע של שנאה נגד מנהיגים, מפקדים, לוחמים וטייסים. להיפך. זה הזמן לחזק את ידיו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, המוכיח את עצמו כעת כמנהיג לאומי בעל שיעור קומה.

זה הזמן להתייצב מאחורי מפקדים, לוחמים וטייסים, העושים לילות כימים בניסיון לנהל מלחמה קשה וסבוכה שאין צודקת ממנה. זה הזמן שישראל תנהג סוף סוף כאומה בוגרת, המגינה על עצמה בתבונה ובאיפוק. 
 

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1486

תגובות (2)
RSS לתגובות
1. 14-01-2009 10:04
בחיים אל תהיה צודק, תהיה חכם
לדעתי כל השאלה של מי צודק היא לא רלוונטית. לא רק בגלל שהיא סובייקטיבית, והיא מסתמכת על איזה חלק מהמציאות מדגישים, אלא בעיקר כי זה לא משנה מי צודק. 
 
גם בריבים בין הילדים שלי, וגם במאבק בין עמים, לא מעניין "מי התחיל" ו"מי צודק". מעניין מה צריך לעשות כדי להגיע להסכם שכולם יהיו פחות או יותר מרוצים. 
 
הגיע הזמן שנתבגר ונחשוב בחכמה... ;)
רשומים
ayelet
2. 15-01-2009 11:18
"ישראלים שונאי ישראל"???
מי פה מלא שנאה? הכותב בעצמו. 
 
מגעיל בעיני לעשות דה-לגיטימציה למי שלא חושב כמוך. 
 
עם גישה מתנשאת כזאת, לא פלא שאנשים מגיעים רק למלחמה, לא להסכם. 
:(
רשומים
tali

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >