Image Image
 
הגינה שלנו
דשא - למה וכמה ? הדפס דואל
נכתב על ידי נתן שלווה   

מי לא חלם ?

מי לא חלם שיום אחד יהיה לו בית נחמד עם דשא רחב ידיים מסביב ?grass1 הילדים ירוצו וישחקו על הדשא בשמחה, ברקע ממטרות ירססו מים. קשת מתוקה תפרח לה ביום בהיר, כמה שזה נחמד ומחמם את הלב.

אבל מה באמת אנחנו יודעים על דשא ?
האם באמת יש לנו זיכרונות ילדות נעימים מהתגלגלות על הדשא ? מה המחיר של דשא ליד הבית ? מה השימוש שבאמת נעשה בו ? בואו ננסה לברר ביחד כמה משאלות היסוד הללו. כל מי שחושב/ת להניח דשא ליד ביתו כדאי שיחכוך בהם מעט לפני מעשה.
למי שמצפה לתשובה חד משמעית, נגלה מיד שלא תהיה כזו. אבל בהחלט ננסה להכין אתכם לעבר הצפוי לכם, אם תחליטו שאתם מעוניינים בדשא.

מה זה בעצם אחזקה של דשא ?
כדי שהדשא שלכם יהיה ירוק יש לכם שתי אפשרויות, או להעסיק גנן, או לטפל בו לבד. אחזקה של גנן שבאמת מטפל בדשא, ולא רק מכסח אותו, יכולה להתגלות כהוצאה לא קטנה. רוב הגננים אינם יודעים לאבחן מחלות ומזיקים בדשא, ואינם מחזיקים את הציוד הנדרש לטיפול בדשא. גנן שכן יודע לטפל בדשא, ובעל ציוד מתאים, יגבה מחיר לא קטן עבור הידע המקצועי הזה. לעתים עד מאות אחוזים יותר מהגנן השכונתי.
לכן, צעד ראשון יהיה לבצע שניים שלושה טלפונים לחברים שיש להם גנן טוב.הם יתנו לכם מושג על עולם המחירים של טיפול קבוע על ידי גנן מקצועי ? והלא מקצועי.
רמז ? הכסף מה"קופה הקטנה" לא כל כך יספיק.

לטפל לבד
grass2 האפשרות השניה, היא לטפל בדשא לבד. בעיה ? לא ממש, אנו מדמיינים לעצמנו. פעם בכמה זמן נכסח את הדשא. ככה יפה, בפסים ישירם. חוץ מזה נדאג להשקיה. זה הכל לא ?

אז זהו שלא. בואו נחשוב ביחד מה בעצם המשמעות של טיפול בדשא.

הציוד
ראשית צריך מכסחת. ומקום למכסחת. ואיך נטפל בפאות הדשא ( מה שידוע כקנטים בלעז ) ? צריך גם חרמש ( חשמלי או מכאני ). האם יש מקום לכל במחסן?
כולם זוכרים שצריך לכסח, אבל מה עושים עם הפלישה של הדשא לערוגות ? זה לא דבר של מה בכך, זה יכול להרוס לחלוטין את הגינה. אז אם לא קונים חרמש, צריך לקנות "קנטר" ידני. שוב מדובר בכמה מאות שקלים. וזה לא הסוף. מה נעשה כשנבחין במזיקים ? יש צורך לנסוע לחנות לציוד גינון הקרובה לביתנו, ולקנות חומר נגד המזיקים.
( איזה חומר ? האם הוא יתאים ? ). ומה נעשה עם יהיו לנו פטריות על עלי הדשא ? צריך מרסס וחומרי הדברה. רגע, איפה נאפסן את חומרי ההדברה ? במחסן ? זה בטוח ?

אם נחשוב על זה טוב, הטיפול בדשא הוא הרבה יותר מאשר נסיעה נעימה עם המכסחת בקווים ישרים. הטיפול מצריך רשימה לא קצרה של ציוד יקר, ומקום אכסון בטוח, כי אם חס וחלילה אחד הילדים יגיע לציוד הזה, זה יכול להיות אסון.

עבודה

ומעבר לכל, כדי לטפל בדשא לבד, יש צורך במוצר היקר ביותר בתרבות שלנו ? זמן ! grass3אומנם לכסח את הדשא לוקח לנו רק 20 דקות. אבל ללבוש מכנסי עבודה. לנעול נעלי עבודה. להוציא את המכסחת. לכסח. להחזיר אותה למקום. וזה עוד לפני שספרנו תיקונים, קניית חומרים, החלפת ממטרות, כיוון מחשב המטרה, בדיקת התזת מים, מעקב אחרי מזיקים ופיטריות, וכל זה בשביל ... שאולי יום אחד נשב ככה סתם בחוץ על הדשא ?

מה יקרה בסוף ? עצמו את העיניים והזכרו בדשאים הפרטיים שראיתם לאחרונה. איזה מהם היו מרשימים ? אילו מהם טופלו לבד, ואילו על ידי גנן מקצועי ?


מים
הדשא הוא ללא ספק צרכן המים הגדול ביותר בגינה. קשה לחשב את עלות המים הישירה לדשא מכוון שזה משתנה ממקום למקום, ומדשא לדשא. שוב נסו להזכר ברוב הדשאים שאתם מכירים, האם הם ירוקים ? או צהבהבים וחלשים. וכן, למרות שדשא יכול לשרוד עם פחות השקיה, הוא יראה טוב רק אם יקבל המון השקיה. ללא פשרות וללא הנחות. הפעילו את ההשקיה שעתיים ביום למשך חודש והצלחתם לגדל דשא מדהים ביופיו. זה כל כך פשוט. לא מאמינים ? תבדקו אותי.

אך מים עולים כסף. ולכן לצורך החישוב, דשא עם השקיה רגילה יקבל לפחות פי חמש מים יותר ממטר גינה. אולי אתם לא מודאגים כרגע ממחירי המים למטר דשא, אך כשאוספים את הסכומים הללו לסיכומים שנתיים, זה עלול להגיע לאלפי שקלים. וזאת עוד לפני שהזכרנו שמחירי המים בעליה מתמדת.

אם נסכם את הפרק של אחזקת דשא, נגלה כי שתי האפשריות, להעסיק גנן, או לטפל לבד, אינם פשוטות, ואינם זולות.

איזה גודל ? לאיזה מטרה

grass4 אם החלטנו שאנו רוצים בכל זאת דשא. בואו נשאל את השאלה הכי חשובה ? לאיזה מטרה אנחנו צריכים את הדשא ? האם פינה קטנה למשחקי ילדים ? האם למילוי חלל שאיננו יודעים כיצד למלא ? האם אנו מתכננים ארועים גדולים בחוץ ?

אז בואו נעשה סדר. אם המטרה היא למלא חלל, אז יש עשרות תחליפים יפים וזולים בהרבה מדשא. רק תשאלו את מי שמתכנן לכם את הגינה. זאת לא בעיה. אם המטרה היא פינה קטנה לילדים, אז איזה גודל מספיק ? האם 18 מטר יספיקו לילדים עד גיל 6 ? תבדקו את הנקודה הזאת. לרוב השטח שבאמת צריך בשביל הילדים הוא קטן בהרבה ממה שנראה לנו, אם אנו רוצים שהדשא יתאים גם למשחקי כדור עלינו להיות בטוחים שהמרחב מספיק גדול בשביל שזה יהיה באמת ריאלי, ואם יש מספיק מרחב, ואנו מעוניינים בכזה גודל של דשא יש להתאים את מבנה הדשא למטרה. למשל אין טעם בדשא צר מדי עם קצוות מעוגלים.

שוב היזכרו בדשאים שאתם מכירים משכנים ומחברים. האם בשעת תכנון הגינה הם נתנו את הדעת למטרת הדשא ? האם הדשא שלהם עונה לאחת ההגדרות ? או שאולי הוא מן שעטנז שנולד מחוסר מחשבה ?


איזה סוג ?
כבר ראינו שהדשא הוא ללא ספק אחד הרהיטים היקרים בבית. זו לא תהיה צרכנות נבונה עם לא נבדוק את כל ההיבטים שלו. לכן כמו שלא היינו קונים ספה מבלי לשבת עליה, כך זה הזוי לבחור דשא מבלי להרגיש אותו. הבחירה הזו תלווה אתכם למשך שנים רבות. הקדישו לכך שעה וצאו לבדוק דשאים. שאלו שכנים, חברים, מקומות ציבורים. או כמובן את הגנן שמקים לכם את הגינה.

הבדיקה הראשונית המומלצת : להוריד נעלים וללכת על הדשא. אך על תסתפקו בבדיקה הזו. תשאלו את בעל הדשא האם הוא מרוצה מהדשא. מה החסרונות שלו ? כמה זמן הוא משקיע/ה בטיפול בדשא ? האם הדשא באמת שמיש ? לאיזה מטרה ? וכמובן, לא לשכוח לשאול על הפלישה של הדשא לערוגות. האם היא מטרד ? איך מטפלים בפלישה ? כמה זמן זה לוקח ?

אפשר לשאול גם האם במבט לאחור זה היה שווה את זה ? האם הכסף והמאמץ היו שווים את ההנאה שהפקנו מן הדשא. שאלה טובה.

סוגי דשאים רלוונטים

סופר אלטרו.

grass5 ללא ספק הדשא הנפוץ בישראל. יש לו מגע רך ונעים. והוא יחסית עמיד למזיקים ופטריות. יש לו שני חסרונות אמיתיים. ראשית, הוא מצהיב בחורף. מצהיב באמת. ללא רחמים.

בחודשים נובמבר עד אפריל. זה לא פחות מחמישה חודשים שבהם הדשא נראה נורא. דשא צהוב נותן תחושה לא טובה לכל הגינה. ולא משנה כמה יפרחו מסביב הפרחים. דמיינו לעצמכם את הגינה שלכם עם דשא צהוב ? איך התחושה ?

החסרון השני של אלטורו הוא שקשה מאוד לעצור את הפלישה שלו לערוגות. הוא דשא חזק שמתחפר היטב וקשה מאוד להוציא אותו ידנית. כדי לעצור את הפלישה של האלטורו אל הערוגות באופן יעיל, יש צורך בריסוס עם קוטל עשביה. זו פעולה לא נעימה ומלאה בכימיקלים. ראו את עצמכם ביום שישי עם מרסס מלא רעל על הגב, ואל תשכחו שתמיד קצת נשפך על החולצה, וקצת על הנעלים, ויאללה לעבודה...

דרבן גרס
הדשא השני בתפוצתו הוא דרבן גרס. זה הוא דשא איכותי בעל מספר יתרונות רציניים. הוא עמיד יחסית למחלות ומזיקים. הוא נשאר ירוק כל השנה. יש לו תפרחת יפה להחריד ( אבל זו דעתי הפרטית ). ומעל הכל ? יש לו שורשים חלשים ולכן קל לעצור את הפלישה שלו לערוגות. אפשר לטפל בפלישה באופן ידני.

אך לדרבן גרס יש בעיה אחת רצינית. הוא דשא יחסית דליל. לא מהסוג שאפשר ליפול עליו ולא להרגישה את האדמה. ותודו שזו לא בעיה קטנה. כדי למלא שטחים, או לתת תחושה של ירוק, אין מוצלח ממנו. אך כדי לשחק על הדשא כדורגל, או להוריד נעלים ולהנות ממגע הדשא, זה קצת בעיה. זה לא מאוד רך ( או לפחות כמו שהיינו מצפים ).

סיכום
עברנו על היתרונות, ובעיקר על החסרונות, של אחזקת דשא בגינה הביתית. זיכרו ? תכנון נכון לצרכים שלכם מניב נחת וסיפוק. העדר תכנון עלול להוליד הוצאות מיותרות ותחושת תסכול. זה נכון לגבי כל הגינה. ונכון שבעתיים לגבי נושא הדשא.

המאמר והתמונות התקבלו מאתר "4 גננים" .

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2423

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >