Image Image
 
הכתבות שלנו
ציפור קטנה בלב הדפס דואל
נכתב על ידי אסתי הורן   
bird41"בשנה הבאה נשב על המרפסת, ונספור ציפורים נודדות" כתב אהוד מנור, תושב בנימינה, ואולי לא ידע כמה ייחודית החוויה הזאת שלנו. כי כמה אנשים בעולם יכולים לשאת את העיניים לשמיים ולראות 500,000,000 ציפורים נודדות מעליהם[2]? זה אפשרי כמעט רק בישראל. במעגן מיכאל, למשל[3].

תצפית על ציפורים ליד הבית

 

   הכתבה מבוססת על הרצאתו של רעי רז, צפר תושב פרדס חנה[1].

    bird4

צלם: Ian Britton

 "אתם רואים את השדה מאחוריכם, זה שבין צומת פוריידיס לפסי הרכבת? בשבוע שעבר ספרתי כאן 3,000 שקנאים שכיסו אותו", מספר רעי, צפר חובב תושב האזור. "כמעט כל הציפורים הנודדות מאירופה וממערב אסיה עוברות בישראל בדרכן לאפריקה בסתיו, ובחזרה באביב. כולן צריכות לאכול כמעט כל יום בשביל לעוף, חלק אפילו צריכות להתעכב כאן כמה ימים לאכילה לפני שהן ממשיכות למדבר, ואנחנו יכולים לראות אותן סביבנו. מתוך 750 מיני הציפורים במגדיר של אירופה, המזרח התיכון וצפון אפריקה, 500 מינים נצפו בישראל: עיטים, חסידות, שקנאים, אנפות, ברווזים, סנוניות, מגלנים, איות, קורמורנים, שלדגים, ירגזים, נחליאלים, תמירונים, עגורים, ועוד ועוד... כל השפע המדהים הזה נמצא בשבילנו ממש כאן, ליד הבית".

האזור שלנו כפרי, והוא מתאפיין בשדות, חצרות גדולות, הרבה שטחים פתוחים, ים, ובריכות דגים. בעבר היו בין רכסי הכורכר ובינם לבין הכרמל שטחי ביצות שמשכו אליהן הרבה ציפורים. ייבוש הביצות הקשה על הציפורים הנודדות למצוא מזון בדרכן, ויצר נזק מתמשך. הביצה האחרונה שיובשה, החולה, יצרה התנגדות ציבורית גדולה לתהליך הזה, ובעקבותיה הוקמה "החברה להגנת הטבע".

 bird3  היום נמצאות באזור שלנו בריכות הדגים של מעגן מיכאל, של מעין צבי ושל גן שמואל, שמושכות אליהן ציפורים רבות. אזור הבריכות הדרומיות של מעגן מיכאל, שחלק ממנו מוגדר כשמורת טבע, אינו מתופעל כמעט, ולאחרונה רצה משרד הפנים להעביר את האזור לג'יסר אל זרקא לצורכי בניה[4]. בשביל שהשטח לא יוחרם, התחייב מעגן מיכאל לפעילות אינטנסיבית באזור הבריכות: מרכז הצפרות שהיה כאן בעבר חודש על ידי "החברה להגנת הטבע", בהנהלת הצפר אסף מרוז, בכל שבת קבוצות הצפרים של אלי עטר, ערן בנקר ואחרים מטבעות כאן ציפורים, וסוף סוף מתקיימים סיורי צפרות לקהל הרחב (פרטים בטל' 03-6388688, 057-2003030).

צילום  Finiky

   "יש בעיה קשה של איזון בין הצרכים של הציפורים הנודדות והצרכים של החקלאות", מספר רעי. "שקנאים, למשל, עוברים פה תוך שבועיים-שלושה בלהקות המסתכמות במאות-אלפים. להקה של שלושת אלפים שקנאים, למשל, שחונה פה יומיים, מחסלת 6 טון דגים - בריכת דגים שלמה. המדיניות שנקבעה היא להבריח אותם אל הים או דרומה, לא לפגוע בהם. בהתחלה הפעילו צופרים וצ'קלקות ביום, אבל אז התברר שכשאין להם ברירה הם מגיעים לאכול בלילה. עכשיו מכסים את הבריכות של גידולי הדגים האינטנסיביים ברשתות". גם בכך יש בעייתיות מסוימת- רעי מגיע לסיור עם ארגז ובו אנפה אפורה שנלכדה ברשת הפרושה על בריכת דגים בגן שמואל, ונפצעה. הוא מנסה לסדר לה הסעה לגן הלאומי לחיות בר באפק, ליד מבצר אנטיפטרוס, שם יטפלו בה. ציפורים מוחתמות או פגועות, שלא יכולות לחיות בטבע, מטופלות גם אצל ביל ברמת הנדיב, כשאת הגוזלים מגדלים כך שניתן יהיה להשיבם לטבע. גם יגאל מילר מכרכור עוסק בהשבת דורסים לטבע, במסגרת עבודתו ב"רשות שמורות הטבע".

   "הציפורים הבעייתיות האחרות מבחינת החקלאות", אומר רעי, "הם הקורמורנים. הם יותר קטנים, אבל הם דייגים מוכשרים, והם נשארים כאן כל החורף. בחוות "חפציבה" בצפון חדרה, למשל, אפשר לראות על האקליפטוסים בשעות הבוקר והערב 10,000 קורמורנים. ניסו לתעל אותם אל הים התיכון ואל הכנרת, וזה כנראה מצליח יפה. החשש הוא שהם יקננו בארץ, כי לא נוכל לעמוד בגידול מאסיבי שלהם".

   ציפורים קטנות יותר ניתן לראות בכל האזור, לא רק ליד הים או בריכות הדגים. בעין צור, ליד מגרש החניה של בי"ס אורט השומרון, מתקיים בכל שבת ראשונה בחודש טיבוע של ציפורים, וניתן להביא את הילדים לראות את הטיבוע ולקבל הסבר. "הטיבוע הראשון", מספר רעי, "נעשה על ידי נזירים באיטליה באמצע המאה ה19. הם הצמידו בטבעת פתק לרגל של ציפור, וביקשו שמי שמוצא אותה יכתוב להם איפה ומתי היא נמצאה. הם קיבלו תשובה ממרחק של 2,000 קילומטר. זה לא הרבה, יחסית. שחפית הקוטב, למשל, עוברת בכל שנה מרחק של 20,000 קילומטר לכל כיוון".

bird2    גם בגינות שלנו אפשר לפגוש ציפורים רבות, חלקן נודדות, חלקן חורפות או מקייצות, ואחרות קבועות בארץ. על מנת לעודד אותן להגיע לגינה ולהישאר בה, ניתן להשאיר עבורן מים בגובה 3-4 ס"מ לשתיה ולרחצה. "אצל חבר שלי", מספר רעי, "באות כמה חוחיות כל ערב כדי להתרחץ. זה פשוט תענוג לשבת על המרפסת לידן ולהסתכל".

   גם מזון אפשר לפזר בחוץ עבור הציפורים: שאריות לחם, גרעיני דלעת, אבטיח וחמניות (לא מומלחים כמובן), בוטנים, אורז, קינואה, דוחן וזרעים אחרים. ניתן לפזר מזון על אדן חלון מחוץ לטווח הגעתם של חתולים, או להכין בצק עם זרעונים שונים, למלא אצטרובל בתערובת, ולתלות על ענף. מנחם הדר, הצפר הותיק מזכרון, התקין על עמוד מגש לשאריות מזון, ומעליו מגש נוסף לצל. רעי עצמו יצר גליל מרשת מתכת עם חורים באורך ס"מ, צירף תחתית וגג מבקבוק של חצי ליטר, מילא בבוטנים ובזרעים גדולים אחרים, ותלה על עץ. בשביל הצופיות אפשר למלא בקבוק של ליטר וחצי במים שמומס בהם קילו סוכר, לעשות חור קטנטן בפקק בעזרת מחט מלובנת, ולתלות הפוך כך שעל החור תיווצר טיפת מי-סוכר.

bird1    חוץ ממזון ושתייה הציפורים זקוקות גם למקום מגורים. ניתן לקנות תיבת קינון של תוכים בחנות חיות-מחמד, או לבנות תיבה כזאת, לחבר היטב לעץ, ולחכות שנה-שנתיים עד שיימצא הזוג שיאמץ אותה לבית[6].

בשנים האחרונות החלו להפיץ בארץ גם תיבות קינון לתנשמות, המהוות מדביר ביולוגי יעיל להפליא נגד מכרסמים (זוג עם גוזלים יכול לחסל 100 עכברים בלילה), אך נפגעו קשות מהרעלות של המכרסמים בחומרים שאינם מתפרקים. מייק ששון מפרדס חנה מארגן את הפרוייקט המצליח של "תנו נשימה לתנשמות".

   כל אחד יכול, כמו רעי, לצאת פעם בשבוע בשש בבוקר מהבית, ולשבת לצפות שעה-שעתיים בציפורים, לפני שהולכים לעבודה. "הכלים הכי שימושיים", אומר רעי, "הם עיניים, אוזניים, וניסיון. אם יש לך גם מגדיר טוב[7], ומשקפת קלה[8], אתה כבר יכול לראות ולדעת הרבה". השעות הטובות לתצפית הן שעות הבוקר המוקדמות, ושעות אחר-הצהריים המאוחרות. החודשים הטובים הם חודשי הנדידה: אוגוסט עד אוקטובר בסתיו, ומרץ-אפריל באביב.

   "באביב הציפורים ממהרות כדי לקנן, אז תקופת הנדידה קצרה ומרוכזת יותר. בשנים האחרונות היא עשויה להתחיל גם מוקדם יותר: בסרט "האמת המטרידה" של אל גור, למשל, רואים איך בגלל התחממות כדור הארץ הזחלים באירופה בקעו מהביצים מוקדם יותר באביב, וכשהציפורים הגיעו במקום למצוא זחלים רכים לגוזלים הן מצאו רק את החיפושיות הקשות שהם הפכו להיות. בשנים הבאות הן כבר התאימו את עצמן. ציפורים הם יצורים סתגלניים מאד, ויש להן את היתרון של הניידות הגדולה. זאת הסיבה שכשאנחנו משקמים אתרים, המחצבה הנטושה בבנימינה למשל, מי שחזר לשם ראשון היה הציפורים- בזים, ברווזים. זאת גם הסיבה שמינים של ציפורים נכחדים פחות, יחסית".

   בינתיים אנחנו יכולים לעזור להן ולתת להן מזון ושתייה, וליהנות, כמו רעי, מהתענוג שביציאה החוצה לגינה, לשמוע ולראות ציפורים.

   

 [1] בקורס "אנחנו ועתיד הכפר הגלובלי", המתקיים בקתדרה העממית במתנ"ס פרדס-חנה כרכור, בהשתתפות איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה (תחנת כוח חדרה) והמשרד להגנת הסביבה.

[2] מתוך המדריך בנושא הציפורים של "החברה להגנת הטבע": http://www.madrichim.co.il/alon/september07/danalon_ziporim.pdf .

[3] על חוף הכרמל ואתרי צפרות מרכזיים נוספים ניתן לקרוא בכתבה: http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3354888,00.html .

[4] כתבה של YNET בנושא: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3463576,00.html .
.

[6] הנחיות לבניית תיבה כזאת: http://www.yardbirds.org.il/food/nesting/nest-box.htm , לקוח ממדור "הגינה המזמינה" באתר "המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית": http://www.yardbirds.org.il/ . במדור זה ניתן למצוא גם הנחיות מפורטות ומבחר רעיונות לבניית מתקני האכלה, שתייה ורחצה לציפורים.

[7] הוא ממליץ על "הציפורים", בהוצאת "מפה".

[8] רעי ממליץ על משקפת ישרה, קטנה, קלה, עמידה למים, עם פוקוס מינימלי מ2 מטר, Eye relief, וRoof Prism.

מידע נוסף ניתן לקבל ב פורטל הצפרות הישראלי: http://www.zapar.co.il/index.html .


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 4335

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 29-02-2008 06:47
ראיתי שבלוח אירועים יש את הפרטים
דרך "כל האירועים" אפשר להגיע למרץ. 
תודה! 
:)
רשומים
ayelet

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >