Image Image
 
כל הפוסטים בבלוג
משפחתו של האקווריום הדפס דואל
נכתב על ידי esty   

 

אישי-שיחיה, הנשוי על-לא-עוול-בכפו לאקווריומיסטית ממוצעת,כתב מספר קטעי בלוג על קשיי החיים במחיצת שוחר אקווריומים. הקטעים אינם מצטיינים בדיוקם המדעי דווקא, כך שמי שמחליט ללמוד מהם איך לגדל דגים עושה זאת על אחריותו ומצפונו בלבד. עם זאת אולי ניתן ללמוד מהם מספר דברים על איך לא לגדל דגים.

בקיעת האקווריום

כבר שנים שאישתי-שתחיה חולמת על אקווריום. אי לכך ליום ההולדת האחרון שלה היא קיבלה ממני אקווריום במתנה. לא מדובר בצנצנת קטנה ובה דגי זהב. מדובר באקווריום למקצוענים: 120 ס"מ אורכו, מכיל כמעט רבע טון מים, ובו ציוד חשמלי בכמות שלא הייתה מביישת חללית ממוצעת.

כיאה לאשתי, טרם הרכישה בוצע חקר שוק ותחום שלא היה מבייש שום ארגון ביון מודרני. למשטרת ישראל, לשב"כ ולאמ"ן יש הרבה מה ללמוד. תוך כדי מיצוי מידע גלוי (אינטרנטי) וסמוי (תחקור חשודים בשיתוף פעולה) לרמות שלא נראו קודם, ידעה אשתי-שתחיה בדיוק איזה דגם של אקווריום היא רוצה, איזה דגים/צמחיה/ציוד יהיו שם, איזה דגים מסוגלים לחיות עם איזה צמחים, או עם איזה דגים אחרים, מה הטמפרטורה הנדרשת, איך משיגים אותה, מה עושים כשהיא משתנה, כל מיני מדדי מים נדרשים (pH gH,  ובטח יש עוד H ששכחתי, אמוניה, אמונית, אמוניום, אמוניניום, אמונינית, וכל דבר שמתחיל באמו), איך משנים אותם כשצריך, ומה יקרה אם הם לא יתאימו לדגים, לצמחיה, או לשניהם.

לא נותרה חנות רלוונטית באזור המרכז או השרון שלא נסרקה בציוד משוכלל ובתשומת לב מרבית. כל פרט ופרט תועד במדויק. לבסוף הוחלט על הציוד הדרוש תוך התחשבות מלאה במליוני הפרמטרים הרלוונטיים. מחשב על היה מתקשה בפתרון משוואה עם כזו כמות של נעלמים, אך לא אשתי-שתחיה, שגם דאגה להשיג מחיר טוב לכל הנדרש בצורה פלאית השמורה רק לה ולאקווריומיסטים מקצועיים אחרים.

בבוא היום הגדול הוכנסו אלינו הביתה כמויות ציוד שלא היו מביישות מפעל קטן. מסתבר שאקווריום הוא עניין סבוך, ובו כמויות ציוד חשמלי משוכלל יותר ופחות, העובד בהרמוניה כדי להקנות לדגים תחושה של... שלולית עמוקה בטבע. אקווריומיסטים מנוסים חיים רוב זמנם בחרדה מהתקלקלותו של חלקיק ציוד זה או אחר, קלקול שאם לא מתוקן בזמן יכול להרוג קהילת דגים שלמה ומשגשגת. אקווריום מסוג זה קרוי בפי העם אקווריום "היי-טק", על שם כמות הציוד המיותר האסטרונומית הדרושה להפעלתו התקינה.
מדי שבוע יש להחליף 20% מהמים בו, ולשאוב ממנו רפש. ולגזום את הצמחים. ועוד היד נטויה. רוב בעלי האקווריומים האלה הם גברים בעלי הון עצמי לא מבוטל, המקדישים את עיקר חייהם לתחזוקו השוטף של האקווריום, תוך כדי התעלמות בוטה ממשפחתם. לגירושין זה כנראה לא גורם, כי הנשים יודעות שאת הבית הן לא יוכלו לקבל - לך תזיז אקווריום של רבע טון. אז הן סובלות בשקט. וגם הילדים.

לרוע מזלי האישה איננה יודעת לשקוט על שמריה, מה גם שאין לה שמרים. אי לכך היא החלה מייד להתעניין ב"איך עושים את זה טוב יותר", או במילים אחרות: איך נפטרים מכל הציוד הזה ומכל הטיפול האינסופי.

מסתבר שיש דרך, די פשוטה, האמת. על-פי ספר מפורסם בעולם (באנגלית) אותו היא הפכה מייד לסדרת מאמרים בשפה הברורה לכל הדיוט (עברית) הופעלו כמה כללי יסוד, הגיון בריא, ואשתי-שתחיה בנתה לה אקווריום שכמעט ולא דורש תחזוקה!
למותר לציין שגם גרסת ה"היי טק" הראשונה וגם הגרסה ה"טבעית" המאוחרת יותר הצליחו בנסיון הראשון. לו אני הייתי מנסה להקים אקווריום אני מניח שהייתי הורג כמות לא מבוטלת של להקות דגים בדרך של ניסוי וטעיה, עד שהייתי מצליח להקים אקווריום משגשג. אצל האישה זה עובד (ונראה מדהים) בנסיון הראשון (יסודית כבר אמרנו?)
לדגים שלום. אולי לכך מתכוונים כשמדברים על מזל דגים...

הבלוג פורסם גם באתר http://aqtv.info


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1742

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם