Image Image
 
הכתבות שלנו
"Don't Be Evil" הדפס דואל
נכתב על ידי אסתי הורן   
google41 "כשעובדים בגוגל ביקשו לפתוח בסופי-השבוע את הקפטריה כדי לאפשר להם לעבוד בהם, אמרו להם: לא." מספר אילן, עובד גוגל המתגורר באזור שלנו. "המייסדים, שעדיין מנהלים את החברה, אמרו להם: זה זמן המנוחה שלכם. זה הזמן שלכם להיות עם המשפחות שלכם. לכו הביתה. אתם לא צריכים להיות כאן". .

Google כמודל למקום עבודה אחר

 לאילן, שהגיע לעבוד בגוגל לאחר שעזב חברת היי-טק אחרת, שמנהליה ביקרו את היעדרותו בימים שילדו אושפז בטיפול נמרץ, הייתה ההתייחסות הזאת כמו אוויר לנשימה. google2"כשהגעתי לגוגל אמרה לי ד"ר יואל מארק, מנהלת מרכז הפיתוח בחיפה, שהסיבה היחידה להיעדרויות היא המשפחה, אבל הסיבה הזאת מתקבלת תמיד. הרגשתי שבאתי הביתה", הוא אומר, "למקום שבו רואים אותי כאדם, לא כמכונת עבודה".

לגוגל, ההולכת והופכת במהירות להיות אחת החברות המשפיעות והעשירות בעולם, ישנה השפעה לא רק בתחומי פעילותה, אלא גם באופן בו היא מתנהלת. התייחסותה החברתית הייחודית משפיעה לאיטה על הנורמות והתפישות במקומות עבודה אחרים, ודרכם היא משפיעה על החברה כולה.

תחום אחד כזה, בו מפגינה גוגל תפישה יוצאת דופן, בעיקר בעולם ההיי-טק, הוא האבחנה בין העבודה והמשפחה, החיים הפרטיים. אחת הטענות המושמעות כלפי חברות ההיי-טק וגוגל בכללן, היא שהן מעסיקות את העובדים שלהן בתנאי עבדות, ודורשות מהם את כל זמנם, את כל חייהם, בתמורה לשכר ולתנאים המשופרים[1]. "זה נכון בהרבה מקומות עבודה, אבל זה לא המצב אצלנו". מספר אילן, "מנסים להפוך את המקום לנוח ולכיפי בשבילנו בשעות העבודה, אבל זה עדיין מקום עבודה, לא כל החיים. בגוגל בארה"ב מעבירים קורסים שלמים בנושא הWork / Life Balance".

גישה זאת של גוגל תורמת גם לשוויון בין נשים לגברים. בניסיון לפתור את אפליית הנשים במקומות העבודה, נאבקות הנשים על תנאי עבודה שיאפשרו לאימהות לעבוד ולהתקדם באופן שוויוני, וגם לטפל בילדים. הגישה העדיפה, הבאה בגוגל לידי ביטוי, היא לאפשר גם לאבות להתקדם בעבודה ולטפל בילדים. אין סיבה שדווקא האימהות יצטרכו לעבוד פחות שעות כדי לטפל בילדים. חברה המעסיקה נשים וגברים באופן שוויוני, ומאפשרת לכולם לעבוד ולהתקדם תוך כדי השקעת הזמן הרצוי במשפחה, תורמת הן לאימהות שלא כל הנטל ולא כל המחיר נופל עליהן, הן לאבות היכולים להקדיש זמן ראוי למשפחתם, והן לחברה בכלל.

"גוגל מקבלת לעבודה גם נשים בהריון", מספר אילן. "משום מה בחברה הישראלית זה נתפש כאיזו תופעה מוזרה, יש איזו מוסכמה שאישה בהריון לא יכולה לחפש עבודה. זאת מוסכמה טיפשית. אנשים לא באים לעבוד לחודשיים. אישה בהריון תלד ותצא לחופשה ותחזור ותמשיך להיות עובדת טובה במשך שנים. אין שום סיבה בגלל כמה שבועות של היעדרות לפספס לתמיד עובדת טובה. גוגל גם מאריכה על חשבונה את חופשת הלידה של האימהות והאבות העובדים אצלה, מתוך אותה תפישה, שעובד שטוב לו יהיה עובד טוב".

google3 עובדים אכן נשארים גוגל לאורך שנים ארוכות, בניגוד למקובל בהיי-טק. הם נשארים בגלל שמתייחסים אליהם בהערכה, ובגלל שמאפשרים להם ליהנות מהעבודה. ההתייחסות הרצינית לעובדים כוללת משכורות גבוהות, תגמולים שונים על עבודה יצירתית המועילה לחברה, ותנאי עבודה מהנים (בקומפלקס גוגל בקליפורניה ישנם מסעדות, חדר כושר, בריכה, מכבסה, מרפאה, גני ילדים, שירותי רכב, קורסי העשרה, והמוני משחקים, הכל בחינם[2]). עם זאת נראה שהגורם העיקרי להנאה מהחברה הוא תנאי העבודה עצמה[3]: ההקפדה על בחירת אנשים שיהיה נעים לעבוד איתם, העזרה ההדדית בין כל קבוצות העבודה של גוגל בעולם, היחסים השוויוניים והלא-הירארכיים שבחברה, הבחירה של כל מפתח בפרוייקטים המעניינים אותו, האפשרות להשקיע כ20% מזמנך בלימוד או פיתוח של נושאים המעניינים אותך בעבודה, וזרימת המידע השוטפת בחברה. "המנהלים רואים את תפקידם המרכזי בדאגה לכך שהמפתחים יוכלו לעבוד בנוחות וביעילות", אומר אילן. "וכשזה המצב, לא פלא שהאנשים כאן מתלהבים מהעבודה, ולא פלא שגוגל מצליחה כל כך".

היחס של גוגל לעובדיה, שהביא אותה למקום הראשון ברשימת "מאה החברות  בהן תרצה לעבוד" שפרסם המגזין "Fortune", מהווה מודל לחיקוי בכל העולם. עם זאת לא רק על היחס לעובדים כדאי ללמוד מגוגל. סיסמת החברה היא "Don't Be Evil", "אל תהיה רע", וזהו המוטו המגדיר את מדיניות החברה בתחומים השונים. למרות שמושמעת כלפי החברה ביקורת, בעיקר על המידע האישי הרב שהיא מחזיקה, העלול לגרום נזק רב אם יגיע אי פעם לידיים הלא נכונות[4], הרי שככלל החברה בהחלט מקבלת החלטות של מדיניות גם בהתבסס על שיקולים מוסריים, דבר לא טריוויאלי בתאגידים של ימינו.

google4 אחד התחומים בהם תרומתה של גוגל בולטת במיוחד הוא תחום איכות הסביבה. מחויבותה של גוגל לנושא באה לידי ביטוי בכל הרמות: ברמה היום-יומית ממחזרים בגוגל את האשפה, אין משתמשים בכלים חד-פעמיים מפלסטיק, חומרי הניקוי אקולוגיים, המסעדות מגישות רק אוכל אורגני, וגוגל מתגמלת עובדים המשתמשים ברכב היברידי (ואכן מגרשי החניה שלה מלאים ברכבים כאלה). ברמה הגבוהה יותר הכריזה גוגל שעד סוף 2008 תפחית החברה לאפס את הזיהום שהיא מייצרת, על ידי כיסוי הזיהום הנגרם מהחשמל והאנרגיה שהיא צורכת בהפחתת זיהום ובשתילת עצים במקומות שונים בעולם. בעוד שמגמה זו, הנגזרת מאמנת קיוטו, הולכת ומתפשטת בארה"ב ובאירופה, הרף שהציבה לעצמה גוגל גבוה במיוחד, וראוי לשמש כדוגמא לחברות אחרות. לאחרונה הכריזה גוגל על השקעה גדולה של כספים וכוח אדם בפיתוח מקורות אנרגיה נקיים, והיא בודקת עתה אפשרויות להפקת אנרגיה מתחדשת וזולה[5].

"המדיניות של "Don't Be Evil" לא רק עוזרת לנו להרגיש שאנחנו פועלים נכון", אומר אילן, "אלא היא גם הבסיס להצלחה הכלכלית הגדולה של גוגל. היא גורמת לנו לחשוב לטווחים ארוכים. לא לעשות מה שנראה רווחי לטווח הקצר, אלא לעשות מה שנכון. צורת חשיבה כזאת מועילה לא רק לסביבה, אלא גם להצלחת החברה". הדוגמא לפיה מדיניות המונעת על ידי עשיית הדבר הנכון והטוב, ולא רק על ידי הרווחים המיידיים, מובילה להצלחה כה מרשימה, יכולה לשמש את כולנו בבחירת דרך מוסרית ויעילה יותר.

 

 

 [1] למשל בכתבה "הגוגל הוא עירום

": http://net.nana10.co.il/Article/?ArticleID=425804&sid=127 .

[2] מהכתבה "בואו אלינו לגוגל": http://net.nana10.co.il/Article/?ArticleID=440540 .

[3] כפי שמתאר עובד בגוגל בבלוג שלו על עבודתו: http://isragoogle.blogspot.com/2007/09/blog-post.html .

[4] מתוך הספר "הסיפור של Google", שנכתב ע"י דייוויד וייז ומארק מאלסיד, בהוצאת מטר.

[5] בכתבה " מגגלים אלטרנטיבה": http://www.nrg.co.il/online/35/ART1/664/816.html
צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 3699

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 04-04-2008 06:33
נשמע נהדר, אבל כנראה יש גם צד אחר למטבע
היחסים הטובים שלהם עם סין למשל...
רשומים
mish

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >