Image Image
 
תנו לשמש לעלות הדפס דואל
נכתב על ידי אסתי הורן   

 

השימוש באנרגיה סולארית, הבאה מהשמש, הולך ונעשה נפוץ בעולם. בעוד שבאירופה מתכננים להפיק עשרות אחוזים מהחשמל מאנרגיה סולארית[1], בישראל, שכמות השמש בה כפולה, והחברות בה מובילות טכנולוגיה זו בכל העולם, הנושא מוזנח. אנחנו ממשיכים לשלם ביוקר על אנרגיה מזהמת.

למעבר לשימוש באנרגיה סולארית ישנן סיבות סביבתיות וכלכליות גם יחד:

-         זוהי האנרגיה הנקיה ביותר - היא אינה מזהמת כלל.

-         היא אינה מתכלה, וכמותה גדולה פי 10,000 מהתצרוכת העולמית.

-         ניתן לייצרה על שטחי גגות קיימים, בלי לצרוך שטחי קרקע חדשים.

-         ניתן לייצרה בכל מקום בארץ, בלי צורך להוליכה למרחקים בקווי מתח גבוה.

-         ניתן לייצרה באופן מפוזר ומבוזר, לא בתחנות כוח - יתרון בטחוני גדול.

-         מלבד עלות ההקמה, ייצור החשמל הוא חינם.

-         אין כמעט ירידה ביעילות המערכת, לאורך עשרות שנים.

-         התחזוקה הנדרשת אפסית.

 sun1

השימוש בטכנולוגיה הסולארית משתלם, לטווח הארוך, הן בהקמת תחנות כוח שיפעלו על חשמל ולא על פחם או גז, והן בהקמת מערכות ביתיות. למה, אם כן, זה לא נעשה? ישנן לכך שתי סיבות עיקריות:

האחת היא שבחשיבה לטווח קצר בלבד, הקמת מערכת סולארית יקרה יותר, הן לחברת החשמל והן למשפחה, מהמשך המצב הקיים.

הסיבה השניה היא חוסר מודעות לנושא. מחירי המערכות הסולאריות הוזלו בשנים האחרונות באופן משמעותי, וכדאיות התקנתן עלתה מאד. עם זאת רוב בעלי הבתים, ואף אנשים הבונים לעצמם בתים חדשים, לא מודעים לאפשרות להתקין מערכת כזאת, למרות שהיא משתלמת בטווח הארוך.

sun2

צילום: Denis Apel (Stardado)  : תנאי שימוש

איך פועלת מערכת סולארית?

דרך הפעולה הישנה, אותה אנו מכירים מדוד-השמש, היא שימוש פשוט בחום השמש: בקולט של דוד שמש, למשל, השמש מחממת צינורות דקים ושחורים בהם זורמים המים. המים שהתחממו עולים אל הדוד הנמצא מעל הקולט, והמים הקרים בו יורדים לצינורות וחוזר חלילה. בעקבות החוק המחייב בתים חדשים להתקין דודי שמש קיימת מערכת זו ב95% מהבתים בישראל, וחוסכת 4% מהאנרגיה בארץ. במפעלים אין חובה להתקין דודי שמש, ואלה מחממים מים על ידי שרפת מזוט המזהמת מאד את הסביבה.

שימוש בחום השמש מתבצע גם בתחנות כוח סולאריות, בהן השמש מחממת מערכת של קולטים, ואלה גורמים לחימום של נוזל, מלח מומס או אוויר דחוס, המגיעים לטמפרטורות העולות על 1000 מעלות צלזיוס, ומניעים טורבינות היוצרות חשמל. ייצור החשמל באופנים אלה זול משמעותית ממחיר הפקתו מפחם. חברות ישראליות כמו לוז, אורמת, סולרידג', אדיג וסולל הקימו תחנות כוח כאלה, המפיקות מאות מגה-וואטים, בסין, קליפורניה, אריזונה, נבאדה וספרד[2]. גם בישראל ישנן מאז 2001 תוכניות לבנות תחנת כוח כזאת באשלים שבנגב, אך לאחר 7 שנים של איתור ורישוי האתר, הקפיא דירקטוריון חברת החשמל את התוכנית. במקומה מתכננת חברת החשמל להקים תחנת כוח פחמית מזהמת ויקרה נוספת באזור אשקלון.

דרך נוספת לניצול אנרגיית השמש ליצירת חשמל היא באופן ישיר, על ידי שימוש בתאים פוטו-וולטאיים. תאים אלה מורכבים ממוליכים-למחצה העשויים פיסות סיליקון בתוספת אלומיניום או זרחן. בנוכחות אור עוברים אלקטרונים בין פיסות אלה[3], וניתן לצבור אותם או להשתמש בהם ישירות, לאחר שהזרם החשמלי של האלקטרונים עובר דרך ממיר המתאים אותו לרשת החשמל. הניצולת של תאים אלה נמוכה יחסית, כ15%, ומחירם היה יקר עד לאחרונה, כך שרק עתה מתחילים להשתמש בהם בעולם להקמת תחנות כוח.

לפני כ3 שנים נכנס לתוקף חוק המחייב את חברת החשמל לקנות חשמל המיוצר באופן פרטי. בבתים ובמפעלים עובר החשמל שלא נוצל דרך מונה אל רשת החשמל. המערכת מפסיקה לפעול בזמן הפסקות חשמל, כדי לאפשר לעובדי חברת החשמל לתקן קווים בבטחה, אלא אם היא מגובה[4].

כדאיות התקנת מערכות סולאריות:

בעוד שבבתים פרטיים התקנת מערכת סולארית כדאית כיום רק לטווח ארוך, הרי כשמדובר במערכות גדולות יותר, במפעלים, חברות, קיבוצים, בתי מלון וכו', מערכת כזו כדאית כבר לטווח קצר. הסיבה לכך היא תקנות שהתקבלו ב2006, לפיהן המחיר שהמדינה משלמת על חשמל המופק במערכות כאלה יהיה כפול ממחיר החשמל שמוכרת חברת החשמל[5]. כיוון שמפעלים נוטים לצרוך חשמל בשעות השיא בהן הוא יקר יותר, וכיוון שהם יכולים לגלם את הוצאותיהם ולקבל החזר הוצאות, וכן הם יכולים להגיע להסדר עם חברות בעולם המשלמות תמורת הפחתת הזיהום, התקנת מערכת סולארית בהם משתלמת ביותר.

בבתים פרטיים המערכת כדאית, כיום, רק בטווח ארוך: בדירה ממוצעת משתמשים בכ7,000 קוט"ש בשנה, ובבית פרטי בכ10,000. על מנת לכסות את רוב צרכי החשמל נדרשים כ3 kWp (קילו-וואט-פיק), שעלותם כ20,000$[6]. מערכת כזו, בתנאים של היום, תכסה את עלותה תוך כ25 שנים. ישנה אפשרות להתארגן בקבוצות, ואף לקבל מענקים, וכך להפחית את עלות המערכת[7]. ישנן בארץ תוכניות לתמוך בחשמל הירוק, בדומה לנעשה באירופה, דרך העלאת התעריף עד פי 4 ממחיר החשמל הנקנה מחברת החשמל, ודרך הטבות במימון המערכת ובמיסוי (למשל הורדת הארנונה על השטח המכוסה בקולטים סולאריים). כשיתקבלו תקנות אלה, דבר האמור לקרות בחודשים הקרובים, תוכל המערכת לכסות את עלותה אף תוך כ5 שנים. גם שיפור הטכנולוגיה וייצור והתקנה המוניים שלה עשויים להפחית את מחירה.

   לחץ על הממשלה לתמוך באנרגיה הנקיה (למשל דרך העצומה לקידום אנרגיה סולארית בישראל[8]), לחץ על הממשלה ועל חברת החשמל להקים תחנות כוח לא מזהמות, קידום מערכות סולאריות במפעלים ובבתים, והתקנתן בבתינו- כל אלה יעזרו לנו להוזיל את מחירי החשמל, להפחית את התחממות כדור הארץ, ולהפחית את זיהום האוויר הפוגע בבריאותנו.

  

 

 

 

 

 [1] מתוך הכתבה :"ייצור חשמל סולרי נמצא בינתיים בהקפאה" .

[2] מתוך ויקיפדיה, ערך "אנרגיה סולארית":

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A0%D7%A8%
D7%92%D7%99%D7%94_%D7%A1%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%AA
.

[3] על פי הכתבה " אנרגיה סולארית": 

http://www.nrg.co.il/online/10/ART1/076/164.html .

[4] דוגמא לגיבוי: http://www.solarpower.co.il/prod-backup.html .

[5] התקנות לגבי התעריפים למתקנים גדולים:

http://www.pua.gov.il/download/hac177.pdf .

[6] על פי הרצאתו של גיל נזר מחברת אינטרדן (http://www.interdan.com) , בקורס "אנחנו ועתיד הכפר הגלובלי", המתקיים בקתדרה העממית במתנ"ס פרדס-חנה כרכור בהשתתפות איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה והמשרד להגנת הסביבה.

[7] מתוך הפורטל הסולארי: http://www.solari.co.il/solar_prices.html .

[8] בלינק: http://israelsolar.bravehost.com/ .


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 5030

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >