Image Image
 
כיצד ללמד ילדים מיומנויות פיננסיות הדפס דואל
נכתב על ידי מיכל לבב   
sara61כיצד ילדים לומדים על כסף ?
לימודם של מיומנויות פיננסיות אצל ילדים מורכבים מגורמים רבים :
העניין שלהם בנושא , יכולות ההבנה , הצרכים שלהם , ואינם בהכרח תלויי גיל.

הם לומדים בעיקר משיתופם האקטיבי ומחוויית הלמידה של הניסיון האישי שצברו ומהתבוננות בהתנהלותם של הוריהם. ילדים לומדים ומפנימים טוב יותר כאשר מחזקים , תומכים ומעודדים אותם יותר מאשר מבקרים ושופטים את מעשיהם. כך גם בנושא החינוך הפיננסי. הרגליהם העתידיים במיומנויות הפיננסיות , הרגלי הצריכה וההוצאה הינם חלק ממה שצפו ורכשו מן הבית. ילדים אשר ילמדו מיומנויות פיננסיות כנראה יהיו אחראיים יותר, יכנסו פחות לחובות, וינהלו את ההכנסות וההוצאות בהתאם ליעדים והמטרות הפיננסיות.
ראשית המחויבות היא הורית ? הורים יכולים לסייע לילדיהם לנהל כסף ע"י זה שילמדו אותם את המיומנויות החל מגיל צעיר. זו צריכה להיות מבוססת על צרכים, עניין של הילד ויכולתו בהתאם לגילו.
למידה עקיפה ? ילדים מתבוננים בהתנהגותם של הוריהם ומבוגרים, כיצד הם המבוגרים מתייחסים לכסף, וכיצד הם חשים לגביו. מה שהם רואים ושומעים משפיע על הערכים והגישות אותם הם מפתחים בעתיד.
למידה ישירה ? הורים יכולים ליצור פעילויות הקשורות לכסף, להסביר להם על סיטואציות אותם ילדים יכולים להבין. פעילויות אלו יכולות להיות באמצעות משחקי "חנות" או לדמות עריכת קניות ומוצרים אותם הילד רוצה לקנות.
שיתוף ? ילדים מרוויחים ביותר מעצם השתתפותם בדיונים משפחתיים. הם יכולים ללמדו על מטרות פיננסיות של ההורים, יעדים , הכנסות, הוצאות, כמובן שיש להסביר לילדים גם את החוקים והגבולות בהם יכול הילד לקחת חלק בדיון.
הזדמנויות לקבלת החלטות ? לימוד באמצעות עשייה חשוב לרכישת מיומנויות פיננסיות. ילדים ילמדו כאשר יינתנו להם מספר אפשרויות לימוד. עשיית טעויות הינה חלק הכרחי לתהליך הלמידה.
הסברים ? הסברים על חשיבותם של המונחים כלכליים הינם הכרחיים. אנו המבוגרים יכולים לסייע לילדים בכך שההסבר יהיה מנקודת מבטם של עולם הילדים. עזרו להם לראות את התמונה הגדולה והרחבה יותר.
ניהול התהליך ? תהליך לימודם של המיומנויות הפיננסיות משלב תכנון, הגדרת יעדים ומטרות, הוצאת התכנית לפועל והערכת התוצאות.

צילום: sara6hisks

בגילאים 3-5 הורים יכולים לשוחח עם הילד על כסף. ללמד אותם לזהות ולספור מטבעות . ניתן ללמדם הרגלי חיסכון ע"י החלטה משותפת בקניית צעצוע. או משחק אותו הם רוצים. קחו את הילד לחנות והחליטו יחד בקנית הצעצוע האם כדאי להוציא את הכסף. ילדים בגיל זה ערים מאד לפרסומות וג'ינגלים אותם שומעים ברדיו ובתקשורת.
בגילאים 6-10 זהו זמן טוב לדמי כיס ולהתחיל להכיר את החיסכון. תוכלו לעודד אותם בנו מערכת תגמולים על מה שהם יודעים לעשות טוב במקום לחפש מה עשו לא טוב. התחשבו בנקודות חוזק אלו כדי ללמד ילדים על כסף. תוכלו לחזק מיומנויות אלו גם ע"י תגמול על עבודות מסוימות בבית. אשר הם מתחילים לבזבז כסף, אפשר לסייע להם בעריכת ניתוח של הצרכים לפני קבלת ההחלטות. ע"י כך הם ילמדו שיש תוצאות "עלובות " כאשר לא מחליטים באופן חפוז וילמדו להפנים את חשיבותם של הבנת ההבדלים בין הצרכים והרצונות. לא לפחד לתת לילד להיכשל.
בגילאים 11-14 בגילאים אלו הילדים נוהגים לאמץ כבר ת הרגליהם של המבוגרים. זהו זמן טוב ללמדם צרכנות נבונה והשוואה בין המוצרים השונים. הם יכולים אף לחסוך כסף לפינוקים שלהם: אביזרים, דיסקים, בגדים וכו'. חשוב שתהיה להם שליטה על הכסף מאחר וקימת חשיבות בלמידה של הצלחה וכישלון להתנסויות העתידיות שלהם.
בגילאים 15-18 בגיל בעייתי בו הנוער מגלה עצמאות כלכלית. נוער רב עובד ומרוויח אך עדין תלוי כלכלית בהוריו. זהו זמן מצוין להתחיל לשוחח עמם על מטרות פיננסיות ארוכות טווח. להשגת המטרות יעבדו כ-2 עד 3 משמרות בשבוע בדוכני מזון מביר, שיעורים פרטיים, קופאים ומוכרים בחנויות. מומלץ אף לפתוח חשבון בנק ולהרגיש את ניהולו. (כמובן ללא כרטיס האשראי...)

תכנית הוצאות ? עריכת תכנית הוצאות עשויה לעודד ילדים להיות זהירים בהתייחסותם לניהול הכסף (זיהוי ההכנסות תוך הוספתם של דמי כיס, מתנות כספיות, כמו דמי חנוכה או ימי הולדת, קביעת ההוצאות הגמישות והקשיחות, הצבת מטרות ויעדים, הבחנה בין מטרות המבחינה בין "רוצה וצריך").

דמי כיס ? זהו הכלי החשוב ביותר ללימוד הילד מיומנויות על כסף. המטרה ללמד את הילד לנהל את כספם שלהם המבוססת על הצרכים שלהם, הרצונות שלהם, והמטרות שלהם. הילד צריך להחליט כמה יבזבז וכמה יחסוך. תפקידו של ההורה לעודד ולחזק את הילד בהוצאה כספית זהירה. דמי כיס יכולים לעודד ילד לעצמאות לחזק את הביטחון העצמי והמשמעת האישית בניהול הכסף. סכום דמי הכיס הינם החלטה משותפת של הילד וההורה ויום קבוע בו יינתנו דמי הכיס (שבועית/חודשית). ככל שיתבגרו יגדל סכומם של דמי הכיס
ויגדילו את מחויבותם והסכום אותו ינהלו. כך אף יעריכו יותר את שיוכלו לרכוש מהכסף שאותו חסכו בעצמם.
ממתי לתת דמי כיס ? ובכן הגיל המומלץ הינו בגיל בו מזהים את ההבדלים בין המטבעות השונים ואף יודעים לספור (גיל 5 או 6 ), בגיל זה דמי הכיס יינתנו פעם ואפילו פעמיים בשבוע בסכומים קטנים, אותו יוכל הילד לחסוך או לבזבז. בגילאים 9-12 דמי הכיס צריכים להיות שבועיים, כשסכומם נקבע ע"י ההורה והילד וכן יוחלט מה יכללו בתוכם דמי הכיס. מומלץ להכין רשימה של פריטים אשר יכסו את הוצאותיו של הילד. בגיל 13 דמי כיס יכללו סכום לחיסכון, סכום להוצאות קבועות וסכום לבזבוז. בגילאים 13-18 מומלץ אף לעודדם להגדיל ההכנסות באמצעות עבודה המתאימה לגילם מעבר לדמי הכיס, כך ינהלו סכומים גדולים יותר.
דמי הכיס יינתנו בזמן קבוע ללא קשר להתנהגותו של הילד. תנו לו להרגיש את המחויבות ובשליטה של הכסף שבאחריותו.

מתנות כספיות ? ילדים קטנים יצטרכו הדרכה כיצד לנהל את המתנה הכספית אותה קיבלו. ילדים מעל גיל 12 יוכלו להחליט בעצמם על הוצאותיהם של סכומים קטנים , לסכומים הגבוהים ההורים מוזמנים לעזור בקבלת ההחלטות. מומלץ אף לעודד לחסוך ולנהל יחד עמם תכניות חיסכון למיניהם (במאמר הבא אכתוב על תכניות חיסכון לילדים).

לסיכום,
מומלץ שלא לתת סכומי כסף נוספים כאשר הילד סיים את מכסת דמי הכיס . חשוב ביותר ליצירת הגבולות. באם חרגתם ממנהגכם אף תוכלו לתת הלוואה עם ריבית. כך ילמד שלהלוואה יש מחיר.
עזרו בהצבת מטרות ברות הישגיות.
הרשו לילדים לנהל מו"מ להעלאת דמי הכיס.
יש לדון מהו הסכום אותו יחסכו מדמי הכיס.

בהצלחה....

המאמר נכתב ע"י מיכל לבב הדר מאמנת , יועצת השקעות ופנסיונית בכירה לחיים פיננסים נכונים.

לאתר שלנו www.mymoneyv.com לפגישה חינם ללא התחייבות התקשרו
050-8655543

מיכל לבב בת 39, בעלת MBA יועצת השקעות ופנסיונית בכירה, בעלת ותק של למעלה מעשור בתחום הבנקאות ויעוץ השקעות. מרצה בתחומי כלכלת המשפחה ומלווה משפחות ויחידים לחיים פיננסים נכונים. ליוותה משפחות רבות ועסקים להתנהלות כלכלית נכונה ואחראית.

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1524

תגובות (2)
RSS לתגובות
1. 04-11-2008 09:11
אני בעד לדחות את הנושא ככל האפשר
תהיה להם כל כך הרבה התעסקות עם כסף בחייהם, שאין שום סיבה להתחיל עם זה מיוזמתנו בגיל צעיר. זה כבר יגיע מהם, אין מה לדאוג... :roll  
 
כמובן שכשכבר מתעסקים בזה, חשוב ללמד אותם את המקום הנכון של כסף בחיים, ואיך להתנהל איתו נכון...
רשומים
ayelet
2. 05-11-2008 09:06
אני הייתי נותנת לילדים לחסוך סוכריות
זה טוב גם לעתידם הכלכלי, וגם לשיניים שלהם ;)
רשומים
tali

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >