Image Image
 
טיול השבוע
צבים בנחל אלכסנדר הדפס דואל
נכתב על ידי אסתי הורן   
image1751נחל אלכסנדר מהווה את השילוב האידיאלי בין מסלול נוח להליכה או לאופניים, לבין פגישה עם טבע מרגש: צבים גדולים, נוטריות, שפמנונים, עופות מים ועוד. נחל אלכסנדר מתחיל בהרי השומרון, ומנקז מעל 500 קמ"ר אדמה. בעבר זרמו בו כמויות גדולות של מים, שעברו על גדותיהם ויצרו ביצות בעמק חפר כולו.

רמת קושי: קלה - לילדים מגיל 4. image175

עונה מומלצת: סתיו או אביב. רוב המסלול חשוף לשמש. בסוף החורף הצבים בתרדמה.

אורך המסלול: 3 ק"מ.

משך ההליכה: כשעתיים.

נקודת התחלה: איך מגיעים: מקטע כביש 4 בין חדרה לצומת בית-ליד, פונים בצומת העוגן לכיוון קיבוץ מעברות. חונים ברחבת החניה ממזרח לכביש, מצפון לקיבוץ מעברות.

נקודת סיום: פארק צבי הנחל. איך מגיעים: מכביש 4 פונים בצומת חפר מערבה לכיוון כפר יתקין. כמה מאות מטרים אחרי חציית הנחל, לפני הרכבת, פונים ימינה בדרך הסלולה, ונוסעים ישר עד הפארק.

 

image159 באזור התקיים בעבר מגוון גדול של צמחים ובעלי חיים. מאז שקמה המדינה זוהם הנחל. שפכים זרמו אליו מנתניה, שכם, טול כרם ועוד, והפכו אותו לתעלת-שופכין. שפכים תעשייתיים רעילים הוזרמו אליו מאזורי התעשייה של עמק חפר, נתניה ועוד, והרעילו את המים. רוב הצמחים ובעלי החיים שהיו בנחל נעלמו, ומספרם של אלה ששרדו ירד באופן דרסטי.

ב1995 קמה המנהלה לשיקום נחל אלכסנדר. היא הוקמה על ידי קק"ל, המועצה האזורית עמק חפר, המשרד להגנת הסביבה ו16 גופים נוספים. על פי התפישה המודרנית התבצע הטיפול לא רק בנחל אלא באגן הניקוז כולו. שפכי נתניה, כפר יונה, עמק חפר, שכם וטול כרם הופנו, מתוך שתוף פעולה בין יהודים וערבים, למכוני טיהור, והזרמת המזהמים מהשרון פסקה כמעט. עם העלייה באיכות המים החלו הצמחים והחיות להתאושש.

לאורך הנחל הוקמו מספר פארקים. בתחילת המסלול שלנו נעבור ב"קטע נחל לדוגמא" שאורכו 750 מ'. לצידיו ניטעו 350 עצים ו35,000 שתילים. כן נבנו בו סכרים קטנים במים, שמטרתם להוסיף למים חמצן, ולצידם מתקבצים דגים ועופות מים.

בהמשך המסלול נגיע ל"שבילנחל". זהו שביל רחב וסלול, המאפשר מעבר של אופניים, עגלות ילדים וכסאות גלגלים (לבעלי כסאות גלגלים מומלץ לעשות את המסלול בכיוון ההפוך, מפארק הצבים). השביל הפסטורלי, העובר בין הנחל לבין מטעים חקלאיים, מוליך אותנו לפארק הצבים. alex2

בסוף המסלול נעבור על הגשר, לצד בית-הקפה, אל מרפסת התצפית. כאן נוכל לראות שפמנונים, נוטריות, עופות מים ועוד. עם זאת האטרקציה המרכזית כאן היא הצב הרך הגדול, העשוי להגיע לאורך 120 ס"מ. כאן נמצאת האוכלוסייה הגדולה בישראל של צב זה, הנמצא בסכנת הכחדה. בשיטפונות בשנים 91'-92' נהרגו מעל 200 צבים, וכיום נותרו במקום עשרות צבים בלבד. בחודשים הקרים (ינואר עד מרץ) מתחפרים הצבים בקרקעית הנחל. רשות הטבע והגנים יוצרת עבורם לאורך הנחל מקומות מוגנים המתאימים להטלת ביצים, מעתיקה קינים למקומות המוגנים, ומשחררת את הצבונים לנחל באופן מבוקר.

בסמוך למרפסת התצפית נמצא מגדל תצפית, ממנו אפשר לראות את כל עמק חפר, וכן גן משחקים קטן. זהו בילוי נפלא לילדים ולמבוגרים, המשלב טיול ברגל או באופניים, אפשרות לאכילה ולמשחקים, ותצפית מקרוב על בעלי חיים מיוחדים בסביבתם הטבעית.

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1854

תגובות (2)
RSS לתגובות
1. 07-03-2008 06:48
היינו שם בשבוע שעבר וראינו צבים
חלק ישנו על החוף אבל היו גם צבים במים. 
כנראה המרץ החם הזה זה לא מה שהיה, אז הם כבר מתעוררים... 8)
רשומים
esty
2. 07-03-2008 16:33
אחלה טיול עם ילדים
(או עם אופניים) :zzz
רשומים
ayelet

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >