Image Image
 
טיול השבוע
נחל ספונים הדפס דואל
נכתב על ידי יוחאי כורם   

view_west1נחל ספונים הוא אחד המסלולים שנדמה שנוצרו לטיולי משפחות שמוכנות מעט להתאמץ כדי ליהנות. הוא מעגלי, שעה נסיעה מהמרכז, עובר בחורש כרמלי ירוק גם בחודשי הקיץ. גולת הכותרת, פרט לנוף המרהיב שממתין לאחר עליה לא קשה מדי שלא תמיד מתאימה לילדים מתחת לגיל 6, היא כמובן מערת ספונים, מערה פרה היסטורית שגם מבוגרים יכולים להרגיש לרגע שוב כאילו הם מגלי ארצות.

המסלול לקוח מאתר טיולי www.tiuli.com המכיל למעלה ממאה מסלולי טיול בארץ פרי עטו של יוחאי כורם. אתם מוזמנים להכנס כדי להנות ממידע נוסף. 

משך המסלול:  עד חצי יום
נקודות ציון:  (1475, 12382)
מפת סימון שבילים:  4 - הכרמל ורמות מנשה
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, למיטיבי לכת
אורך בק"מ: 

4

 המסלול שאורכו כ- 4 ק"מ (4 - 3 שעות) מצוין לכל עונות השנה אם כי בחורף, לאחר גשמים, המסלול יכול להיות חלקלק ומסוכן. לא לשכוח להביא פנס. במערת ספונים ישנה אוכלוסיית עטלפים ולכן אסור להיכנס למערה בחודשים סוף אוקטובר - מרץ תקופת תרדמת החורף שלהם.view_west

איך מגיעים

מצומת בית אורן שעל כביש 4 [נקודה 1]  ממשיכים צפונה כ- 3 ק"מ עד שבין אבני הק"מ ה- 193 וה- 194 רואים שלט המפנה לתחילת מסלול נחל ספונים [2]. מחנים את הרכב במגרש החניה הקטן שבמקום.

 

המסלול


נחל ספונים הוא אחד הנחלים המנקזים את רכס הכרמל. הכרמל הינו קמר גיאולוגי גירני ברובו אשר נשבר מהרי שומרון ו"נשפך" לים התיכון. על קמר זה הנראה לנוסע בכביש החוף כרכס ארוך, קיים עולם ומלואו של אוצרות טבע ונוף. החורש הים תיכוני אשר מהווה הצמחייה השלטת בכרמל משמש ככר מרעה לבעלי חיים רבים שניצודו בתקופות פרהיסטוריות על ידי האדם הקדמון ששרידים רבים שלו נמצאו במערות בכרמל. המטיילים בנחל ספונים יכולים להרגיש ולדמיין לרגע קט, כאילו הם בתקופת הדם הקדמון מחפשים ציד לארוחת הערב. נחל ספונים הינו נחל אכזב, ומים זורמים בו רק בימי החורף הגשומים (אז לא מומלץ לטייל בו).

לאחר חנית הרכב, יוצא מכביש 4 שביל המסומן בסימון שבילים אדום. השביל עובר לאורך כ- 500 מטרים בין מטעי הבננה של חקלאי ישובי הסביבה מטרים עד שהוא מגיע לפתחו של הנחל ולפיצול שבילים. מן השביל האדום מתפצל ימינה סימון שבילים כחול. אנו נמשיך במעלה הנחל בשביל האדום ונשוב בשביל הכחול.

לאחר הליכה קצרצרה עם השביל האדום, נראה בצד שמאל של הנחל שרידי מחצבה אשר אינה פעילה עוד. המחצבה סיפקה בעבר חומר גלם לתעשיית הצבעים. פעילות המחצבה הופסקה בהתערבות רשות הטבע והגנים. נטפס עם השביל האדום אט אט במעלה הנחל.

זאת ההזדמנות להסתכל על שתי גדות הנחל ולשים לב להבדל בכיסוי הצמחייה בין שתי הגדות. הצמחייה מצד ימין עשירה יותר לעומת הגדה השמאלית. הסיבה לכך היא שהצד השמאלי (שהוא הצד הצפוני של הנחל), פונה לצד דרום הצד שהשמש מכה בו רוב שעות היום. חום השמש מקשה על הצמחייה. הצד הדרומי של הנחל לעומת זאת מוצל שעות רבות יותר ותנאים אלו נוחים יותר לצמחים במיוחד בחודשי הקיץ, אז פחות מים מתאדים מהם. הצד שפונה לכיוון דרום (שהוא הצד הצפוני של הנחל) מכונה "מפנה דרומי" ואילו הצד שפונה לכיוון צפון מכונה "מפנה צפוני". ההבדלים בכיסוי הצמחייה בין המפנה הדרומי לצפוני ניכר היטב בכל נחלי הגליל והכרמל.

נעים ללכת בנחל אשר מוצל ע"י צמחייה ים תיכונית: אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, חרוב, אלת מסטיק, קטלב, אורן ירושלים, ער אציל, אשחר רחב עלים ועוד. מבין הפרחים נעים להבחין בחודשי החורף והאביב ברקפת, בכלנית הנורית והפרג, בלוטם, במרווה המשולשת, הסירה הקוצנית, עיריוני צהוב ועוד ועוד.

מערת ספונים


mearat_sfonimלאחר מעט יותר מק"מ הליכה במעלה אפיק הנחל, נראה הפניה ימינה לעבר מערת ספונים [4]. המערה נמצאת מעל אפיק הנחל ואי אפשר לראות אותה מהשביל. לשם כך עשו בשבילנו סימון שבילים "שקוף".המפנה לעבר המערה. אם הגעתם לפיצול עם סימון שבילים כחול, סימן שעברתם על פני ההפניה למערה מבלי לשים לב וכדי לחזור 2 דקות אחורה.

מערת ספונים הינה מערה קארסטית - דהיינו מערה שנוצרה על ידי פעילות המסת מי הגשמים את אבן הגיר. אורך המערה הוא כ- 50 מטרים והיא מורכבת משני אולמות. באולם העמוק יותר ניתן לראות נטיפים וזקיפים שעל חלקם עדיין ניתן לראות טיפות מטפטפות - דבר המעיד על כך שהפעילות הקרסטית עודנה נמשכת.

שרידי רבים מעידים כי במערה השתמש האדם הקדמון. מספר חפירות ארכיאולוגיות שנערכו בה מעידות על שימוש במערה כבר לפני 60000 שנים כתחנת ציד לאדם הקדמון, כמקום מגורים ובתקופות אחרות כבית מלאכה לעיבוד צור וכלי עץ. לפני המערה אף קיים סלע שנוצר מעצמות בעלי חיים שניצודו ע"י האדם הקדמון והתאבנו. בתקופה מאוחרת הרבה יותר המערה שימשה את ערביי האזור להכנת אבק-שריפה ומכאן שמה - "עיראק אל-בארוד" ("מערת אבק השריפה").

בתוך המערה מתגוררת אוכלוסיה של עטלפי חרקים. עטלפים אלו מסייעים רבות לחקלאות בכך שהם אוכלים חרקים מזיקים. עם זאת, בחודשי החורף: סוף אוקטובר - מרץ, העטלפים נכנסים לתרדמת חורף. בחודשים אלו אין להיכנס למערה על מנת לא להפריע להם. הפרעה כזו גורמת להם לצאת מתרדמת החורף בטרם עת, כאשר בגופם מעט אנרגיה - דבר היכול להרוג אותם מתשישות.

לאחר הביקור במערה, נמשיך במעלה הנחל כמאה מטרים עד שנגיע לפיצול שבילים [4]. אנו נבחר להמשיך עם השביל הכחול הפונה ימינה מהשביל האדום ומתחיל בטיפוס קצר בגדה הדרומית של הנחל. לאלו שתוהים, השביל האדום, אותו אנו עוזבים ממשיך במעלה הנחל לכיוון בית אורן או טירת הכרמל במסלול שאורכו כ 5 ק"מ.

נוף מהכרמל


כבר אחרי דקות קצרות של עליה עם השביל הכחול, הנוף המרהיב משכיח את העלייה. לפנינו נגלה חוף הכרמל במלוא הודו. לפנינו הליכה של כק"מ על הרמה הזו עד למצוק מגדים. תוך כדי ההליכה הנעימה ניתן להבחין במבצר עתלית ומחנה המעפילים עתלית מדרום, במושב מגדים בכיוון מערב ובקיבוץ החותרים בכיוון צפון מערב.

השביל מוביל אותנו לעבר מצוק מגדים [5], ממנו התצפית יפה במיוחד, ניתן גם להתבונן אחורה לעבר ראשית נחל ספונים והכרמל הירוק שבאזור זה נפגע בשריפה הגדולה של שנת 1989. יפה לראות את ההתחדשות של החורש.

השביל מתחיל לרדת במצוק מגדים ובאמצע הדרך ישנו עץ חרוב גדול שצומח ליד מערה. זוהי נקודה יפה לעצירת התפעלות מהנוף.

בסמוך למעבר השביל מתחת לקו המתח הגבוה, ניתן לראות אגן חצוב בקרקע. אגן זה שימש בתקופות קדומות כגת (מקום לדריכת ענבים) ובהמשך גם בית בד (המקום בו עושים שמן זית). ניתן להבחין באבן ה"ממל" ששימשה לפריכת הזיתים.לידו ניתן לראות את הבור אליהם ניגר שמן הזית שנלחץ מהזיתים השבורים.

 

 

 

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2926

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >