Image Image
 
טיול השבוע
טיול מים- עין גדי, נחל דוד הדפס דואל
נכתב על ידי שי שבת   
gedi11לפני שהקיץ ממש בורח, בואו לטיול בשמורת טבע יפיפייה, תוכלו גם להינות מכמות גדולה של בעלי חיים בנווה מדבר ירוק וגם לטבול בעצמכם במים.
תהנו !

  gedi2

אם יש את הניגוד הכי נפלא, את האבסורדים הכי יפים בטבע, תוכלו למצוא אותם בצורה מרוכזת ותכליתית מאוד בשמורת עין גדי.
בכניסה לשמורה תוכלו להבחין בצוקים צחיחים ונישאים , ככול שמתקדמים אל הנחלים והמעיינות מתגלה לנו נוף ירוק יותר ורעש מוכר שמזכיר את נחלי הצפון השוצפים הרבה יותר מאשר פיסת מדבר צרובת שמש, אם נטפס מעט למקום גבוה נוכל לראות אפילו ים, וכבר כתב המשורר, ש"מקום שמדבר וים נפגשים הוא בחזקת נס"

gedi1 איך מגיעים?
נוסעים על כביש 90 דרומה לאורך ים המלח, וכקילומטר צפונית לקיבוץ עין גדי פונים עם השילוט אל נחל דוד ונחל ערוגות למי שחייב לטבול את גופו במים השמנוניים של ים המלח יכול לחצות את הכביש ממול, הכניסה והחנייה חינם.
דמי כניסה:
מבוגר: 23 ש"ח בקבוצה 19 ש"ח
ילד: 12 ש"ח בקבוצה 11 ש"ח
קיימת הנחה למחזיקי כרטיס אשראי-מאסטר כארד

שעות פתיחה:
אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00
אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00
טלפון: 08-6584285

ביבילגרפיה- החברה להגנת הטבע
ויקיפדיה 

גן לאומי עין גדי נמצא בבקעת ים המלח נושק לקיבוץ עין גדי, בשמורה שני נחלים עיקריים בעלי זרימת מים קבועה לאורך כל השנה - נחל דוד ונחל ערוגות.
מי שמזין את הנחלים הם המעיינות: מעיין דוד, מעיין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי.
מעטים הטיולים שמשלבים כל כך הרבה כיף ויופי, הליכה קצרה כשהציפורים מצייצות מעל, שפני הסלע בוהים בכם ויעלים מסתובבים ממש מולכם עושה את הטיול למיוחד, מה גם שבסופו תוכלו לטבול בהרבה מים.

את הביקור מתחילים בשביל ששתול בשני צדדיו בשלל עצים טיפוסיים, אם תשמעו דרדוראבנים מימינכם, הרימו את הראש ותיראו יעלים, בדרך בהמשך השביל, ותמיד בצד שמאל, תוכלו לראות יעלים קרובים ביותר באופן בלתי אמצעי, אפשר בהחלט להתקרב כדי מטרים בודדים בלבד ולצלם מקרוב.

gedi4

שפני הסלע מתחבאים ביום במסתור הסלעים אבל יוצאים בהמונהם בשעה 17:00 (שעת סגירת השמורה) למצעדי אוכל, בלילות הם ישמשו ארוחה לכמה ממיני הטורפים הליליים כמו צבוע מפוספס, זאב השועל מצוי ושועל הצוקים, גם נמר יש במדבר יהודה, אולם הוא נדיר ביותר וקשה לצפות בו גם בלילה. 

gedi5

בין היונקים: יש כ־15 מיני עטלפים בעין גדי. בנהם היזנוב הגדול והיזנוב הקטן, חלק מהעטלפים אנדמים למקום. למרות שהפכתי (בזהירות) אבנים נכנסי לכוכים והצצתי לכל חור אפשרי, לא מצאתי את הזוחלים של עין גדי, הסלבריטי שבהם הוא הצפעון השחור, צפע עין גדי, בעל שן אחת שמכיש גם בזוויות שמחייבות אתגר, לכן כל נחש שחור באיזור חשוד כנחש הזה, שני מינים ארסיים: צפעון שחור (שרף עין גדי, צפע עין גדי) ואפעה, נחש שהכיש את אחד החברים שלי ושלח אותו לשבוע בבית חולים כואב וחבול.
מה עושים במקרה של הכשת נחש
מי שאינו ארסי אבל עצבני מעט הוא - זעמן דק. כמו כן, חיים בעין גדי כמה מיני לטאות וחרדונים, ביניהם חרדון מדבר וחרדון סיני בעל הראש הכחול בחיזור (בינינו, זה קורה לכולנו).
לחסידי הדו חיים, תוכלו להציץ בצפרדיעי נחלים בשמורה.
בשמורה מבחר חרקים צבעוניים לא קטן... בין העופות בשמורה:הטריסטרמית ציפור שחורה ששולי כנפיה כתומים וקול שירה רם . להקות שחורות שמוסיפות עוד יופי למקום של עורב קצר זנב משייטות בשמיים הכחולים.
תוכלו לראות גם זנבנים, להקות לא קטנות שנמצאות בקרקע וסורקות אותה.
שחורי זנב, סלעית לבנת זנב (סלעית שחורת בטן) בצבעי השחור לבן של נוצותיה שעומדות על ראש סלעים ומרכיזות בעלות על נחלותהם.
קוראים, נשרים, רחמים, עיטים ניציים ובזי מדברי.
בתקופת הסתיו, מצטרפים גם המון נציגים של עופות נודדים.

צמחיה
מיני הצמחים הטרופיים הבולטים המצויים בשמורה:
שיזף מצוי שלפי האמונה הנוצרית, שענפיו היו לחומר הגלם בהכנת כתר הקוצים של ישוע ומכאן שמו המדעי של המין "קוצי המשיח".  שיטה סלילנית, זקום מצרי (במסורת המוסלמית נחשב כעץ השאול), ערף המדבר. פירות הערף משמשים למאכל לציפורים ועטלפי הפירות. מרועה עבת עלים- בארץ נותרו רק עשרה פרטים של מין זה שהינו עץ נדיר ביותר, וחמישה מהם מצויים בשמורת עין גדי. מורינה רותמית, עץ נדיר, שנראה כמו רותם גדול, סלוודורה פרסית ספק עץ ספק שיח ירוק־עד. יוצר גושי ירק גדולים ודחוסים. העלים גדולים ובשרניים ומשמשים מאכל אהוב ליעלים ולשפנים.
ממש על המים תוכלו לפגוש ב-גרויה שעירה, עבקנה שכיח, קנה מצוי, קנה סוכר גבוה, סוף מצוי, פלגית שיחנית, אשל ארץ ישראלי, ערבה מחודדת וצפצפת הפרת.

gedi3

קיימים מספר מסלולים בסיסיים, חשוב לזכור שיש לצאת מן השמורה עד לשעה 17:00!
נחל דוד תחתון
מסלול הליכה קל לאורך חלקו התחתון של נחל דוד, עד אל מפל דוד היפיפה, במפל תוכלו לרחוץ ואין כמו מפל איתן שנופל לך על הכתפיים כדי לשחרר אותך מכמה ימי עבודה לחוצים. משך הסיור כשעה, והוא מתחיל ומסתיים בקופת הכרטיסים של נחל דוד, ילדים חוזרים מאושרים משם וגם לכם זה יעשה טוב בלב ובגוף.

מסלול משולב
מסלול הליכה בדרגת קושי בינונית לאורך חלקו התחתון של נחל דוד עד אל מפל דוד, משם טיפוס דרך מעיין שולמית המקדש הכלכוליתי ומעין עין גדי, ולבסוף ירידה אל נחל ערוגות, עד אל המפל הנסתר. משך הסיור 5-6 שעות, והוא מתחיל בקופת הכרטיסים של נחל דוד, ומסתיים בקופת הכרטיסים של נחל ערוגות, עשיתי את הטיול הזה, והוא דורש סבלנות ומעט כושר, מסלול ההליכה הוא לא קל, אבל בשיאו רואים נוף שהנשימה נעתקת, מה גם שמשכשים רגליים במעיין עין גדיו ובמעיין שולמית, שהשריפה הגדולה עשתה בו שמות.
gedi6  
 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 3126

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >