Image Image
 
מה נשים רוצות
מצב הנשים בשוק העבודה העולמי- דו"ח יוניפם הדפס דואל
נכתב על ידי פרוייקט מגדר באינרנט   
w31בימים אלו פורסם הדו"ח של יוניפם (UNIFEM), התקדמות  נשות העולם 2005: נשים, עבודה ועוני. זהו  הדוח השלישי בסדרת דוחות שמטרתם היא לעקוב ולמדוד את מחויבות העולם לשוויון מיגדרי.בשנת 2000 התחייבו 191 המדינות החברות באו"ם לפעול למען שוויון בעולם. לשם כך הוצבו 8 מטרות שאותן יש להשיג עד שנת 2015. אחת מ"מטרות המילניום להתפתחות",  (MDG-Milenium Development Goals) היא לקדם שוויון בין המינים ולהעצים נשים.
ההכרה בקשר שקיים בין עוני ואי שוויון מיגדרי, קיבלה ביטוי בהגדרת המטרות של המילניום.  בנוסף, שוויון מיגדרי, נתפס כגורם מרכזי במאמץ המלחמה בעוני, ברעב וביצירת מצב שיאפשר שיפור במצב העוני בעולם.

מהדוח הנוכחי שפרסם יוניפם עולה שכל עוד לנשים לא ייהנו מביטחון כלכלי, לא יתאפשר מימוש רוב מטרות המילניום.

הדוח הנוכחי של יוניפם בא לבחון את מצב ההעסקה של הנשים. דגש מיוחד הושם על בדיקת  מצב ההעסקה הלא פורמלית של הנשים. עלייה באחוזי ההעסקה הבלתי פורמלית בקרב נשים תורמת להנצחת אי השוויון המיגדרי ואילו צמצום בהעסקה הבלתי פורמלית של הנשים יביא לצמצום אי השיוויון המיגדרי.

w3 הדוח מספק נתונים לגבי תופעת ההעסקה הבלתי פורמלית של הנשים באזורים שונים בעולם.

המונח עבודה "לא פורמלית"  מתייחסת לעבודה ארעית או יומית, עבודה זמנית או חלקית והעסקה בעסקים לא רשמיים. לדוגמא, תהיה העדפה להעסיק נשים כתופרות בביתן ללא תנאים כלשהם, במקום להעסיקן במתפרות המקומיות.

ההעסקה לא פורמלית, היא תופעה נפוצה  בכלכלה העולמית של היום במיוחד במדינות המתפתחות. 50%-80% מהעבודה (הלא חקלאית)  במדינות המתפתחות היא עבודה לא פורמלית.  בארצות המפותחות, עבודה עצמאית, עבודה חלקית וזמנית מהווה 20%-30% מכל העבודה.

צילום:  anudman

ככל שהכלכלה  העולמית צומחת ומתפתחת, מסתבר שצורת ההעסקה עוברת שינוי כשאחוזי ההעסקה הלא פורמלית גדלים. כיום מדברים על תופעה של מעבר מעבודה פורמלית ללא פורמלית ומעבר מעבודה שיש עליה פיקוח לעבודה שאין עליה פיקוח.

תוצאות שינוי זה הוא שעובדים מאבדים עבודה בטוחה עם הטבות רפואיות ואחרות ונאלצים לעיתים קרובות לעבוד בתנאים לא בריאים ולא בטוחים.

הדוח מספק מידע ממנו נתן ללמוד שהעבודה הלא פורמלית הוא צורת העסקה מאוד נפוצה של נשים בארצות מפותחות ומתפתחות כאחד. בארצות המתפתחות כ- 60%  מהנשים עובדות בעבודה לא פורמליות (מחוץ לחקלאות) . בארצות המפותחות יותר נשים מועסקות בעבודה לא פורמליות מאשר גברים.

נשים מועסקות בעבודות הלא פורמלית הכי לא יציבות, שרמת ההכנסה שלהן היא עלובה.

ההכנסה הממוצעת מעבודה לא פורמלית היא נמוכה והיא לא מאפשרת לעובדים לצאת ממעגל העוני.

לפי הדוח נשים שעבדו בעבודה לא פורמלית היו פחות בריאות, הן נהנו מפחות זכויות והטבות בעבודה והורחקו מהמוקדים הפוליטיים והכלכליים ששולטים במצב שלהן.

רוב המועסקים בעבודות הלא פורמליות הם העניים, נשים וגברים כאחד. מסתבר שככל שיורדת איכות אמינות והביטחון שמקנה העבודה הלא פורמלית, מספר הנשים המועסקות בעבודה מסוג זה גדל, כך אומרת, נולן הייזל מנכ"לית יוניפם. "נשים מרוויחות באופן כללי פחות מהגברים, יש להן פחות גישה לעבודות איכותיות ויש להן פחות גישה לחינוך שעשוי לסייע  להן למצוא הכנסה טובה ובטוחה יותר."

עבודת הנשים לא נמדדת ולא מוערכת נכון. למעשה בכל הארצות והמסורות בעולם, נשים עדיין נושאות באחראיות הטיפול בבית ובילדים ובקהילה,  מה שמשפיע על אפשרויות השתלבותן בשוק העבודה. עבודות הבית והעבודות הקהילתיות שגוזלות זמן רב, נעשות על ידי נשים בחינם  ולא נתן להן שום קרדיט על כך. 

בדוח יש המלצה לאימוץ מספר אסטרטגיות לשינוי המצב.

יש להבטיח את  הזכויות הסוציאליות  ולהגן על הזכויות של  העובדים, בעבודות לא פורמליות.  יש לעזור לנשים ליזום פתיחת עסקים עצמאיים, לדואג עבורן לנגישות לאשראי, לשווקים פיננסיים וכן לפתוח עבורן שווקים לתוצרת והשירותים שלהן.

כמו כן חשוב לדאוג לנראות ולהערכת עבודתן הרבה של הנשים. 

 


 

מתוך המאמר "דורכות במקום" של דנה שגב שהתפרסם ב-1 לספטמבר 2005 באסימון.

נכתב על ידי פרוייקט מגדר באינטרנט

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2088

תגובות (2)
RSS לתגובות
1. 02-06-2008 12:02
אני אף פעם לא מצליח להבין
איך היתרון הגדול שיש לנשים על גברים: היכולת שלהן ליצור בתוכן חיים, הופכת בכל מקום לגורם המדכא שלהן. 
אולי זה בגלל חוסר ההערכה שלנו לחיים? 
:?
רשומים
aviv
2. 02-06-2008 20:00
כשאתה מדכא מישהו, זה תמיד יגיע בסוף גם
אליך. אם תדכא את הנשים והילדים, ידכאו אותך בתור זקן או חולה- הכל קשור, ואף אחד מאיתנו לא יהיה חזק לנצח. 
ואותו דבר עם לעשות טוב- גם זה בסוף יגיע אליך. 
צריך הרבה צרות מוח כדי לא להבין את זה. :roll
רשומים
mish

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >