Image Image
 
העישון מזיק לבריאות, אך לא פחות מזיק לכיס... הדפס דואל
נכתב על ידי מיכאל סירולניק   
1068167_cigarette_-_tobacco__-_nvdmerwe-za_jpg1פגשתי לאחרונה זוג חברים טובים. בדיוק חזרו מהבנק למשכנתאות,
לאחר שקיבלו הצעה להלוואה לקראת שיפוץ מסיבי של ביתם,
בו הם גרים 15 שנים והגיע הזמן, לטענתם, ל"ניתוח פלסטי" ו"גיהוץ הקמטים", או בשפת השיפוצניק: החלפת צנרת, החלפת ריצוף, כלים סניטרים, טיח, צבע, חשמל, בקיצור בית חדש עם קירות ישנים.

הזוג הנחמד (הם חברים שלנו, איך לא יהיו נחמדים?...) הגיע למסקנה שב - 300 אלף שקל, סוגרים עניין ואפילו יישאר קצת עודף להחלפת הסלון. עוד סיפרו לי שבדיוק משתחררת להם קרן השתלמות בסך 70 אלף ש"ח ולכן עם הלוואה "קטנטונת" של 230 אלף ש"ח הם מסודרים ל - 15 השנים הבאות.

בין סיגריה לסיגריה, עוד סיפרו לי שאחרי שעשו סקר משכנתאות הציעו להם הלוואת צמודת מדד בריבית קבועה והם יידרשו לשלם סכום של 1,783 ש"ח לחודש ולדעתם יכלו להתמודד עם הסכום הזה.

עד כאן, הסיפור היה מלווה בהתלהבות רבה ובמחשבותיי ראיתי את עצמי מוזמן בעוד כמה חודשים לחנוכת הבית המחודש והנוצץ.

אבל, פתאום הרגשתי שהם מנסים להסתיר ממני משהו, נזכרתי שרק לפני כמה חודשים חגגנו להם יום הולדת 45 ואז נפל האסימון!! ...ומה עם ביטוח החיים? שאלתי לא הייתה תמימה, ידעתי שהם מעשנים סדרתיים והדבר, יחד עם הגעתם לגיל שממנו חברות הביטוח הכי חוששות, עלול להרוס להם את החגיגה.
ואז התחילו הגמגומים...
1068167_cigarette_-_tobacco__-_nvdmerwe-za_jpg
מסתבר שגם כאן עשו מספר השוואות והגיעו למסקנה שהם יידרשו להיפרד כל חודש מ - 296 ש"ח לטובת ביטוח החיים.

מכיוון שהעניין התחיל להסתבך, הזמנתי אותם למשרדי ובתנאי שהסיגריות תישארנה במכונית... ישבנו מול המחשב ובלחיצת כפתור אחת "גילינו" מה ההבדל בין מעשן ללא מעשן, לצורך לקיחת ביטוח חיים.

תוספת לפרמיה שגברת "מעשנית" צריכה לשלם לחודש בגין תענוג העישון, מסתכמת "רק" ב - 54 ש"ח (116 במקום 62), ולאורך 15 שנות משכנתא, הדבר מוסיף סכום פעוט של 8,534 ש"ח (ערך נוכחי).

מצבו של חברי היקר, "מעשני", חמור עוד יותר. הוא יצטרך לשלם מדי חודש 180 ש"ח, במקום 94 שהיה משלם אילו לא היה מעשן ולאורך 15 שנות משכנתא הוא והסיגריות שלו ישלמו עוד 13,350 ש"ח.

צילום: SoulMyst

לסיכום, הבנק יאשר את המשכנתא ובתנאי שמשפחת "מעשנים" ישלמו מדי חודש 296 ש"ח, במקום 156 ש"ח שהיו משלמים אילו לא היו מעשנים. לאורך 15 שנות משכנתא חברת הביטוח תגבה מהם 46,382 ש"ח!!! במקום 24,498 ש"ח, קרי תוספת של 21,884 ש"ח שהיו יכולים להתווסף לתקציב המשפחה.

מכיוון שאני חבר ממש טוב, "תקעתי" עוד מסמר בארון שבדרך... וסיפרתי למר וגברת "מעשנים" הנחמדים, מה היה קורה אילו כל ה - 500 ש"ח שהם מוצאים מדי חודש על סיגריות היו חוסכים לקראת שיפוץ הבית (או ניתוח פלסטי אחר...) הסתבר כי סכום "סמלי" של 290 אלף ש"ח נצבר לאחר 30 שנות חיסכון (15 שנים שאני מכיר אותם ועוד 15 עד שיסיימו לסלק את המשכנתא החדשה), מתוכם מעל ל - 100 אלף ש"ח "מתנה" מהבנק בגין ריבית שמרנית של 3% לשנה.

אוף, אמרה לי חברתי הנחמדה, גברת "מעשנית", ורצה למכונית להדליק סיגריה... והעיקר שנהיה בריאים!!

 

מיכאל סירולניק, יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה, כלכלן, בעל תואר שני במנהל העסקים.
בעל ניסיון של למעלה מ - 20 שנה במגוון תפקידים בכירים בתחום ניהול כספים, בקרה תקציבית, מערכות שכר ומשאבי אנוש.

בוגר המכללה ללימודי כלכלת המשפחה והמרכז להשכלה פיננסית מבית "מטריקס".

מייעץ למשפחות בנושאים פיננסים שונים, בנייה והטמעה של תכנית להבראת תקציב המשפחה, תכנון יעדים כלכליים, ניהול סיכונים.
www.familyec.com

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1394

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 03-12-2008 09:08
מדהים! לא ידעתי שיש כאלה השלכות ברורות!
ידעתי שסיגריות עצמן עולות סכומים מצטברים מכובדים, אבל לא ידעתי שלחברות הביטוח יש תעריפים מיוחדים למעשנים, ושמדובר בעשרות אלפי שקלים! 
 
לו הייתי מעשנת, הייתי מפסיקה מייד! :grin
רשומים
tali

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >