Image Image
 
האוזן: שמיעה ושיווי משקל הדפס דואל
נכתב על ידי Michal BT   
ozen51האוזן בנויה משלושה חלקים:
החיצונית,התיכונה,
והפנימית.

ozen1

האוזן החיצונית

 
האוזן החיצונית היא חלק האוזן שמתחיל באפרכסת ומגיע עד עור התוף.
האפרכסת  Pinna בולטת מן הראש בפתח החיצוני של האוזן.
אפרכסת האוזן הינה מבנה עדין של סחוס הכרוך משני צידיו בעור דק. היא עוזרת בבעלי חיים שונים לאתר את מקור הקולות הנשמעים. בבני אדם היכולת לכוון את האפרכסת לכיוון הקול, נעלמה.
בין האפרכסת לעור התוף נמצאת תעלת השמע החיצונית  ear canal. תעלתהשמע החיצונית היא בצורת שעון-חול, עם היצרות מסוימת באמצע התעלה. העורבחלק החיצוני של התעלה מכיל בלוטות מיוחדות שמפרישות שעווה.השעווה אמורה ללכוד גרגירי אבק ולכלוך ולמנוע מהםמלהגיע עד עור התוף. לרוב, השעווה מצטברת ומתייבשת ונופלת מהאוזן ביחד עםגרגירי האבק והלכלוך, או נודדת מחוץ לתעלה החיצונית, שם ניתן לנגב אותה. תעלת השמע החיצונית עלולה להתפקק ע"י השעווה כשניסיון לנקותה עם קיסם דוחףאת השעווה לעומק התעלה. פקק שעווה בתעלת השמע החיצונית הוא בין הסיבותהשכיחות ביותר לירידה בשמיעה.
עור התוף ear drum מפריד בין האוזן החיצונית והתיכונה והוא בעצם קרום דק. כאשר גלי קול מגיעים אל האוזן, עור התוף רוטט, והתנודות מועברות אל הפטיש שנמצא באוזן התיכונה.
בקצרה: גלי הקול מגיעים אל האוזן, נאספים ע"י האפרכסת ומועברים דרך תעלת השמיעה אל עור התוף. גלי הקול "מכים" על עור התוף, עור התוף מתנודד. עור התוף רגיש מאוד ליובש ולקולות חזקים, הוא מוגן בפני התייבשות ע"י שימון מתמיד. השימון הוא הדונג המופרש ע"י 2 בלוטות דונג והדונג עצמו הוא חומר שמנוני. הדונג המיותר מובל דרך תעלת השמע אל האפרכסת ומחוץ לאוזן. תעלת השמע בנויה כך שחרוטים בה חריצים קטנים בצורת ספירלה והם מובילים את הדונג החוצה.
 
האוזן התיכונה
 
האוזן התיכונה נמצאת בתוך עצם הרקה (הטמפורלית) ומרופדת בקרום רירי. החלק הזה של האוזן מחובר אל האוזן החיצונית באמצעות קרום התוף, אל הלוע באמצעות חצוצרת השמע ואל האוזן הפנימית.
 
 
חצוצרת השמע נקראת גם תעלת אאוסטכיוס  eustachian tube ותוכלו לראות את מיקומה בציור למעלה. זהו צינור שמאפשר השוואת לחצים בצד הפנימי של עור התוף ללחץ החיצוני ומסייע לשמיעה.
תוך האוזן התיכונה נמצאות שלוש עצמות זעירות שנקראות: פטיש, סדן וארכוף. עצמות אלו מגבירות את התנודות ומעבירות אותן מעור התוף אל האוזן הפנימית.
 ozen2
אפשר לראות בתמונה שהעצמות האלו באמת נראות כמו פטיש maleus, סדן  incus וארכוף stapes.
 
האוזן הפנימית (=המבוך):
 
הנה עוד תמונה שמראה איפה נמצאים שלושת חלקי האוזן זה ביחס לזה:
 ozen3
האוזן הפנימית מורכבת משני חלקים עיקריים: השבלול ועצב השמיעה, ומע' שיווי המשקל.
 
השבלול
השבלול cochleaהוא מבנה סלילי והוא האיבר האחראי על השמיעה. קרום התוף הפך את הקול לתנודות, ועצמות השמע הגבירו את התנודות האלו, כעת השבלול מתרגם את תנודות הקול לאותות עצביים חשמליים ומעביר אותם אל המוח דרך עצב השבלול. השבלול ממולא בנוזל ונמצאות בו נימי השמע. נימי השמע הן שערות זעירות מתוחות כמו מיתרים, מספרן רב והן שונות באורכן. התנודות מרעידות את הנוזל, הנוזל מרעיד את הנימים והן מפרישות חומר שמגרה את עצב השמע לשלוח אות חשמלי לאזור השמע שבקליפת המוח. אות זה מתורגם על ידי המוח לקולות מובנים לנו.
עצב השבלול הוא סעיף אחד והעצב הוסטיבולרי הוא סעיף שני. ביחד הם יוצרים את עצב השמיעה או העצב הקרניאלי השמיני שנקרא גם vestibule-cochlearis ומגיע אל המוח.ozen4
 
כל חלק של השבלול קולט טווח דציבלים שונה. היות שגלי קול גבוהים הם קצרים ולהיפך, החלק התחתון של השבלול קולט את הקולות הגבוהים והחלק העליון את הקולות הנמוכים. התופעה הזאת של קליטת אינפורמציה ולאחר מכן היפוכה ע"י המוח תחזור גם בפרשנות המוח למידע הנקלט ע"י העין.
עוד על גלי קול כאן: http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/Class/sound/u11l2d.html
 
התעלות החצי עגולות semi circular canals:

ozen5   
אל השבלול מחובר איבר נוסף שאחראי על שיווי המשקל. בין איבר שיווי המשקל לשבלול נמצא "פרוזדור האוזן".
איבר שיווי המשל הוא איבר מרשים שבנוי משלוש טבעות מחוברות בבסיסן. כל טבעת נמצאת במישור שונה: אופקי, אנכי ורוחבי כך שהן משלימות את שלושת מימדי המרחב. מדובר בשלושה סוגי מידע:
1.           תזוזת הראש ביחס לגוף (גרביטציה)
2.           האצה ליניארית
3.           תנועה סיבובית
בתוך התעלות נמצא נוזל. כאשר אנו מסובבים את הראש ימינה ושמאלה, מעלה ומטה, קדימה ואחורה, נע הנוזל בתעלה (=הטבעת) המתאימה. הנוזל מזיז שערות קטנות שנמצאות על שטח הפנים בתוך התעלות והשערות האלו מעבירות את המידע דרך עצב שיווי המשקל אל המוח.
כאשר המוח מקבל את המידע לגבי תנוחת הגוף, הוא מבצע התאמות של שיווי המשקל.
הרפקלס הוסטיבולו-אוקולרי VOR : המטרה של רפלקס זה היא ייצוב הדמות שמתקבלת על פני הרשתית בזמן סיבוב הראש. כדי להגיע לדמות קבועה על פני הרשתית יש צורך לתחזק את יציבות מיקום העין בחלל בזמן תנועת הראש. כשהראש מסתובב במהירות מסוימת ולכיוון מסוים, העין מסתובבת באותה המהירות אבל בכיוון ההפוך. הקומבינציה הזאת גורמת לסיבוב אפסי של העין בחלל. האות הויזואלי שנובע מרפלקס הVOR מגיע אל המוח הקטן, הסרבלום. על כך ועל תופעת הורטיגו (סחרחורת) תוכלו לקרוא ביתר פירוט כאן: http://www.med.uwo.ca/physiology/courses/sensesweb/L10Balance/L10Balance.pdf
מלבד הקשר שנוצר באמצעות רפלקס הVOR בין איבר שיווי המשקל למוח הקטן, מגיע המידע אל עוד מקומות במוח, ביניהם התלמוס (הוא האיבר שנמצא בין גזע המוח, המוח הקטן והמוח הגדול ומעביר את כל התחושות אל הקורטקס).
 
גם המידע אודות השמע מגיע אל אזורים שונים במוח. שם, כאמור, מתורגמים האותות העצביים לקולות המוכרים לנו. מערכת זו אחראית על פענוח הצלילים למסרים שונים (למשל: מלים), הבחנה בין רעשי רקע למסר העיקרי, שמיעה בו זמנית של כמה דברים או מסרים שונים ל-2 האוזניים, שינויים בקצב הדיבור ועוד.
עוד נזכיר שמרכז הבעת השפה ומרכז הבנת השפה נמצאים בשני מקומות שונים במוח (אחד בצד ימין ואחד בצד שמאל) ולכן יכולים להיות פערים ניכרים בין יכולת ההבנה וההבעה של אותו האדם.
 
מוזיקה
מוזיקה היא דבר מורכב. היא מערבת חושים שונים, זיכרון, רגשות ולפעמים גם תנועות. לכן היא מגיעה אל מקומות שונים במוח, גם הימני וגם השמאלי.
טקסט נחמד ופשוט שנותן קצת יותר אינפורמציה בנושא תמצאו כאן:
http://faculty.washington.edu/chudler/music.html#lobe
 
 
 
 
 
צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 3423

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
הבא >