Image Image
 
איכות סביבה – רק לעשירים? הדפס דואל
נכתב על ידי אסתי הורן   
um51עד לאחרונה נתפש נושא איכות הסביבה כ"מותרות", שרק מי שאין לו בעיות אמיתיות יכול למצוא זמן בשבילו. נראה היה שמי שיש לו, יוכל לטפח את הטבע הירוק ואת הניקיון בסביבתו, ומי שאין לו, ימשיך לגור בתוך הלכלוך, לנשום אוויר מפויח ולשתות מים מזוהמים.

מה אנחנו יכולים ללמוד מאום אל פאחם

הכתבה מבוססת על הרצאתו של מוחמד רבאח, מנהל היחידה הסביבתית המשולש הצפוני[i].

   

um5 מי שעדיין מאמין בכך יכול ללמוד משהו מאום אל פאחם, וממוחמד רבאח, מנהל היחידה הסביבתית במשולש הצפוני. במבט ראשון נראה הניסיון לפעול למען איכות הסביבה במשולש הצפוני- המחוז המנדטורי הכולל את יישובי ואדי עארה, חסר סיכוי. נראה כאילו כל גורם אפשרי גויס כדי למנוע פעילות למען איכות הסביבה:

   ראשית ישנו הנושא הפוליטי: המחוז מורכב ממספר מועצות מקומיות שהיו אמורות לתמוך ביחידה הסביבתית, אך חלק מהן מפורק לאחרונה או מנוהל על ידי משרד הפנים. כך קורה שהמועצה היחידה התומכת בנושא היא מועצת העיר אום אל פאחם. סיבות פוליטיות יוצרות גם את הקושי להגיע לתוכנית מתאר בת ביצוע הכוללת שיקולים סביבתיים בצד שיקולים מעשיים כמו הוצאת המוסכים והמפעלים הקטנים מבתים פרטיים לאזורי תעשיה. שיקולים פוליטיים מקשים גם על התוכניות הדורשות מעורבות של מחלקות אחרות במועצה, כמו מחלקת התברואה, או של גופים אחרים (כמו קק"ל), שאינם אוהבים הצעות החודרות לתחומי התמחותם.

  um1  בצד הקשיים הפוליטיים נמצאים גם הקשיים הגיאוגרפיים: אום אל פאחם פרושה על הרים, כך שהפרשי הגובה בתוכה מגיעים ל400 מטר.

ההרים מורכבים מגיר, דולומיט וקרטון, היוצרים פני שטח סלעיים, מחורצים, המונעים חלחול ומועדים לשיטפונות. גם הכביש הסואן החוצה את העיר מקשה מאד על התושבים ועל תכנונים סביבתיים.

   אך הקשיים הפוליטיים והגיאוגרפיים הם כאין וכאפס לעומת הקושי הגדול האמיתי: הקושי הכלכלי. בזמן המלחמה ב1948 מצאו רבים מתושבי הכפרים באזור מקלט באום אל פאחם, ולבסוף נאלצו להישאר בה. אוכלוסיית העיר שולשה תוך זמן קצר (וגדלה מאז ל45,000 איש, וכ110,000 איש באזור בו היא תומכת). נוצר מחסור גדול באדמה, ועיסוק במקור הפרנסה העיקרי באזור, החקלאות, לא היה אפשרי עוד לרוב תושבי העיר. אחוז הריבוי הטבעי הגבוה- מעל 1350 לידות בשנה, מגדיל את העומס על העיר, עם ילדים רבים שיש לפרנס ולהאכיל.

היעדר אזורי תעשיה באזור מאלץ רבים מהתושבים לנסוע מדי יום למרכז ולחפש שם עבודה על בסיס יומי. למעלה מ85% מהנשים מובטלות. יישובי האזור נמצאים בשני האחוזונים התחתונים מבחינה כלכלית.

   מאליו מובן כי בתנאים אלה סובלת המועצה מהיעדר תקציבים חמור. אין כסף אפילו לפתח תשתיות של כבישים, מים וחשמל להקמת אזורי תעשיה שיעזרו לפתור את הבעיה. מובן שאין כספים להקדיש לנושא איכות הסביבה.

האם באמת נדון, אם כך, מי שאין לו, לחיות בהזנחה, בלב הפיח והאספלט?

כך זה אולי בדרך כלל, אבל למוחמד רבאח הייתה יוזמה לשינוי המצב: הוא פעל למען שיתוף הציבור בעשייה ובגיוס המשאבים, הן כי הציבור הוא קהל היעד של הפיתוח הסביבתי, והן מתוך האמונה שכשיראו האנשים שהפיתוח הוא לטובתם ולטובת ילדיהם, יתרמו משאבים של עבודה ושל כסף מרצונם ומיוזמתם.

um2 בתמיכת העירייה, התקיימו התכנסויות של וועדי שכונות במטרה לקדם את פיתוח השכונות. התושבים החלו לשתף פעולה, ליזום ולתרום, והקימו מספר פרוייקטים כגון טיפוח ושיקום גן המעיין בעין איברהים, הקמת גינה בביה"ס התיכון למחוננים (שזכה במקום הראשון בארץ בממוצע הבגרות במתמטיקה) על ידי התלמידים, גן בי"ס שנבנה ומתוחזק על ידי משפחת אל-איברהים לזכר בנה שנפטר מניוון שרירים, נטיעות של התושבים במדרון הר בשכונה, או גינת משחקים ציבורית מחומרים ממוחזרים. um6במשך הזמן התארגנו מחנות עבודה התנדבותיים המקדישים זמן מרוכז לבנייה וטיפוח סביבתי. כך, למשל, נבנתה תוך עשרה ימים אינטנסיביים הגינה עם פסל האנאפורה בכניסה לעיר:

 

ושופצו וטופחו רחובות, מדרכות וסימטאות עתיקות בעיר:

נוצרו קשרים עם בעלי עסקים שהתנדבו להקים מיכלים לאיסוף קרטון למחזור, ועם עמותות וארגונים ארציים ובינלאומיים, כגון ארגוני "Life" ו"ידידי כדור הארץ" התורמים um3כספים, או עמותת הסטודנטים "מגמה ירוקה" שהתארחו וישנו אצל מוחמד בכפר בעת פיתוח היישוב לקראת כנס "הכדור בידינו" ביוהנסבורג . הארגון האוסטרלי העולמי "אני ואתה ננקה את העולם" תרם שילוט, שקיות, כפפות, כובעים וחולצות לתלמידים למבצע ניקיון בעיר. um4הוקמה עמותת "אל סבאר" לקידום התרבות והאמנות, שהקימה את הגלריה לאמנות[i] העומדת להפוך בקרוב למוזיאון הערבי הראשון לאמנות מודרנית:

 

כן הוקם ארגון "מרבד ירוק - ואדי עארה[i]" המאגד יהודים וערבים לפיתוח התיירות באזור. הארגון פיתח מסלולי טיולים[ii], הוציא לאור אוגדן בעברית, בערבית ובאנגלית להדרכת המסלול הארוך באום אל פאחם[iii], וסייע בהכשרת מורי דרך מן היישוב.

על מסלול הטיול הוקם הצימר הראשון באום אל פאחם[i]. פיתוח כלכלי הוא חלק חשוב בתכנון הפיתוח הסביבתי, מסביר מוחמד. אנחנו רוצים לענות על הצרכים השונים של התושבים, והצורך בפרנסה הוא כמובן צורך מרכזי ביותר.

בשתוף פעולה עם קק"ל הוקם שביל עירון המיועד לאופניים, סוסים או טרקטורונים ומוביל לאורך 27 ק"מ מבקעה דרך קציר ומי עמי אל אום אל פאחם. מסיבות פוליטיות קטע "אום אל פאחם - מגידו" פעיל אבל לא מסומן.

   מוחמד מסכם את דבריו בציטוט המפגש של "עליסה בארץ הפלאות" עם חתול הצ'שייר:

' "תוכל לומר לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?"
"הדבר תלוי מאוד במקום שאליו את רוצה להגיע", ענה החתול.
"לא אכפת לי כל כך לאן-" אמרה עליסה.
"אם כך, אין הבדל באיזו דרך תלכי", ענה החתול.
"-כל עוד אגיע לאן-שהוא", הוסיפה עליסה לצורך הסבר.
"הו, אין ספק שתגיעי", אמר החתול, "אם רק תלכי די זמן".'

אם רק נלך די זמן, נגיע לאנשהו. באום אל פאחם, כמו בכל מקום אחר, קשה להתמודד עם הבעיות הכלכליות, הגיאוגרפיות והפוליטיות. קשה מאד לשנות הרגלים ותפישות. אבל אם הציבור מעורב ויוזם, אם יש מעורבות של התושבים המקומיים, תהיה הצלחה, והיא תמשיך לאורך זמן.

כי למרות כל הקשיים- איכות סביבה היא לכולנו.
 

[i] על הסיורים והצימר בכתבה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3457235,00.html .

 


[i] אתר העמותה, המפרט את המסלולים והפעילויות המוצעות: http://www.wadiara.org.il/he/home .

[ii] התרשמויות ממסלול כזה בכתבה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3404097,00.html .  

[iii] נמצא בכתובת: http://www.wadiara.org.il/files/maslulhamsa.pdf .

כל התמונות בכתבה זו התקבלו ממקור זה.

 


[i] אתר הגלריה:  http://www.umelfahemgallery.org/homeheb.html .

 


[i] בקורס "אנחנו ועתיד הכפר הגלובלי", המתקיים בקתדרה העממית במתנ"ס פרדס-חנה כרכור, בהשתתפות איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה (תחנת כוח חדרה) והמשרד להגנת הסביבה.


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2997

תגובות (3)
RSS לתגובות
1. 06-03-2008 07:26
כל הכבוד להם!
הכי קשה זה לקחת את האחריות לידיים שלנו. 
:x
רשומים
mish
2. 11-03-2008 22:24
יש מה ללמוד
הלוואי ונשכיל כולנו ללמוד כיצד לשמור על ולטפח את הסביבה בה אנו חיים
רשומים
רונית שמואלבי
3. 12-03-2008 07:45
השקעה בסביבה היא השקעה בבריאות שלנו
הגופנית והנפשית. זוהי השקעה בעצמנו לטווח ארוך. 
מצטרפת לרונית- הלוואי על כולנו... :)
רשומים
esty

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >