Image Image
 
הגינה שלנו
גנים פורחים הדפס דואל
נכתב על ידי נתן שלווה   
flo31 עיצוב הגן עובר בשנים האחרונות תהפוכות רבות. סגנונות חדשים, צמחים חדשים, אבנים שלא הכרנו, חיפויים חדשים, התווספו להם כולם לארגז הכלים של מתכנני הגנים. מי שהקימו גנים לפני עשרים שנה, נהנו מעשירית הדברים שיש לנו היום בתור מעצבי גינות.
flo3השפע הרב של האפשרויות פתח דלתות לעיצובים חדשים ומעניינים. ניתן דגש לשימוש באלמנטים דוממים ייחודיים כמו אדני רכבת וחלוקי נחל. אבל אולי תודות ל"קללת השפע", עולה השאלה: האם הרשינו לשפע האפשרויות להרחיק אותנו מהדבר המקורי והאמיתי בגן ?! הפרחים. אותה תופעה קסומה במעגל החיים של הצמח. הרגע בו הצמח מאמץ את כל יכולותיו כדי להוציא פרח יפה ומושך, שיופיו יעפיל על כל מה שמסביב, וימשוך אליו את המאביקים, אשר מהם יתחיל הדור הבא.

מאז ומעולם הוקסמו בני האדם מתופעת הפריחה בצמחים. הפרחים מסמלים שפע של דברים עבורנו, אפילו אם אין אנו נותנים על כך את הדעת. די לחשוב על משמעות האקט של "נתינת פרחים", כדי לראות את היחס המיוחד שלנו לפריחה. עכשיו, דמיינו לעצמכם שאתם מוקפים באלפי פרחים שכולם פורחים היום לכבודכם. אתם בוודאי יכולים להרגיש את התחושה המיוחדת.

מה הבעיה עם גן המבוסס על דומם ?
flo1 הגנים המבוססים על דומם הם הדבר הכי רחוק שיש מהטבע. חלק מהגינות, ואפשר אפילו לומר שרוב הגינות בישראל, מורכבות משורה של צמחים עמידים ולא מקומיים, שקועה עד הצוואר בטוף אדום עם מעט אבנים לבנות. הניסיון האנושי לכפות על הגינה ?סדר? נגמר ביצור כלאים צולע. מצד אחד הצמחים בגן אינם הופכים לחיוניים ומקדישים את מרצם לשרוד. ( מה לעשות, לא קל לגדול בארץ רחוקה עם תנאים מוזרים במיוחד ). ומן הצד השני הגינה לא נשארת "מסודרת" כי כוחות הטבע עדין חזקים מכולנו.

כאשר היופי של הגן מבוסס על צמחים פורחים הוא מלכתחילה בנוי לפעול יחד עם כוחות הטבע. רק מעגל החיים של הטבע יניע את הצמחים למחזוריות הרצויה של צימוח ופריחה. יש לזכור שבדרך כלל פריחת הצמחים היא סימן לכך שהתנאים טובים לדור הבא של הצמחים. לכן במצב מצוקה רוב הצמחים לא יפרחו.

אז למה לא כולם מקימים גנים פורחים ?
כדי לעצב גן שבוא אלמנט היופי המרכזי יהיה פריחת הצמחים, יש להכיר את מגוון הצמחים הפורחים, ואת התנאים בהם יפרחו במלוא הדרם. כאן נמצאת המכשלה העיקרית. לרשות מתכנני הגינה בישראל עומדים אלפי צמחים שונים, וההכרות אם תכונותיהם דורשת שנים ארוכות של לימוד. אך בלימוד תיאורטי לא די. כל מי שמכיר קצת את עולם הצמחים יודע שיש פער בין הספרות לבין השטח. הלימוד לא יכול להיעשות באופן תיאורטי בלבד, אלא הוא חייב להיות מגובה בשיטה העתיקה של ניסוי וטעיה. לומדים צמח חדש. מנסים אותו בגינה או שניים. אם הוא מוצלח מנסים אותו בעוד עשר גינות נוספות. ואם הוא עדיין התברר כמוצלח, אפשר להתבסס עליו בתכנון הגינה הבאה.

בעת עיצוב גינה המתכנן נאלץ להתמודד עם צרכים שונים. הן של בעלי הגינה, והן של הצמחים. אך מורכבות התכנון של גנים פורחים אינה מסתיימת בציר המרחב. היא תלויה גם בציר הזמן. כמעט ואין צמחים שפורחים לאורך כל השנה. אפילו צמחים בעלי שם מטעה, כמו ?ביגוניה פורחת עד? לא פורחת כל השנה. כאשר מעצבים גן פורח יש לקחת את הנתון הזה בחשבון. החוכמה היא לשלב בין זמני הפריחה כך שלאורך כל השנה יהיו פרחים פורחים בגן. קל להגיד, וקשה לעשות. flo2

סיבה נוספת היא שמזמיני הגינות פשוט לא מעיזים לקוות. אנו שומעים אנשים שרוצים גנים ארץ ישראלים, גנים מודרנים, גנים יפנים, אבל רק מעטים מבקשים בפשטות ? גנים פורחים. הסגנון הרווח של גנים המבוססים על דברים דוממים כבר מחלחל לתודעה של מזמיני הגינות, עוד לפני שהספיקו כלל להכיר את האפשרויות השונות.

ויש גם את הצד השני. מתכנני גינות, וגננים רבים, מעדיפים להתבסס על יופי דומם מכוון שאפקט ההצלחה הוא מידי, בעוד שבגנים פורחים יש לחכות חודשים, ולעיתים שנים, עד לתוצאה הרצויה. כמו כן הסיכון בגנים המבוססים על דומם הם קטנים באופן יחסי, ואילו הרווחים גדולים. בעוד שבגנים פורחים המשוואה היא הפוכה. הסיכון גבוהה והעלות ( ואיתה הרווח לגנן ) נמוכה.

המחיר
אין בעולם דברים מושלמים. סופה של פריחה להיגמר ולנבול. אפילו אם הצמח מדהים ביופיו גם ללא הפרחים. משהו בתודעה שלנו גורם לנו להרגיש שהוא קצת פחות יפה. קל ונעים להתרגל לדברים טובים.

בגנים פורחים יש שינוי מתמיד של עליות וירידות. הגן לעולם לא נראה אותו דבר. בניגוד לגנים שמבוססים על יופי של דברים דוממים. חלוקי נחל, טוף, סלעים, אדני רכבת, דקים, ואבני מדרך, שאינם משתנים לאורך השנה ( אך גם אינם פורחים ). ככל שהם מרכיבים חלק גדול יותר מעיצוב הגן, כך רמת השינוי העונתי שהגן יעבור.

כמו שפרח פורח מחמם את הלב, פרח נבול מעציב את הלב. גן המבוסס על צמחים פורחים מחייב גיזום הפרחים הנבולים. לרוב לא מדובר בעבודה קשה ומפרכת. בסך הכול לצאת החוצה עם מזמרה וכלי לאיסוף, ולגזום את הפרחים הנובלים. בהחלט אפשר למצוא בפעולה הזאת מזור לנפש. אך בכל זאת מדובר בהשקעה של זמן או כסף.

היתרון
three6 מול החסרונות שצוינו: עליות וירידות ביופי הגן, וחובת עבודת הטיפוח. עומדים לגן הפורח מספר יתרונות מהותיים.
בסיפורו המפורסם של תומס מאן "אוטופיה" מן המאה החמש עשרה. הוא מציע עולם מושלם שבוא אנשים ישקדו בשעות הפנאי על גינתם מתוך רצון ליפות את ביתם ולהרגיע את נפשם. כל מי שעסק אי פעם בגינון מכיר את ההשפעה החיובית של הגינה על הנפש. אולי זה התחושה של עשיית סדר בעולם כאוטי, ואולי זה החיכוך המתחייב עם ציר הזמן. עכשיו אני שותל. בעוד חודש אראה ניצן. ואולי זה הפעילות הפיזית שתמיד מוסיפה חיוניות לחיים. תהיה הסיבה אשר תהיה, כולם יכולים להסכים על דבר אחד: אפשר להתאהב בעולם הגינון כאשר הוא מורכב מצמחים פורחים. קשה להתאהב בעולם הגינון כאשר הוא אוסף של דוממים כמו אבנים ואדנים. הגנים הפורחים הם פתח לגילוי של תחביב המעלה את ערכו של הגן באופן דרמטי. לא רק מקום לחוש את הטבע ולא רק קישוט לפני הבית, אלא עולם של עשייה ונחת. עולם של ציפייה וסיפוק. הגנים הכי יפים בארץ, ובעולם כולו, הם אלו שמטופלים על ידי בעליהם באהבה אין קץ. לא שחובה להיות חובב גינון כדי להקים גן פורח, אך אם יש לכם איזה שהיא מחשבה לנסות ולטעום מהעוצמה הנעימה של עולם הגינון, כדאי להקים גן פורח, ופחות גן דומם.

יתרון נוסף של הגנים הפורחים הוא ללא ספק יופיים. לא משנה אם אתם חובבי גינון או לא, רגישים לעיצוב או לא, חלמתם על גינה פורחת או לא. כאשר יהיה לכם גן פורח, ותחושו שפרחים שלכם ! פורחים לכבודכם, תחושו בתחושה הנעימה של להיות הבעלים של גן פורח.
 
המאמר והתמונות התקבלו מאתר "4 גננים" .
 
צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1635

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 04-03-2008 10:32
יפהפה, כמו תמיד...
:eek
רשומים
esty

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >