Image Image
 
העולם בכף ידך
לתת יותר מדי הדפס דואל
נכתב על ידי אסתי הורן   
honor1משפחה מול קריירה - נראה כי רוב הנשים מבלות חלק משמעותי מחייהן בהתמודדות עם קונפליקט זה, וכי בדור האחרון, בו אבות רבים מהווים שותפים שוויוניים בגידול הילדים, גם גברים רבים מתמודדים עמו. הזמן והמשאבים לעולם אינם מספיקים, וכל כך קשה לוותר. כמה להיות עם הילדים? כמה להקדיש לעבודה? ואנחנו, מה נשאר בשביל עצמנו?

נראה כי פעמים רבות, בעיקר אצל נשים, האחריות כלפי המשפחה, הבית והפרנסה באה על חשבון קידומן, התפתחותן והצרכים השונים שלהן, ויוצרת בהן תחושות של תסכול ושל הקרבה. תופעה זו בולטת במיוחד במודל השוביניסטי הקיצוני, בו נשים רבות שמות את צורכיהם ואף נוחותם של הבעל, הילדים וכל האחרים לפני צורכיהן שלהן, ומבלות חיים שלמים שרובם ככולם הענקה לאחרים, שבניגוד לציפיות לדאגה ולתודה תופשים לרוב את הנתינה כמובן מאליו. דפוס זה נפוץ במיוחד בקרב חולות סרטן, כך שהוא לא רק מדכא את האדם אלא אף מסוכן, וחשוב לנסות ולהימנע ממנו ככל האפשר.

חשוב לזכור כי אחריותו של האדם כוללת גם את האחריות לעצמו, לאושרו ולבריאותו, וזוהי האחריות היחידה אותה לא ניתן לחלוק- איש מלבדך אינו יכול לדאוג לאושרך ולסיפוק צרכיך. חשוב ביותר להקדיש את הזמן והמשאבים למילוי הצרכים הדרושים לאושרו של האדם, גם כשהדבר נראה כבא על חשבון הבית, האנשים האחרים ואפילו הילדים. ילדים להורה "מקריב" נושאים עימם לרוב תחושות צער ואף אשמה, כך שהדבר חשוב גם למענם. עם זאת, הדאגה למילוי צרכיך ולאושרך חשובה בעיקר על מנת למנוע תחושה של הקרבת החיים למען אחרים והחמצתם.

 תופעה אחרת המתרחשת אצל אנשים שקשה להם להציב גבול לנתינה היא נטייה להתרחק מקשרים הנתפשים כ"לוקחים", ולעיתים אף מקשרים בכלל. תופעה זו מאפיינת בעיקר אנשים שגדלו עם הורה שתלטן וחונק ש"נכנס לורידים". בדרך כלל הורה כזה מהווה גם בן זוג שתלטן ומדכא, ויוצר מודל זוגיות מרתיע בעיני הילד.

אדם שגדל כך יחשוש לרוב מקשרים חונקים, כאשר בדרך כלל כל הבעה של עניין ושל רצון לקשר תיתפש כמאיימת על הגבולות האישיים, חונקת ומרתיעה. לאנשים כאלה תהיה נטייה להימשך לאנשים שאינם נתפשים כחונקים- אנשים שאינם מתקרבים יותר מדי, ששומרים על מרחק. פעמים רבות הם יימשכו למי שאינם מושגים- אנשים נשואים, גרים רחוק, אוהבים מישהו אחר, וכדומה. במקרים אחרים יימשכו לאנשים קרים או לכאלה שאינם מעונינים בהם באמת. בקשרים כאלה הם מרגישים בטוחים מפני חדירה לפרטיותם ומפני תובענות בלתי פוסקת כלפיהם.

הבעיה היא, כמובן, שקשרים כאלה פגומים מהיסוד. בני זוג אלה אינם מסוגלים לספק להם אהבה, חום, ביטחון וכבוד להם זקוק כל אחד במסגרת קשר זוגי. בני זוג קרים או לא אוהבים יהיו לרוב גם תובעניים ודורסניים במיוחד. קשרים אלה יתמוטטו לבסוף, הבדידות תדחוף אותם לחפש קשר אחר, הפחד מהישלטות יגרום להם להימשך שוב רק למי שלא יתקרב יותר מדי, וסוג זה של קשרים מרוחקים, בדידות ואכזבות ייטה לחזור על עצמו שוב ושוב בחייהם.

איך ניתן לפתור דפוס אומלל זה? מודעות לבעיה, הגם שהיא חשובה ביותר, אינה מספיקה בדרך כלל, כיוון שכוחות הפחד, המשיכה והדחייה עמוקים. לרוב תידרש עבודה ארוכה ואמיצה על רגשות, מלווה בעזרה מקצועית, על מנת לשנות את הדפוס וליצור את היכולת לקשור קשרים עם אנשים חמים, אוהבים ומתחשבים.

 כיצד מזהירה אותנו היד?

 תחושה של הקרבת עצמי וצרכי לטובת המשפחה ואנשים אחרים תתבטא ביד באצבע סאטורן שאינה ישרה לגמרי אלא מעוקמת קלות לכיוון אצבע אפולו, בעיקר ביד שמאל (לימניים). אצבע סאטורן מבטאת את האחריות, השיקול, חכמת החיים והאיזון, וכשהיא נוטה לכיוון אצבע אפולו, המבטאת בין השאר את המשפחה, היא מעידה על חוסר איזון ותחושת הקרבה. ככל שעיקום זה גדול יותר הבעיה חמורה יותר ויש להשקיע יותר בשינוי צורת החיים.

 הורה שתלטן ומדכא יתבטא לרוב בטביעות אצבעות שמרכזן אינו במרכז הפרק העליון של האצבע(א) כמקובל, אלא נמוך יותר, כאילו נדחסו הטביעות מטה(ב), ביד שמאל בעיקר; ביד ימין יבטא give2give4הדבר הזדהות עם הורה שדוכא על ידי בן זוג שתלטן. יד ימין גדולה ורחבה יותר מיד שמאל(ג) גם היא מבטאת דומיננטיות רבה של הורה, אם כי באופן פחות חמור.  give3

 אצל אנשים כאלה נצפה למצוא רווח גדול בין אצבעות מרקורי ואפולו, ולעיתים גם בין יופיטר וסאטורן, המבטאים בדידות, בעיקר בקשרים זוגיים. כן נצפה למצוא מספר קווים חריג בין אצבע מרקורי לקו הלב, המעידים על בעייתיות במספר הקשרים הזוגיים בחיים.give5

 

 

 

 

 

 

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1629

תגובות (3)
RSS לתגובות
1. 05-03-2008 07:40
אוי איזה אמה עקומה יש לי
ועוד אין לי אפילו ילדים. מה יהיה?! :roll
רשומים
tali
2. 08-04-2008 20:24
ניתוח מדהים
מעניין ביותר - האם הקווים אכן ישתנו בעקבות טיפול.
רשומים
רונית שמואלבי
3. 09-04-2008 08:10
קווי כף היד תמיד משתנים לאורך זמן, ככל
שהאנשים משתנים. טביעות האצבע בעיקרון לא משתנות, אבל אולי הדחיסות למטה עשויה להיות פחות חמורה אם האדם ישתנה הרבה.
רשומים
esty

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >