Image Image
 
טלפונים סלולריים משנים לנו את ה-DNA הדפס דואל
נכתב על ידי איציק ר.   
1003009_young_girl_on_cell_phone1בהיותי בחור צעיר הגשתי עבודה במסגרת לימודי הנדסאי על קרינה מסוכנת מתנורי מיקרוגל ביתיים. זה היה 20 שנה לפני הופעת הטלפון הסלולרי וכבר אז הבנתי כמה הקרינה מסוג זה מסוכנת. בתנורים יש אמצעים שונים, כולל אטם מיוחד בדלת שימנעו את בריחת הקרינה מעבר לעוצמה שמרשה התקן. מה שרבים לא יודעים הוא שלא חשובה רק עוצמת הקרינה, חשוב גם משך החשיפה המצטבר. קרינות חזקות קצרות גורמות להרס מיידי של תאים, למשל בעיניים, מקרים כאלו קורים גם בצה"ל. קרינות חלשות יותר גורמות לסרטן בחשיפה מצטברת. כך שלמי שחושש או שיש לו תנור מיקרוגל די ישן אני ממליץ לקנות חיישן בטיחות.

קרינה מטלפון סלולארי משנה את ביטוי ה-DNA גם אצל בני אדם חיים

 
בטלפונים הסלולריים הסיפור שונה: במקום לאטום את הקרינה בפנים, דואגים שרובה ככולה תצא החוצה ביעילות. אמנם העוצמות הרבה יותר חלשות משל תנור, אך אתם מתחילים להבין את ההבדל. טלפונים של הדור השלישי מחמירים עוד יותר את הבעיה מכיוון שהם עובדים בעוצמות חזקות יותר. ככל שתשהו במקום מוסתר יותר עם קליטה חלשה יותר, המכשיר יגביר את עוצמת שידורו עד למקסימום כדי לשמור על עוצמה קבועה בעמודים. כך שחישבו למשל על כיתות בית ספר שבנוי מבנה טרומי (הרבה ברזל בקירות) , שם הקרינה חזקה יותר כי הקליטה חלשה יותר. כעת חישבו על 40 מכשירים שעובדים בו זמנית בתוך חדר כזה שרוב האנרגיה נשארת בתוכו ומעט מאד יוצא (בגלל המיסוך שהזכרתי). קיבלנו תנור מיקרוגל גדול בעוצמה נמוכה אך לאורך מספר שנים.
 
1003009_young_girl_on_cell_phoneלכל ילד בכיתה יש מכשיר שמדי פעם משדר לידו ועוד שבעה בסביבתו הקרובה. בכל הכפלת מרחק מהמכשיר העוצמה הנקלטת בגוף קטנה בערך פי 4 כך שבעצם לכל ילד יש בערך 2 מכשירים משדרים לידו. ישנם פלפונים שמשדרים הרבה יותר חזק מהאחרים ובספקטרום רחב יותר, שימו לב למשל להפרעות בצג וברמקולים של מחשבכם שניות לפני כניסת שיחה במכשיר אורנג'. העוצמות הנקלטות בגוף עולות פי כמה עשרות בזמן שיחה, בהצמדת המכשיר לאוזן.
 
צילום: lightfusio
 
מחקרים מראים יותר ויותר שכיחות של מקרי סרטן בגולגולת, בצד שבו מצמידים את המכשיר. מה הפתרון? כיבוי מכשירים בשיעורים, שימוש ברמקול מובנה, שימוש באוזניית שן-כחולה ובדיבורית. אי שימוש. שימוש בטלפון בזק (לא אלחוטי).
 
  והנה מאמר שפורסם ממש לא מזמן:   אציין שכל הזכויות למאמר שפורסם ע"י דר. משה נחמני,‏ יום רביעי, 7 במאי 2008 באינטרנט במחקר שנערך בפינלנד אזור קטן של עור בזרועם של עשרה מתנדבים נחשף לקרינה למשך שעה אחת שלאחריה נבדק ה-DNA שלהם עד כה בוצעו בדיקות אלה על תרביות תאים ולא על בני אדם ישירות מחקר חדש שהושלם על ידי הרשות הפינית לקרינה ובטיחות גרעינית (STUK) בדבר ההשפעות של קרינת טלפון נייד על עור אנושי חיזק את התוצאות של בחינת תרביות תאים אנושיים: רקמות חיות מושפעות ע"י קרינת טלפון נייד. מחקרים מוקדמים יותר הראו שקרינת טלפון נייד (שדות אלקטרומגנטיים המאופננים ע"י גלי-רדיו, radiofrequency modulated electromagnetic fields; RF-EMF) משנה ביטוי חלבון ופעילות בתרביות תאים אנושיים אנדותליים. המחקר החדש ייחודי באופן גלובלי, כי בפעם הראשונה הוא בחן אם חשיפה מקומית של עור אנושי לקרינה כזו תגרום שינויים בביטוי החלבונים באנשים חיים. במחקר, אזור קטן של עור בזרועם של עשרה מתנדבים נחשף לקרינה למשך שעה אחת. אחר כך נאספו ביופסיות עור מאזורים שנחשפו לקרינה ומאזורים שלא נחשפו לקרינה וכל החלבונים שמוצו מהם נבחנו. הבחינה של 580 חלבונים אבחנה 8 חלבונים שהושפעו מבחינה סטטיסטית באופן משמעותי. "קרינה מטלפון נייד הינה בעלת השפעה ביולוגית מסוימת. גם אם השינויים קטנים, הם עדיין קיימים", אומר החוקר הראשי. לפי החוקר, מוקדם מדיי לומר אם השינויים האלה שנגרמו על ידי קרינת הטלפון הנייד הם בעלי השפעה כלשהי על הבריאות. "המטרה של המחקר הזה לא הייתה הגילוי של השפעות בריאות אפשריות, אלא לגלות אם עור אנושי של אדם חי מושפע מקרינת טלפון נייד והאם גישת הפרוטאומיקה (proteomics) שימושית לברור סוגיה זו", הוא מציין. מחקר מקיף יותר עם 50-100 מתנדבים מתוכנן עתה במכון המחקר הנ"ל והוא אמור להתחיל בשנת 2009.


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 3022

תגובות (8)
RSS לתגובות
1. 12-06-2008 05:33
מלחיץ !
מנסים להשתמש בהם כמה שפחות, ועדיין כמה שמשתמשים זה כנראה יותר מדי :sigh
רשומים
esty
2. 14-06-2008 18:37
אם כבר - אז כדאי לזכור ששן-כחולה
גם היא עובדת על ידי שידור, ויש לה הקרינה שלה. 
לדעתי כבר עדיף אזניה ישנה וטובה עם חוט... 8)
רשומים
ilan
3. 15-06-2008 10:18
לדעתי זאת רק ההתחלה של המחקרים בסגנון
וכשנדע יותר החברות הסלולריות יכניסו את חברות הטבק בכיס הקטן מבחינת הנזק שהן גורמות :(  
(ואולי גם מבחינת הסתרת המידע? לא הייתי מתפלא).
רשומים
aviv
4. 22-06-2008 00:15
השן הכחולה הרבה הרבה יותר ידידותית לאדם
רשומים
איציק ר.
5. 28-07-2008 07:34
בהמשך למאמר , קיראו היום בידיעות אחרונות
בהמשך למאמר תוכלו לקרוא היום על אזהרות משרד הבריאות סוף סוף. כעת הגיע תורה של שרת החינוך ונראה מה תעשה בבתי הספר.
רשומים
איציק ר.
6. 21-08-2008 15:22
מה היה כתוב שם?
היינו בחופש ופספסנו :roll  
מה אומר משרד הבריאות? 
(אני מתפלאת שהוא בכלל מתעורר משנתו ).
רשומים
esty
7. 24-08-2008 00:42
מה היה כתוב שם?
ממליץ שלא להשתמש ובמיוחד לא לילדים 
בטח אפשר למצוא את המאמר באינטרנט
רשומים
איציק ר.
8. 25-08-2008 07:20
היה גם מאמר על שימוש בהריון שגורם
לילד שנולד לאמא שדיברה בסלולרי הרבה יותר סיכוי להפרעות קשב וריכוז :sigh  
 
אנחנו באמת מנסים להשתמש כמה שפחות, וגם אז רק עם דיבורית או רמקול...
רשומים
esty

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >