Image Image
 
מה נשים רוצות
הטלת מום באברי מין אצל נשים - FGM הדפס דואל
נכתב על ידי פרוייקט מגדר באינטרנט   
weman41הטלת מום באיברי המין אצל נשים (FGM) הוא המונח המתאר הסרה של חלק או כל איברי המין אצל נשים. המונח מתייחס לכריתה מלאה או חלקית של הדגדגן או של השפתיים (של הפות) הקטנות או הגדולות. כאשר נעשה חיתוך של השפתיים הגדולות הן נתפרות ביחד במטרה לסגור את הנרתיק (הוגינה) כאשר הן מגלידות. חור קטן נשאר להטלת שתן או יציאת דם המחזור החודשי.

התהליך-

סוג הטלת המום, הגיל והאופן בו הוא מתבצע - משתנים על פי מגוון של גורמים, כולל המוצא האתני של הילדה או האישה, המדינה בה היא חיה ומוצאה החברתי-כלכלי. הפרוצדורה מתבצעת בגילאים שונים, החל מתינוקות שאך נולדו ועד לתקופת ההריון הראשון. אולם, מרבית המקרים מתרחשת בין הגילאים 4-8 שנים. על-פי נתוני ארגון הבריאות העולמי Organization Health World (OHW) הגיל הממוצע יורד כל העת.

חלק מן הילדות עוברות את התהליך לבדן, אך במרבית המקרים הן עוברות זאת כקבוצה, לדוגמא עם אחיות או עם קרובות משפחה. במקרים בהם FGM מתבצעים כחלק מטקס התבגרות (כמו בחברות במזרח, מרכז ומערב אפריקה) סביר כי הדבריתבצע על כל בנות קבוצת גיל מסוימת בקהילה.

weman4 הפרוצדורה יכולה להתבצע בבית הילדה, בבית שכנים או קרובי משפחה או במרכז רפואי או כפי שקורה במקרים של טקסי בגרות באתר טקסי כגון נהר או עץ. המבצעים יכולים להיות אישה מבוגרת, מיילדת או מרפאה מסורתית, ספר הכפר, מיילדת או רופא מוסמכים.

לילדות מידע ברמות שנות על מה שעומד לקרות להן. לעיתים מקושר הדבר עם חגיגה או מתנות. הילדות מתבקשות להוכיח את אומץ ליבן. כאשר הדבר נעשה במסגרת טקס בגרות זהו אירוע מרכזי של הקהילה כולה. לרוב, רק נשים מורשות להשתתף באירוע.

צילום:  casanna1

במקרים רבים לא ניתנים כל משככי כאבים לילדה אך מעודדים אותה לשבת במי קרח על מנת להקהות את התחושה במקום. הילדה לרוב מוחזקת בידי נשים מבוגרות יותר, מודממת כשרגליה פתוחות. הטלת המום מבוצעת באמצעות שבר זכוכית, מכסה של קופסת שימורים, מספריים, סכין גילוח או כל אמצעי אחר לחיתוך. כאשר נחתכים שפתי הפות הם נסגרים באמצעות קוצים או נתפרים והרגליים נקשרות יחדיו עד 40-ל יום.

לא נעשה שימוש בחומר חיטוי ולרוב עושים שימוש במשחה המכילה עשבים, חלב, ביצים, אפר או גללים המניחים שהיא בעלת סגולות מרפא.

תפוצה גיאוגרפית-

על-פי הערכות ארגון הבריאות העולמי  כ-135 מיליון ילדות ונשים עברו MGF.

2 מיליון נמצאות בסכנה של FGM מדי שנה. 6,000 - ביום.

התופעה נפוצה ביותר 28-מ מדינות באפריקה, במזרח התיכון (מצרים, עומן, תימן ואיחוד הנסיכויות) , אסיה (אינדונזיה, מלזיה, סרי לנקה) ובקהילות מהגרים באוסטרליה, קנדה, דנמרק, צרפת, איטליה, הולנד, שבדיה, בריטניה וארה"ב (אין נתונים מדויקים על היקף התופעה במדינות המתועשות).

 השפעות גופניות ופסיכולוגיות של FGM-

השפעת ה FGM יכולות לגרום למוות. בזמן הטלת המום הדבר כרוך בכאב, הלם, דימומים, ועלולים להיגרם נזקים לאיברים המקיפים את הדגדגן ואת שפתי הפות.

לאחר מכן הטלת שתן יכולה להעצר וזיהומים חריפים עלולים להתפתח.

שימוש באותו מכשיר על מספר ילדות עלול להגביר את סיכויי ההדבקות מאיידס.

ההשפעות ארוכות הטווח כרוכות בזיהומים מסוכנים של מערכת השתן , אבנים בכליות, נזק לכליות, זיהומים במשטח הרחם ובאיברי הרביה כתוצאה מעצירת דימום המחזור החודשי, של זיהומים של אגן הירכיים, חוסר פוריות, צלקות גסות ורגישות, צמיחת יתר צלקתית וציסטות. מגע מיני ראשון יכול להתקיים רק באופן הדרגתי ולאחר הרחבה מכאיבה של הפתח שהושאר לאחר הטלת המום. במקרים מסוימים חיתוך הינו הכרחי לפני קיום יחסי מין, לא פעם בידי הבעל הבלתי מיומן.

קיום יחסי מין כרוכים בכאב וכן גבוהה סכנת ההדבקות במחלות מין ובמיוחד איידס.

בזמן הלידה, רקמות של צלקות עלולות להיקרע, ובמקרים בהן נסגר הנרתיק יש צורך לחתוך על מנת לאפשר לילוד לצאת. סכנה לחיי האם והילוד רווחות במקרים רבים וכן החשש מדימומים וזיהומים. לרוב, לאחר הלידה האישה "נסגרת" עבור בעלה. החיתוך והתפירה החוזרים ונישנים של איברי המין של האישה עלולים לגרום לצילוק מסוכן.

 סיבוכים בשל FGM מיוחסים לילדה / אישה בגין התנהגות מופקרת, ביצוע בלתי תקין של ריטואלים טקסיים או מעשה כישוף.

 FGM עלול לגרום לקיום יחסי המין בפעם הראשונה להיות זוועה לאישה.

החוויה כואבת ביותר ואף מסוכנת.

 בשל חיתוך הדגדגן ושפתי הפות, היכולת ליהנות מיחסי מין פוחתת, והסיפוק המיני מוגבל. נשים וילדות שעברו FGM מגלות תחושות של חרדה, פחדים מפני הטלת הטרור, השפלה ובגידה. 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2479

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >