Image Image
 
תושבי חוף הכרמל ממחזרים 285,172 בקבוקים בשנה הדפס דואל
נכתב על ידי esty   
התושבים ממחזרים יותר מכלי זכוכית מאשר פלסטיק ופחיות, הישובים הממחזרים ביותר ע"פ קטגורית יישוב הם קיסריה, בית אורן ומושב עופר.

ע"פ דו"ח יישום מחזור פלסטיק:

המועצה האזורית חוף הכרמל,פרסמה דו"ח יישום מחזור פלסטיק שהתפרסם בצהריים (יום ב). בין עקרי הדו"ח, התושבים ממחזרים יותר מכלי זכוכית (סה"כ 138,311) מאשר פלסטיק (70,434) ופחיות (76,427). היישוב הממחזר ביותר הוא קיסריה עם 61,525 מיכלים, השני הוא עתלית עם 53,690 מיכלים, מבין הקיבוצים, הקיבוץ הממחזר ביותר הוא בית אורן עם 49,515 מיכלים, אחריו ניר עציון עם 21,360 מיכלים ואחריו קיבוץ מעגן מיכאל עם 19,110 מיכלים. בבדיקה שנעשתה במושבים נמצא כי מושב עופר במקום הראשון עם 16,358 מיכלים ואחריו בת שלמה עם 7,500 מיכלים. במקום האחרון מכל ישובי המועצה נמצא מושב צרופה עם 0 מיכלי מיחזור.

בבדיקה שנעשתה על פי סוגי המיכל, עתלית נמצאה במקום הראשון במחזור זכוכית ופלסטיק ובבית אורן ממחזרים הכי הרבה פחיות.

עוד עולה מהדו"ח כי כל תושב בחוף הכרמל ממחזר בממוצע בשנה 14 מיכלים. 

"למרות חבלי הקליטה וקשיי ההתאקלמות הטבעיים, הפך מיחזור המכלים לחלק טבעי מהנוף שלנו, כשהוא משפיע לטובה גם על טיפוח הסביבה, גם על קשיי הכלכלה וגם על מצוקת האבטלה", כך אמר היום כרמל סלע ראש המועצה האזורית חוף הכרמל.

על פי נתוני המועצה, בשנת 2007 נאספו 285,172 בקבוקים במשקל כולל כ- 38.7 טון. נפח המכלים – 246.8 מטרים מעוקבים.  

משה אלזרע מנהל אגף מוניציפאלי טוען כי אחת הבעיות הסביבתיות הקשות, עמן מתמודד העולם המערבי, היא כמויות הפסולת ונפחן, הנגרמות כתוצאה מעליה משמעותית בכמות הפסולת המיוצרת בכל מגזרי המשק. על פי הנתונים, כל תושב במדינה מייצר מידי יום כ- 1.8 ק"ג אשפה, שנפחה כ- 5.4 ליטר. כמויות ונפח האשפה גדלים בקצב של 5% לשנה עם עליית רמת החיים, בעוד שהנפח הזמין להטמנה הולך ואוזל. עוד אמר יוסי גבאי תברואן המועצה כי חלה הפחתה דרמטית בהיקף הפחיות והמכלים הריקים המושלכים באתרי נופש, בפארקים, במקומות בילוי המוניים ובצדי הדרכים.

אחת הבעיות הסביבתיות הקשות, עמן מתמודד העולם המערבי, היא כמויות הפסולת ונפחן, הנגרמות כתוצאה מעליה משמעותית בכמות הפסולת המיוצרת בכל מגזרי המשק. 
 
על פי הנתונים, כל תושב במדינה מייצר מידי יום כ- 1.8 ק"ג אשפה, שנפחה כ- 5.4 ליטר. כמויות ונפח האשפה גדלים בקצב של 5% לשנה עם עליית רמת החיים, בעוד שהנפח הזמין להטמנה הולך ואוזל. 
 
כמות האשפה הממוצעת המיוצרת בתל-אביב-יפו הינה פי 3 מזו המיוצרת בכלל הארץ. השימוש הרב במוצרים, שאורך חייהם קצר יחסית ובאריזות נפחיות רבות, מעמיס עלויות גבוהות על מערך הטיפול בפסולת, החל משלב האצירה, דרך האיסוף, ההובלה ועד לשלב הסופי - ההטמנה. 
 
כניסת חוק המיחזור לתוקפו וסגירת אתר הפסולת בחירייה הפכו את נושא הטיפול בפסולת מוצקה לבעייתי ודרשו פתרונות חלופיים. לשם כך פועלת הרשות לאיכות הסביבה למציאת פתרונות על ידי הוצאת מרכיבים מהאשפה הכללית והבאתם למיחזור באמצעות מספר פרויקטים.
 
איסוף בקבוקי פלסטיק (P.E.T) למיחזור 
הפלסטיק לסוגיו, שמהוה 33% מכלל נפח האשפה, יציב לפירוק ביולוגי ואינו מתכלה לאחר הטמנתו. התכונה המאפיינת את בקבוקי הפלסטיק הינה נפח גדול ויציבות. על מנת להפחית את נפח וכמות האשפה המגיעה לאתרי סילוק פסולת ולצמצם את כמות החומר הלא מתכלה הוחל בפרויקט לאיסוף בקבוקי הפלסטיק, שבמסגרתו הוצבו באזורים שונים בעיר כ- 650 מתקנים לאיסוף בקבוקי הפלסטיק לצורך מיחזור. במהלך שנת 2004 נאספו ברחבי העיר כ- 8.4 מליון בקבוקים, שהם 382 טון בנפח של 25,400 קו"ב.
 
איסוף נייר לבן וקרטון 
90% מהפסולת המיוצרת במשרדים הינה פסולת נייר באיכות גבוהה (נייר מחשב, נייר צילום, מזכרים ועוד), לכן איסוף ישיר של נייר משרדי מהוה את אחת הדרכים היעילות לפעולת מיחזור חסכונית במונחי עלות/תועלת. על פי הערכות, נמצא שכל עובד משרד משליך בממוצע כ- 0.25 ק"ג נייר ביום. במסגרת פרויקט איסוף נייר לבן מבנייני העירייה חולקו קרטוניות אישיות בכל המשרדים, אליהן משליכים העובדים את הנייר, אשר מפונה למכלי איסוף מרכזיים ומשם נאסף לצורך מיחזור. בשנת 2002 נאספו 65 טון נייר לבן  במשרדי העירייה בלבד וכ- 6000 טון נייר וקרטון ממשרדים ועסקים לצורך מיחזור.
 
איסוף סוללות משומשות 
הסוללות הביתיות ומצברי הרכב עושים שימוש במתכות כבדות וחומרים רעילים כגון: ניקל קדמיום וכספית. חומרים אלה רעילים ביותר לאדם ומהווים פוטנציאל זיהום סביבתי בלתי הפיך, בשל התפרקותן בקרקע ושחרור המתכות הכבדות הרעילות, המרכיבות אותן, ישירות אל מי התהום. על מנת למנוע תופעה זו חולקו כ- 450  מכלים לאיסוף סוללות משומשות בנקודות שונות ברחבי העיר: בתי ספר, חנויות לצרכי צילום, מעבדות אלקטרוניקה וכו'. מהמכלים מפונות הסוללות לנקודת איסוף מרכזית  ומועברות להטמנה באתר הפסולת הרעילה ברמת חובב. בנוסף נאספים מצברים משומשים על ידי חברות ומועברים גם כן להטמנה ברמת חובב. בשנת 2004 הועברו 28 טון סוללות ומצברים לרמת חובב.
 
איסוף נייר עיתון 
עיריית תל-אביב-יפו מקיימת מבצעת ניסיוני לאיסוף ומיחזור נייר עיתון בשתי שכונות בעיר, במסגרתו יוצבו מתקני איסוף בחדרי האשפה של בנייני המגורים. נייר העיתון מהווה מרכיב עיקרי מכלל האשפה (28.5% מנפח האשפה וכ- 13% ממשקלה) ונבחנת האפשרות להרחבת איסוף נייר עיתון לחלקים נוספים של העיר. בשנת 2004 נאספו במסגרת הפרויקט 323 טון נייר עיתון בכ- 200 מתקנים..
 
איסוף פסולת אורגנית מהשווקים 
החומר האורגני הוא המרכיב הדומיננטי באשפה הביתית (כ- 38%) ומלבד היותו המרכיב המשקלי העיקרי הוא משפיע על שאר מרכיבי האשפה בתרומת הרטיבות שלו. בשווקים כמות החומר האורגני גבוהה אף יותר (כ- 66%), אך בשונה מהחומר הנאסף באשפה הביתית, מתקבל בשווקים חומר הומוגני. לכן הוחלט על איסוף פסולת אורגנית בשווקים, לצורך שימוש בתהליך הקומפוסטציה, שבו הרטיבות מאיצה את תהליכי הפירוק הבקטריאלי. במהלך שנת 2004 הועברו 3300 טון פסולת אורגנית לפרויקט חץ אקולוגיה.
 
חוק הפקדון 
במסגרת חוק הפקדון, נאספו במהלך 2004, מכלי שתיה, הקטנים מ- 1.5 ליטר: 
בקבוקי פלסטיק - 110.7 טון. 
בקבוקי זכוכית - 1140 טון. 
מכלי אלומיניום - 118 טון.
 
  • החוק הינו חוק סביבתי הנתמך הן על ידי הציבור והן על ידי הארגונים הירוקים.
  • החוק מפעיל את העיקרון של "המזהם משלם".
  • החוק מקדם את נושא הניקיון ברשות הרבים.
  • החוק מקדם את מודעות הציבור לנושאי הניקיון והמיחזור בפרט ואיכות הסביבה בכלל.
  • הפעלת החוק מהווה מנוף לקידום המיחזור על ידי הפניית פסולת זו למיחזור וחוסכת בנפחי הטמנה (הארכת חיי המטמנות).  
     

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2970

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >