Image Image
 
סביבה
על הקשר בין תזונה לאיכות הסביבה הדפס דואל
נכתב על ידי ניב דור כהן   
המזון שאנו אוכלים משפיע על בריאותנו, אורח חיינו ואיכות חיינו. עם זאת, המזון שלנו משפיע גם על סביבתנו- הדרך בה הוא מגודל, מעובד ומובל משפיעה השפעה דרסטית על העולם כולו. ניב דור  כהן כתב סדרת כתבות שתובא כאן על השפעות התזונה שלנו עלינו ועל סביבתנו.
הקשר בין איכות הסביבה לתעשיית הבשר הוא קשר סמוי שאינו זוכה להבלטה רבה באמצעי התקשורת. אך הקשר הזה לבדו אחראי לחלק עצום ממצבו העגום של כדור הארץ שלנו ולמצבה העגום לא פחות של בריאותנו.
אני בחרתי באורח חיים צמחוני בשנת 2002 לאחר קריאה אינטנסיבית של מידע מדעי שהציג בפני את האמת על תעשיית הבשר ותעשיית הכימיקלים והאופן בו שתי תעשיות אלה, הגדולות והעשירות בתעשיות העולם, גורמות באופן ישיר ועקיף להרס בריאותינו ולהרס הסביבתי הגדול ביותר מאז עידן הקרח האחרון. כמי שנחשף באופן קבוע כמוכם לפרסומות ולמידע פסבדו מדעי הגורס שאכילת בשר היא מצבו הטבעי של האדם ושאכילת מוצרי חלב הכרחית לבניית העצמות והשיניים בגופינו, כמו גם צחצוח הפה עם משחת שיניים המכילה פלואוריד, זועזתי לחלוטין כשקראתי על העובדות ההפוכות כמו למשל שגוף האדם אינו בנוי לעכל בשר, שמוצרי החלב למעשה תורמים לבריחת הסידן מהגוף ושפלואוריד הוא כימיקל מסוכן ביותר שאינו תורם במאומה לשיניים בריאות אלא רק לכיסם התפוח ממילא של תעשיות הכימיקלים.
בשנת 2002 החלטתי לנסות על עצמי את מה שקראתי. הפסקתי לחלוטין לאכול בשר והפחתתי בצורה דראסטית את השימוש בביצים ומוצרי חלב פרה. הפסקתי לצחצח עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושיניתי את הרגלי התזונה שלי לתזונה המבוססת על דגנים מלאים, סויה וירקות ופירות, אגוזים וזרעים. לעתים הרשיתי לעצמי לאכול דברים קצת פחות בריאים אבל רוב התזונה שלי התבססה על תזונה צמחונית עם מעט מאוד ביצים וחלב. השינוי הזה בהרגלי התזונה והחשיבה שלי התרחש בד בבד עם לימודי היוגה והכשרתי כמורה ליוגה. השינוי היה הוליסטי, שלם. שינוי בראיית העולם שעד לאותה נקודה היה מבוסס על המידע שהלעיטו אותי אלו שהרוויחו הכי הרבה מאותה נקודת מבט. התחלתי לפקוח עיניים.
היום, 6 שנים אחרי, וכשבאמתחתי 4 בדיקות דם, אני משוכנע באמיתות הדברים שקראתי. אם אתם תבחרו בדרך כזו או לא, זה כבר עניין אישי שלכם, אך לפחות תעשו זאת בעיניים פקוחות כשהמידע מוצג בפניכם. אם החזקתם מעמד עד כה ואתם סקרנים ומעוניינים להמשיך הלאה דעו שלא פשוט להכיר בעובדות גם אם הן מוצגות לפניכם בצורה בהירה. אני ממליץ לכם להדפיס את המאמרים השונים ולקרוא אותם לאט ולאורך זמן, אולי בדרך לעבודה באוטובוס או ברכבת. הקדישו לזה זמן, אלו דברים שיכולים לשפר את חייכם. יש עושר של מידע הנגיש לכם באינטרנט ובספרים המקוריים עליהם התבססתי. אם מצאתם את המידע מעניין ואינפורמטיבי, נסו לעשות שינוי, קטן ככל שיהיה. שינוי קטן בתחילת הדרך יוביל אתכם רחוק בהמשך.

נתונים מזעזעים

כללי
 • בכל יום מתים 50,000 ילדים בעולם מרעב.
 • לפי נתונים מעודכנים, מקורות האנרגיה הנוכחיים שלנו (נפט, פחם וכיו"ב) ידרדרו לשפל מסוכן בתוך 15 שנה, ותוך 35 שנה, בקצב הניצול הנוכחי, נחסל כליל מקורות אלו.

  יערות
 • מדי דקה, 28 ק"מ מרובע של יער-עד נהרסים. (בין השנים 2000 - 2005.) רובם המוחלט של העצים נהרסים ונשרפים כדי לפנות מקום לשטחי מרעה לבקר המיועד לצריכת המערב, ולא לייצור נייר ורהיטים כפי שהדעה הרווחת גורסת.
 • בקצב ההרס הנוכחי של 144 אלף ק"מ מרובע של יערות עד כל שנה, כל יערות העד בעולם יושמדו בדור הקרוב!
 • ארה"ב מייבאת כל שנה כ-100 מליון ק"ג של בשר מארצות העולם השלישי, בעיקר מדרום אמריקה, כאשר אזרח ממוצע בארצות אלו זוכה לאכול פחות בשר מאשר חתול בית ממוצע בארה"ב.
 • אחוז היערות באירופה ירד ל-27%.
 • אחוז היערות באסיה ירד ל-19%.
 • אחוז היערות בצפון אמריקה (כולל יערות הענק של קנדה) ירד ל-25%.

  חומרי הדברה
 • ישראל היא בין שלוש הצרכניות הגדולות בעולם לחומרי הדברה!
 • הפיקוח על השימוש בחומרי הדברה הוא מזערי ולא מספיק!
 • תוצרת חקלאית המיוצאת לחו"ל עוברת בדיקה לגילוי שאריות חומרי הדברה. תוצרת הנמכרת בארץ, אינה עוברת כל בדיקה!
 • בישראל מרססים ביותר מ-10,000 טונות של חומרי הדברה בשנה!

  מחלות
  לפי מידע ממחקר של ארגון הבריאות העולמי בשנת 2003:
 • תמותת גברים משבץ בישראל הייתה גדולה מ-28 מדינות מערביות מתוך 36!
 • תמותת נשים ממחלות לב וכלי דם בישראל הייתה גדולה מ-16 מדינות !
 • תמותת נשים וגברים ממחלות לב וכלי דם בישראל הייתה גדולה מ-18 מדינות!
 • תמותת גברים מהתקפי לב בישראל הייתה גדולה מ-12 מדינות!
 • תמותת נשים מהתקפי לב בישראל הייתה גדולה מ-16 מדינות!
 • כל מוות שני בארץ נובע ממחלת לב וכלי דם.
 • לפחות 1 מ-4 ישראלים ימות מסרטן
 • 2/3 מהמיתות בארץ נובעות מסרטן או ממחלות לב.
 • סרטן הוא המחלה הגורמת לרוב תמותת הילדים בארץ ממחלות, כאשר עד- 1960 מקרי סרטן אצל ילדים נחשבו לנדירים.
 • ילד אחד מ-600 צפוי ללקות בסרטן כאשר הסיכויים הולכים וגוברים.
 • סרטן היא סיבת המוות השנייה בשכיחותה אצל ילדים אחרי תאונות דרכים.
 • כל 90 דק' מת אדם מסרטן בישראל.
 • ישראל נמצאת במקום הראשון! בעולם במקרי סרטן המעי הגס אצל נשים

  בין השנים 1950-1979 במשך כשלושים שנה, צרכה כל אוכלוסיית ישראל חלב ומוצרי חלב מסרטנים. החומר המסרטן הגיע אל החלב מהשימוש בשני חומרי הדברה נגד קרציות אשר רוססו על הפרות: Lindane ו- BHC. כתוצאה מהשימוש בחומרים אלו התגלו במהלך השנים עובדות מדהימות: ריכוז החומר המסרטן BHC בחלב הפרות היה גבוה פי 102!!! מן המותר באמריקה. וריכוז החומר המסרטן Lindane היה גבוה פי 17! מן המותר. ריכוז החומר BHC בחלב האם בישראל היה גבוה פי 10 מן המותר בשבדיה, וריכוז החומר Lindane בחלב האם בישראל היה גבוה פי 6 מן המותר.
  כמות מזערית של החומר BHC, 10 PPM (חלקי מליון), די בה כדי לגרום לסרטן כבד, סרטן בלוטת התריס, סרטן המעי הגס וסרטן בלוטות הלימפה בחיות ניסוי. כמות מזערית של החומר Lindane, 80 PPM (חלקי מליון), די בה כדי לגרום לסרטן כבד, סרטן בלוטת התריס, סרטן בלוטת יותרת המוח, סרטן בלוטת יותרת הכליות, סרטן השחלות, סרטן בלוטת הלימפה בטחול, סרטן דם וניוון אשכים בחיות ניסוי.
  לפי קביעת מוסדות בריאות הציבור בארה"ב חומרים הגורמים לסרטן בחיות ניסוי מהווים סיכון השווה לאדם. מדינות העולם המערבי הגבילו בתחילה את השימוש בחומרים אלה ואף אסרו אותם ב-1970, אך בישראל המשיכו להשתמש בחומרים אלה תוך התעלמות מהנהוג בעולם. התוצאה: מגיפת סרטן הכבד שפרצה בארץ שהגיעה לשיא שלא היה כמותו ב-1971. בשנים שבהם היה שימוש בחומרים אלו עלו כל מקרי הסרטן לסוגיו בארץ פי-2.5. ב-1971 עלו מס' מקרי סרטן בקרב נשים בישראל על מס' הנשים החולות בסרטן כבד ב-21 מדינות!!! ב-1971 עלו מס' מקרי סרטן הכבד בקרב גברים בישראל על מס' הגברים החולים בסרטן כבד ב-17 מדינות!!
  מדען אמיץ ועיקש גילה את השערורייה ולאחר מאמצים רבים וממושכים הביא להפסקת השימוש בחומרים אלו, שנים רבות לאחר שאר מדינות העולם. קרוב לוודאי שללא התערבותו היינו שותים חלב ומוצרי חלב מסרטנים עד עצם היום הזה. קשה להאמין שדבר כזה יכול לקרות בעולם נאור ושפוי. כל השנים הללו שידלו אותנו ואת ילדינו לשתות חלב "בריא", ללא ידיעת הציבור את האמת. היום משדלים אותנו אותם גופים לאכול גבינות שומניות העלולות לגרום למחלות לב וסרטן, משדלים אותנו לשתות חלב עמיד שאינו מכיל חלבון קליט לגוף בשל הפסטור בחום גבוה, ומשדלים את ילדינו לאכול מוצרי מזון ומשקאות גדושים בחומרי טעם וריח סינטטיים וחומרי שימור מסרטנים, מוצרי מאפה שאין בהם ערך תזונתי, ממתקים המזיקים לשיניהם ועוד ועוד.
  הגיע הזמן לעצור את התהליך. הכוח נמצא בידינו. ובפינו. 

  ביביליוגרפיה

  להכנת המאמרים נעזרתי רבות בספרים חשובים ששינו את חיי מהקצה לקצה.
  הספרים העניקו לי מידע מאוזן ועדכני ואיפשרו לי לבחור בתבונה.
  כולי תקווה שתעשו במידע הזה שימוש.
  בנוסף, נעזרתי בנתונים העדכניים ביותר שיכולתי למצוא החל מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וכלה באגודה למניעת הסרטן. אם נפלה טעות בנתונים או במידע, אשמח לדעת על כך ולתקן את הדרוש תיקון.

  רשימת הספרים:
  John Robins - "A diet for a new America", HJ Kramer
  Thom Hartmann - "The last hours of ancient sunlight", Three Rivers Press
  "עם ישראל חי וחולה" מאת יהודה מנור

   

 • התקבל מאתר הבית של ניב דור כהן.


  צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2977

  RSS לתגובות

  רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
  בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

  Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

   
  < קודם   הבא >