Image Image
 
עו"ד ועוד
דיני עבודה הדפס דואל
נכתב על ידי מירב אפרים   
זכויות העובדים בישראל מעוגנות בקבוצה של חוקים הנקראים "חוקי מגן", האחראים על הסדרת מערכת היחסים המשפטית בין העובד והמעביד, תוך מתן הגנה לזכויות העובד.

 

דיני עבודה – חוקי המגן.

מדובר במקבץ של חוקים קוגנטים (חוקים המסדירים זכויות שאינן ניתנות לביטול).  כלומר, המעביד אינו רשאי לבטל את הזכות המוענקת לעובד בחוק,  אף אם קיבל את הסכמתו של העובד לעשות כן.  המחוקק נוקט בגישה פטרנליסטית ומונע מהעובד לנהל משא ומתן על זכויותיו הבסיסיות, ובכך למעשה מונע הפעלת לחץ וכפייה של המעבידים (לפחות בתיאוריה).

בין הסיבות העיקריות להתערבות המדינה בחופש המשא ומתן של העובד מול המעביד על תנאי העבודה, נמצאת הנחת המוצא כי קיים חוסר שוויון בעמדות המיקוח של הצדדים. שכן ישנם עובדים אשר מחוסר ברירה, יוותרו על זכויות בסיסיות רק בכדי להתקבל לעבודה.  מאחר וישנם ערכים חברתיים הגוברים על רצונו של הפרט, מתערבת המדינה באמצעות חוקי המגן, במשא ומתן בין הצדדים (העובד והמעביד),  וקובעת כי על דברים מסויימים, לא יוכל המעביד להתנות.   ישנם כאלה הדוחים את טענת חוסר השוויון בעמדות המיקוח של הצדדים, תוך שהם מתייחסים לדוגמה, לעובדי ההיטק, בתקופות בהן פרח שוק ההיטק בישראל. אחרי אלה, "רדפו" המעבידים,  והיו מוכנים להעסיקם בכל תנאי.  יחד עם זאת יש לזכור כי עובדי ההיטק, אינם מייצגים את כלל העובדים וכי על אף שחוקי המגן לא עושים אבחנה בין עובד לעובד,   עבור רוב העובדים הם משמשים רשת הגנה הכרחית וחשובה מאוד.

להלן רשימה (חלקית ולא ממצה) של זכויות עובדים אשר נקבעו בחקיקת העבודה. בחוקי המגן השונים התניות ואבחנות בין סוגים שונים של מצבים ושל עובדים (למשל עובד בשכר ועובד במשכורת),  ולא ניתן להעלות את כולם על הכתב במאמר זה.  מומלץ אם כן,  בכל מקרה של חשד של הפרת זכות מזכויות המגן,  לקבל ייעוץ פרטני מעורך דין המתמחה בתחום.

 

חוק פיצויי פיטורין

חוק זה מבטיח פיצויים לעובד אשר פוטר ממקום עבודתו מתום שנת עבודתו הראשונה.  פיטורים בסמוך לסוף שנת העבודה הראשונה ייראו כאילו נעשו מתוך כוונה להימנע מלשלם פיצויי פיטורים, והעובד זכאי לפיצויים (אלא אם יוכח אחרת ע"י המעביד).

ישנם מקרים בהם אף עובד שהתפטר ממקום עבודתו זכאי לפיצויי פיטורין על פי חוק זה, כגון, עובד שהתפטר בעקבות הרעת תנאים מוחשית במקום העבודה, או עובדת שהתפטרה לאחר לידה, בכדי לטפל בילד.

ככלל, שיעור פיצויי פיטורים הוא שכר חודש אחד לכל שנת עבודה אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה. השכר שישמש בסיס לפיצויים הוא השכר האחרון של העובד. אם חל שינוי זמני בשכר האחרון של העובד, יחושבו הפיצויים לפי שכר העובד כאילו לא  חל בו השינוי כאמור.

הודעה מוקדמת לפיטורים או להתפטרות

העובד זכאי להודעה מוקדמת אם המעביד מחליט לפטר אותו ומעביד זכאי להודעה מוקדמת אם העובד מחליט להתפטר.  משך ההודעה המוקדמת נקבע בחוק.

הזכות לשכר מינימום

עובד המועסק במשרה מלאה זכאי לקבל שכר שלא יפחת משכר המינימום הקבוע בחוק, וזאת בין אם הוא עובד במשכורת ובין אם הוא עובד בשכר (עובד יומי/שעתי).

המועד לתשלום שכר העבודה

מעביד חייב לשלם שכר עבודה המשתלם על בסיס של חודש או המשתלם על בסיס אחר, בתום החודש שבעדו השכר משתלם ולא יאוחר מהיום התשיעי שלאחר מועד זה.

תחום יום העבודה

 במקומות עבודה בהם מועסקים עובדים 6 ימים בשבוע, תחום יום עבודה לא יעלה על 8 שעות. במקומות עבודה בהם מועסקים עובדים 5 ימים בשבוע, תחום יום עבודה לא יעלה על 9 שעות. בעבודת לילה (ששעתיים ממנה, לפחות, הן בין 22.00 ל- 6.00) יום העבודה לא יעלה על 7 שעות.

גמול שעות נוספות ועבודה במנוחה השבועית

אם עובד מועבד ביום עבודה רגיל שעות נוספות, המעביד חייב לשלם לו לפחות 125% משכר העבודה הרגיל עבור השעתיים הנוספות הראשונות ו-150% משכר העבודה הרגיל בעד כל שעה נוספת שלאחריהן.

הזכות לחופשה שנתית

כל עובד זכאי לחופשה שנתית. אורך החופשה נקבע בהתאם לוותק של העובד במקום עבודתו.

בעד כל אחת מ - 4 שנים הראשונות לעבודתו זכאי העובד לחופשה בת 14 ימים קלנדריים (שבועיים) שהם 12 ימי עבודה אם המדובר בשבוע עבודה בן 6 ימים, או 10 ימי עבודה אם עובדים 5 ימים בשבוע.

דמי חגים

עובד לאחר 3 חודשי עבודה במקום העבודה שלא נעדר מהעבודה בסמוך ליום החג (יום אחד לפני ויום אחד אחרי) אלא בהסכמת המעביד, יהיה זכאי לתשלום מלא עבור תשעה ימי חג. עובד המשתכר על בסיס חודשי לא יהיה זכאי לתשלום נפרד עבור היעדרות בימי חג.

דמי הבראה

עובד זכאי לדמי הבראה אם עבד באותו מקום עבודה שנה אחת לפחות.

מספר ימי ההבראה המגיעים לעובד נקבעים בהתאם לוותק בעבודה.   5 ימים בעד השנה הראשונה,  6 ימים בעד השנה השנייה והשנה השלישית (בעד כל אחת מהן), 7 ימים בעד השנה הרביעית עד העשירית, וכן הלאה.

דמי מחלה

עובד שנעדר מעבודתו עקב מחלה יהיה זכאי לקבל ממעבידו עבור היום השני והשלישי של ההיעדרות כאמור 37.5% משכר העבודה שהיה זכאי לו אילו המשיך לעבוד. בעבור היום הרביעי ואילך העובד יהיה זכאי ל 75% משכר העבודה לו היה זכאי אילו עבד.

החוק קובע גם זכות לניצול ימי מחלה וקבלת דמי מחלה עקב מחלת בן זוג, מחלת הורה או מחלת ילד.

סיכום:

עובד שסבור שהופרו זכויותיו הבסיסיות, מומלץ שיפנה ליעוץ משפטי מתאים ובמידת הצורך יגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה האמון על אכיפת חוקי המגן.

 

במאמרים הבאים ארחיב לגבי חוקי המגן.

המידע דלעיל אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי מקצועי.


מירב אפרים, עו"ד

מנהלת פורום ביטוח לאומי

www.lawgate.co.il

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1617

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 18-07-2008 14:30
חשוב מאד ! תודה.
ונשמח להרחבה, בתחום שבו כל אחד נתקל בחוקים האלה... :roll
רשומים
esty

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >