Image Image
 
כל הפוסטים בבלוג
על ראשי רשויות ותאוות ההנצחה העצמית הדפס דואל

על תחבורה וחיות אחרות. 

לפני כשבועיים פרסמתי כאן את סקר התחבורה ב-"עוטף גבעת-עדה".  בסקר זה התרעתי כזכור מפני סלילת-יתר של כבישים והחיבה היתרה של מתכנני התחבורה למערכות דרכים השמות את הרכב הפרטי במרכז ואת האדם והקהילה בשוליים.

בדרך כלל ראשי רשויות נוטים להתאהב בפרוייקטים שיש בהם משום "ביצוע":  סלילה וחפירה, בניה, העתקה, פינוי ובינוי וכאלה מעשי יצירה.

לפני שבוע פורסם גם פרוייקט התחבורה בת-הקיימא של המתכננים יורם אסידון, חגית נעלי-יוסף ואד' עמוס יורן.

המתכננים הללו, שהנם בעלי גישה רחבה יותר ובעלי מודעות סביבתית הזהירו מפני "חדוות הסלילה" והצביעו על שילוב פתרונות, שיש בהם גם שמירה על הסביבה, מתוך גישה בת-קיימא.  הגישה ה-"לכאורה שמרנית" מתאימה לאזורנו המיוחד והרגיש, המאופיין בערכי נוף וטבע ומזכירה לנו מדוע בחרנו אנו התושבים להקים את ביתנו ולהתגורר בגבעת-עדה ובישובי הסביבה. נושאים אלו טוב שהם מועלים כעת, טרום הבחירות וזאת על מנת שתושבי האזור יוכלו לדעת מה היא עמדתם של מי שמבקשים להיות בין מקבלי ההחלטות אשר יעצבו את עתיד האזור.  גם אנו התושבים יכולים כעת להחליט האם אנו מעוניינים לבחור במי שמבקש להפוך את גבעת-עדה לאחד מאותם ישובים אורבניים חסרי אופי, או לשמור את הייחוד והאיכות המאפיינים את המקום.

אמירה זו נכונה גם לגבי ראשי רשויות לשעבר, אשר למזלנו ולשמחתנו "יכולת הביצוע" שלהם לא באה לידי ביטוי בכל הקדנציות שלהם, ובתסכולם מנסים "להעניק לנו" עצות אחיתופל.

 

בברכה, 

שי רגב.

גבעת-עדה.

(גיאוגרף-מתכנן.  M.A)


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1560

תגובות (12)
RSS לתגובות
1. 09-11-2008 09:36
זה בדיוק ההבדל בין ה"דינוזאורים" לבין
שחיים בהווה: 
חלק גדול להתמיה ממקבלי ההחלטות הם אנשים מבוגרים ומקובעים, שגדלו על האידיאלים של "נלבישך שלמת בטון ומלט" ומתייחסים בהערצה לטרקטורים וכבישים. 
העובדה שבינתיים הפכה ישראל למדינה הצפופה בעולם, שסובלת מזיהומי אוויר, מים וסביבה קשים, כנראה לא חדרה לתודעתם. 
תפישת הדינוזאורים הזאת היא הרסנית, ומי שלא מסוגל להחליף את עמדותיו עם הזמן, חייב להיות מוחלף במי שידאג לאיכות חיינו ולבריאותנו, ולא רק להקמת אנדרטאות לעצמו.
רשומים
esty
2. 09-11-2008 11:11
אסתי, הלוואי שזו היתה הסיבה :sigh
לדעתי ולצערי הסיבה היא אחרת: הסיבה היא פשוט אגו... 
אגו ותפיסת-עולם/פילוסופיה של שואו וראוותנות. 
הדבר בלט ונהיה לי ברור הרבה יותר באוגוסט האחרון, כשהייתי ביפן: ההבדלים ביננו לבינם, בכל נושא התכנון והיחס לסביבה הוא ענק. התחושה שלי (לצורך אימות נדרש מחקר מעמיק, ולא ביקור שטחי בן 3 שבועות, שהיה למטרה אחרת לגמרי) היתה כי התכנון ותפיסת העולם שם היא של "פונקציונאליזם", לעומת הראוותנות והכוחניות הבולטים כ"כ אצלנו - הן בתכנון האדריכלי, הן בתכנון האזורי והן בהתנהלות והתנהגות הפרט כלפי הסביבה. 
 
ועל זה נאמר: "בבניין ציון וירושלים ננוחם" (האמנם??? :cry )
רשומים
shai
3. 10-11-2008 06:28
על אגו וכוחניות....
מסכים איך לחלוטין. התרבות שלנו רוויה בהם, ובהרבה מהם. 
 
אבל למה בדיוק ציפית מתרבות ששורשיה נעוצים עמוק עמוק בצבא ובבטחוניזם? 
 
רואים את זה בבניה. רואים את זה בחוסר שמירה על הטבע (משום מה בכל איזור ירוק על המפה יש שטח אש של צה"ל...). רואים את זה בנהיגה על הכבישים. ביחס לעניים, למיעוטים, ולמי לא. 
 
עד שלא נשתחרר מהצבא (ולא, בגיל 21+ אנחנו לא משתחררים מהצבא אלא רק מפסיקים להיות מועסקים על ידו ישירות, חלקינו לפחות) כל דבר אחר במדינה ימשיך לקבל חשיבות משנית...
רשומים
ilan
4. 10-11-2008 07:45
צבא, ביטחון, שטחים ירוקים וחיות אחרות
אילן, אני רוצה בהזדמנות זו לתקן טעות נפוצה: במפה יש שטחים ירוקים דווקא הודות לצבא, דווקא משום שהם משמשים לאימוני צה"ל. לולא כך - השטחים הללו היו הופכים מזמן לשטחי בניה ונדל"ן! (דוגמא מוחשית נמצאת בדיוק לידנו: הודות לשטחי האימונים של צה"ל/גולני - נמנעה בינתיים הקמת העיר עירון...). 
והתרבות היפנית הנה כוחנית ומיליטאריסטית אולי לא פחות (ואולי יותר) מאשר זו שלנו.
רשומים
shai
5. 10-11-2008 09:17
תרבות מערבית פטרנליסטית
יש הרבה מחקרים העוסקים בקשר של הדיכוי, ומראים שתרבות מדכאת, כמו התרבות המערבית-הנוצרית, משתמשת באותו יחס מדכא כלפי כל מי שלא בקבוצת השלטון: נשים, בני גזעים אחרים, עניים, ילדים, זקנים, חולים, מכוערים, וכו', וכמובן חיות וטבע. ככל שהתרבות לוחמנית יותר, הדיכוי גדול יותר. 
 
ולמרות הרקע המכוער של יפן, ב2008 היא לוחמנית פחות מישראל. (היא לא מפנה כחצי מהתקציב שלה לצבא, למשל). 
:sigh  
 
למרות שלדעתי זה לא הגורם המשפיע היחיד.
רשומים
esty
6. 10-11-2008 09:57
הדיון מתרחב ומתפצל...
זה לא רע, אבל אני חושש שאנו נאבד את הכיוון... :p  
אז רק להזכיר: 
אילן דיבר על "תרבות מיליטריסטית ויחס לסביבה". 
אסתי מדבר על נושא שונה לחלוטין (שבו אין לי שמץ הבנה). 
אבל, אם ללכת מעט בכיוון של אסתי: אני תוהה האם "תרבות" ו-"היסטוריה" חד המה?? האם "אופי של עם", שלדעתי נובע מ-"תרבות" יכול להשתנות תוך פרק זמן כה קצר, והאם העובדה שלמדינה אין כיום שאיפות צבאיות מוצהרות, מעידה גם על "אופי העם" והיחס שבין אדם לחברו/זולתו?? 
ולצד זאת, בל נשכח שיש מדינות מסויימות (איזה? איזה??? :zzz ) שנאלצות להחזיק צבא ותקציב ביטחון עמ"נ להתקיים. "צבא לצורכי קיום"...
רשומים
shai
7. 12-11-2008 12:36
כל הכבוד על המאמר
:grin קראתי והתרשמתי
רשומים
bhnv36
8. 20-11-2008 08:56
לדעתי תרבות לא משתנה כל כך מהר
ולכן גם אם יפן היום איננה במצב מלחמה, בעם שם יש לא מעט לוחמנות, שבאה לידי ביטוי בדרכים תרבותיות אחרות.(שי, אתה היית שם - מה דעתך?) 
 
ואני חוששת שגם בגרמניה ואוסטריה נשארו היסודות האלה... 
 
ולדעתי- הציונות, כאנטי-תזה לתפישת היהודי הגלותי ההולך כצאן לטבח, העלתה על נס את הלוחם וראתה בו גיבור ומשאת נפש. היו לזה הרבה יתרונות, אבל את החסרונות אנחנו רואים היום... :roll התרבות בישראל בהחלט לוחמנית מדי, לדעתי, וכולנו נפגעים מכך- הטבע, הנשים, הילדים, המיעוטים, קרבנות הכבישים, וכל השאר...
רשומים
esty
9. 20-11-2008 13:05
"לוחמנות"??
אני לא בטוח... וחוץ מזה שצריך להבדיל בין "לוחמנות" ל-"לחימתיות" ול-"אכזריות" ו-"כהות רגשות". 
לא אדבר ולא אשווה לשכנינו, אבל אני חושב שאצלנו מדובר בעיקר על "סדרי עדיפויות": אם תבחני את היחס לסביבה לאורך השנים, החל מראשית הציונות, דרך הקמת המדינה ועד היום, אין לי ספק שתסכימי איתי שיש שיפור עצום במודעות הסביבתית. לדעתי הדבר נובע מסדר-העדיפויות של החברה היהודית-ציונית. בניגוד לכל המקטרגים הרוכבים על גלי השנאה העצמית (ואני לא מתכוון אלייך, אלא לכל מיני "נושאי דגל המקופחים", בעיקר באקדמיה, שחושבים שהלקאה ושנאה עצמית יכפו על חוסר עומק וחוסר רצינות אקדמית ויביאו להם את ההכרה המבוקשת, ולכן - לכל נושא הכי איזוטרי שבעולם, מייד מצרפים את הציונות ו"מוכיחים" שהשפעתה הרעה והשלילית של הציונות היא הסיבה לדיכוי הראשנים בשלולית החורף בנתניה. למשל... :upset ). 
לי אין ספק שהעם בישראל, בבסיסו וברובו, הוא חיובי וטוב. הבעיה העיקרית היא החינוך ובעיקר - החינוך למודעות ולמחשבה/קבלת האחר. ברגע שאנשים ילמדו לחשוב גם על הזולת, ולהיות מודעים לסביבתם - נראה את האור גם בהיבטים הסביבתיים. 
 
חורף(??) נעים וכיפי לכוווולם!!
רשומים
shai
10. 24-11-2008 10:05
השאלה אם אז לא יהיה מאוחר מדי...
הדברים של אלון טל, למשל, על זה שבשנים האחרונות מתו 70% מהאלמוגים וצורות החיים בשוניות, למשל, מזעזעים אותי. זה אומר שבעוד שנים ספורות אנחנו, לא ילדינו או נכדינו, כבר לא נוכל לפגוש את העולם המופלא שהכרנו. 
זה יפה שהמודעות מתעוררת במשך הזמן, ככל שהטבע הולך ונעלם, וככל שהסרטן קוצר יותר ויותר אנשים וילדים סביבנו, אבל אני מרגישה שזה מעט מדי ומאוחר מדי :sigh .
רשומים
esty
11. 26-11-2008 00:38
אכן.... :sigh
:sigh  
 
את הדברים של אלון, על מות ריף האלמוגים, שמעתי בדיוק לאחר שחזרתי מאילת, מסיור במצפה התת-ימי (אחרי אולי 30 שנה שלא הייתי שם!). לצערי - כל מה ששמעתי וכל מה שהוא אמר זה אמת! נראה שהאלמוגים אכן נכחדים! :cry  
 
מצד שני - ראי את פרחי הבר (האמת? ההישג היחיד אולי של החברה להגנת הטבע...): הודות לחינוך נכון וטוב, לאורך שנים של התמדה - הארץ פורחת!!! אז יש תקווה, ולבטע יכולות התאוששות מדהימות. לא לשכוח ;)
רשומים
shai
12. 26-11-2008 09:01
בתנאי שנזדרז...
:roll
רשומים
esty

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >