Image Image
 
הגינה שלנו
מהי משתלה טובה ? הדפס דואל
נכתב על ידי נתן שלווה   
shop31 תחום השתלנות בארץ הוא תחום פרוץ לחלוטין. ללא שום פיקוח של מוסד כל שהוא להגנת הצרכן. מנגד, התחום לא כל כך ריווחי ( במלות המעטה ) ורבות המשתלות שאינן שורדות. שני נתונים אלו ביחד מביאים את בעלי המשתלות לשורה של צעדים למיקסום הרווחים. אנו נבחן את הצעדים הללו אל מול האינטרסים שלנו כצרכנים.מחיר
ככלל, תמחור הצמחים נשען על שני דברים: זמן גידול, וקושי הרביה. shop1ככל שקשה יותר להרבות את הצמח מחירו עולה. כנ"ל לגבי זמן הגידול. רוב הצרכנים משתמשים ב"מדד הפטוניה". כלומר הם משווים את המחיר של הצמחים העונתיים. בעלי המשתלות מודעים לזה, ולעיתים קרובות מורידים את מחיר העונתיים, ומקפיצים את כל השאר. אם אתם רוצים להשוות מחירים בצורה אפקטיבית, השוו את הצמחים הרב שנתיים. כגון, פיטוספורום יפני, לקופילום קומפקטום, או דק פרי מכונף. שם יבוא לביטוי התמחור הריאלי של המשתלה.השרשת הצמחים
shop2 מכוון שמחיר הצמח נקבע לפי גודל העציץ, רבות המשתלות ( ואולי כמעט כולם ), שנוהגות להעביר את הצמח הקטן לעציץ גדול. בארץ אין שום פיקוח על הנושא, אך באירופה מכירה של צמח לא מושרש עד הקצה היא רמאות לשמה. לפי תקן ISO 2000 הצמח חייב להיות מושרש עד קצה העציץ. הפער לטובת המשתלה הוא מאות אחוזים. על ידי שתי דקות עבודה אפשר להקפיץ את מחירו של הצמח, על חשבון הגינות כלפי הלקוח.


בדיקת ההשרשה של הצמח מתבצעת על ידי הפיכת הצמח, ומשיכת העציץ החוצה. אם הצמח מושרש יפה, הוא יישאר שלם. אם האדמה של העציץ נופלת לכם בעת הפיכת הצמח, כנראה שניסו לעבוד עליכם. דרך נוספת לבדוק השרשה, והיא יעילה בעיקר בצמחים גדולים ( עצים ושיחים ) היא לתפוס את הצמח קרוב לאדמה, ולהרים אותו. אם הצמח מתרומם בלי העציץ, שוב ברור שהוא לא מושרש. shop3


אל תתביישו, ואל תתנצלו ! הבדיקות האלו ידועות ומוכרות היטב בתחום, ממש כמו שאדם בודק רכב לפני קניה. כל בעל משתלה בודק כך את כל הצמחים שהוא מקבל מהספקים, אם הצמח לא מושרש הבושה ( והבעיה ) היא של המשתלה, ובשום פנים ואופן לא שלכם !


מבחר ומגוון
כולם יודעים שמלאי הוא הוצאה. משתלות רבות מחזיקות רק את הצמחים הנמכרים כדי לצמצם הוצאות. זה הגיוני ולגיטימי, אך חשוב לשים לב למגוון הגדלים מאותו הצמח. משתלה טובה תחזיק את אותו הצמח במספר גדלים, וכך הלקוח יבחר את הגודל הרצוי לו מול המחיר. אך חלק מן המשתלות מחזיקות רק גודל אחד מן הצמח. כך הלקוח, אינו יכול להבחין בגודל הצמח מול המחיר. זה הוא מצב בעיתי ללקוח הממוצע, שכן רק מי שממש בקיא בתחום, יודע האם גודל הצמח מול המחיר סביר.


דשן
דרך נוספת להאיץ את גידול הצמח היא נתינת דשן ביד רחבה מאוד. כאשר הצמח יגיע אליכם לגינה, הוא לא יצליח להתרגל להורדת כמות הדשן, ובסופו ימות. קשה לאדם שאינו מקצועי לזהות מתי המשתלה מגזימה עם הדשן ( כל המשתלות נותנות דשן לצמחים ). הדרך הפשוטה לבדוק את הנושא היא לבדוק האם שוב ושוב צמחים שקניתם מאותה המשתלה מתים. יש דרכים נוספות, אך הם רחוקות מלהיות מדויקות. להלן מבחר: הביטו סביב, האם ניראה לכם שהצמחים מאושרים בצורה חריגה ? האם אתם מזהים צמח שבגינה שלכם גדל בצורה מסוימת ואילו במשתלה הצימוח שלו שונה בצורה מהותית ? האם אתם מזהים צמחים שאתם מכירים עם עלים גדולים במיוחד ? אם כל התשובות הם "כן", יש מקום לחשש.

תנאים מיוחדים
shop4 ככלל, ככל שהתנאים במשתלה דומים יותר לתנאים בגינה, כך הסיכוי שהצמח ייקלט בגינה הוא גבוה יותר. אך בעלי משתלות רבים יודעים, שהלקוחות קונים עם העין, ולא עם הראש. לכן הם יעדיפו שהצמחים יראו טוב במשתלה, על חשבון סיכויי הקליטה. דרכים נוספות ( מעבר לדישון מסיבי ) הן יצירת צל חלקי על ידי רשתות צל, חסימת הרוח על ידי קירות, העלאת הטמפרטורות על ידי יצירת חממה, וכן הלאה דרכים ושיטות.

לכן כאשר אתם מגיעים למשתלה, שאלו את עצמכם "האם התנאים של הצמחים במשתלה הם התנאים שיש לי בגינה ? אם התשובה היא מהותית "לא", דעו שאתם לוקחים סיכון בקליטת הצמחים.


ידע מקצועי
הדבר הכי חשוב במשתלה הוא הידע שהמשתלה מספקת לגבי הצמחים , אך זו היא גם ההוצאה הכי גדולה של המשתלה: כוח אדם. רוב העובדים במשתלות הם בעלי ידע בסיסי במקרה הטוב. הבעיה היא שכלקוח הסיכוי שלכם לזהות מוכר בעל ידע טוב, הוא לרוב קטן.


אז איך להגדיל את הסיכוי לזהות מוכר בעל ידע בלי ללמוד קורסים של גינון ? נסו את השיטה הבאה. לימדו באינטרנט את כל תכונותיו של צמח רב שנתי אחד ( רצוי שיח ). גובה, רוחב, זמן פריחה, שורשים, וכדומה. כאשר אתם מגיעים למשתלה, מצאו את הצמח ובדקו את המוכר. כך יהיה לכם בסיס למדידה.


סיכום
אם נהיה מציאותיים, הסיכוי שתמצאו משתלה טובה לפי כל הקריטריונים המפורטים שואף לאפס. בישראל בוחרים את המשתלה הכי פחות גרוע, ולא הכי טובה. אבל אולי, בזכות הגדלת הידע שלנו כצרכנים, נדיר את רגלנו ממשתלות הפועלות בצורה לא הוגנת ( ואגב כך, יוצרות "תחרות" פיקטיבית עם משתלות איכותיות ), ובשוק המשתלות ישרדו רק המשתלות ההוגנות.

בהצלחה.
 
המאמר והתמונות התקבלו מאתר "4 גננים".
 

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1898

תגובות (2)
RSS לתגובות
1. 26-02-2008 09:46
חידש לי הרבה מאד דברים...
זה ההבדל בין מקצוען לחובבן :?
רשומים
esty
2. 26-02-2008 13:43
ואותי זה קצת הלחיץ...
בעיקר בהתחשב בעובדה שאצלנו חלק ניכר מהצמחים מת בלי קשר למשתלה מהם באו... :roll
רשומים
ayelet

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >