Image Image
 
איכות חיים
אומרים ישנה אהבה בעולם הדפס דואל
נכתב על ידי ישי צארום   
אהבה..מילה אחת עם כל כך הרבה משמעויות,רגשות ופירושים
מי מאיתנו לא רוצה לחוות אהבה, מי מאיתנו לא רוצה לקבל ולתת אהבה,
שהרי העולם הזה נברא כולו מאהבה טהורה אין סופית
  אומרים ישנה אהבה בעולם... אהבה...מילה אחת לא ארוכה, המכילה בתוכה אין סוף רגשות, אין סוף פירושים ואין סוף אפשרויות...מה כבר ביקשנו? מה רצינו? ולמה קל לנו יותר לאהוב אנשים אחרים...למה?מי מאיתנו לא רוצה לקבל אהבה? מי מאיתנו לא רוצה להרגיש את אש האהבה בוערת בליבו?
ג'לאל א-דין רומי, משורר ותיאולוג פרסי סופי אשר לימד את דת האהבה (1273-1207) כתב:"אינני יהודי, אינני נוצרי ואינני מוסלמי. אינני מן המזרח וגם לא מן המערב, אין גבולות בתוך ליבי. אהבה היא הדת והיקום הוא הספר".
הלל הזקן רמז במשפטו המפורסם "ואהבת לרעך כמוך" שאדם לא יוכל לאהוב אדם אחר עד שלא יאהב את עצמו באמת. כי איך תוכל לאהוב אדם אחר אם אתה לא אוהב את עצמך? אם כך, הרי שהאהבה שלך אליו לא תהיה מלאה ואמיתית. כאשר אדם אוהב ומעניק ממקום מלא, הרי שהנתינה, האהבה, היא כמעיין נובע, היא ממקור בלתי נדלה ומאין סוף שלא יתכלה ויגמר. זוהי מלאות באהבה. מצב זה יוכל להתקיים כשקודם כל תאהב את עצמך ותיתן ותעניק לעצמך, כך תחווה אהבה במלואה ורק אז תוכל לתת באמת מעצמך והזולת ירגיש את אהבתך אליו במלוא עוצמתה. זוהי "עבודה פנימית" בלתי נפסקת לאדם, לכך התכוון הלל הזקן במשפט "ואהבת לרעך כמוך"  כמוך - אם אתה לא אוהב את עצמך לא תוכל לאהוב מישהו אחר, שום דבר בעולם לא יפצה על החוסר הזה, על האהבה הזו שאיננה, שום נתינה לא תמלא אותך ותחייה אותך כמו האהבה לעצמך, תשומת הלב שתיתן לעצמך.
אינני מדבר על גאווה ולא מתכוון שתסתכל על האחר מגבוה (נתקלתי במשפט מדהים שלג'ס גקסון: "לעולם אל תביט על מישהו מלמעלה, אלא אם כן אתה עוזר לו...לעלות"),אני מדבר על אהבה בריאה, כנה וישרה, אני מדבר על תשומת לב ראויה ואמיתית שתיתן לעצמך כי מי ידאג לך אם לא תדאג לעצמך? אדם אשר נותן ומעניק לאדם אחר, יותר מאשר הוא נותן ומעניק לעצמו, בשלב מסוים הנתינה הזו, האהבה הזו "תחנוק" ותצר את צעדיו של האדם השני (המקבל) ולא תעזור לו כלל והרי לכך לא התכוון האדם הנותן והאוהב. מדוע?  מפני שהנתינה, האהבה הזו נהפכה לתלותית. האדם שהעניק, תמך ואהב, לו עצמו לא נשאר מהיכן לתת, הבור ריק ואין בו מים... אבל הוא ממשיך לתת מכוח התלות, מכוח ההרגל והוא לא קשוב לאדם השני שאולי כבר לא צריך, לא רוצה ולא בדיוק לזה הוא התכוון... המצב הזה יצור פגיעות כפולה כי גם הנותן ייפגע וגם המקבל ייפגע.
כאשר אתה נותן ויש לך מהיכן וממה לקחת (מהאהבה שאתה מעניק לעצמך),הנתינה מגיעה ממקום מלא, בריא ואמיתי יותר ואז מערכת היחסים שנוצרת היא מפרה ומופרית באופן מאוזן.      
קוראים יקרים, בוודאי גם אתם נתקלתם במודעות ופרסומים על חג האהבה 2008: "מבצעים בחנויות", "השקה של קולקציה מיוחדת פרחונית ורומנטית בהשראת גן ורדים קסום לרגל חג האהבה 2008", "לרגל חג האהבה 2008 מסעדות עם מנות מיוחדות", "מבצע מדהים לאוהבים"... ועוד...אני שואל את עצמי האם לזה התכוון ה"משורר?" האם לא היה ראוי לנו- לכל אחד ואחד מאיתנו שנחגוג כל יום ויום את חג האהבה?
מי צריך את המהומה הזאת, את ההמולה הזאת המשרתת יותר את בעלי העסקים מאשר אותנו (וכבודם במקומם מונח). קחו למשל את הפרסום שראיתי השבוע: "מבצע מדהים לאוהבים"  ואם אין לבחורה הזו אהוב/בן זוג, היא לא יכולה לקבל את המבצע הזה? היא חייבת להיות בזוגיות?
אהבה... מילה קצרה אבל עם כל כך הרבה משמעויות, פירושים ורגשות.
מאחל לכולנו שנמשיך לחגוג כל יום וכל רגע את האהבה שבתוכנו, את האהבה לעצמנו, את האהבה לאהובינו ולכל מי שרק נרצה... באהבה.
אסיים בעוד משפט כל כך נכון של ג'לאל א-דין רומי: "המשימה שלך היא לא לחפש אהבה, אלא לחפש ולמצוא את כל המחסומים  שבנית נגדה". הדרך ארוכה ומפותלת אבל מעניינת...
שלכם
ישי צארום
מנחה קבוצות למודעות עצמית ומאמן להעצמה אישית ועסקית 
הבית בקצה היער – בית חם להתפתחות והעצמה אישית
מושב עופר, חוף הכרמל054-7747495
, 04-9544074  כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה    

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2658

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >