Image Image
 
טיול השבוע
טיול מים- עינות צוקים הדפס דואל
נכתב על ידי שי שבת   
zukim11השמורה היפיפייה ממוקמת אל מול מצוקי העתקים, בין המצוק לים המלח, גם מבחינה גיאולוגית השמורה מרתקת מפני שהיא חלק מתוצאת הפעילות של השבר הסורי אפריקאי. עינות צוקים - או בשמה הערבי, "עין פשח'ה" (פשח'ה = מבוקע, שבור) הוא נווה מדבר ירוק ויפהפה בה צמחיה סבוכה ועולם חי עשיר, זאת ועוד היא גם שמורת הטבע הנמוכה בעולם ומהיפות בארץ. בחלקה המרכזי של השמורה ישנם בריכות שכשוך ושחייה של מי מעיינות מתוקים, במקום יש סככות צל, מלתחות, שירותים, ושולחנות פיקניק.
טיול קצר לכיוון החוף של ים המלח, יפגיש אתכם קרוב לוודאי עם הדג האנדמי לישראל בשם: נאווית המלחות, תוכלו להביט בו שוחה ומתרוצץ בתזזית במקום חיותו הטבעי.


מבנה השמורה
בשנת 1969 החל הליך ההכרזה על עינות צוקים כשמורת טבע, וכמה שנים מאוחר יותר גודרה השמורה וחולקה לשלושה חלקים: החלק הצפוני ("השמורה הסגורה"), החלק המרכזי ("שמורה קולטת קהל") והחלק הדרומי ("השמורה החבויה").
החלק הצפוני סגור לחלוטין למבקרים ועל כן הוא מכונה "השמורה הסגורה". הכניסה לשטח זה אסורה, למעט אנשי מקצוע מטעם רשות הטבע והגנים, הנכנסים אליו לעתים נדירות רק כדי לוודא שלא ניזוק. בחלק זה נותנים לטבע לומר את דברו ללא כל התערבות של יד אנוש. שטחה: כ2,700- דונם.
zukim1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

החלק המרכזי הוא "שמורה קולטת קהל" והוא משתרע על שטח של כ-500 דונם. בחלק זה מצויות בריכות שכשוך ושחייה המלאות במי מעיינות טבעיים.
כאן ניתן לנפוש, לשחות ולטייל באופן עצמאי. האזור מנוקד בסככות צל ובשולחנות פיקניק, ועוד קיימים בו מלתחות, שירותים (נקיים) כאשר הכל טובל בצמחייה צפופה.
בחלק זה מצוי גם האתר הארכאולוגי מתקופת בית שני. לפני זמן לא רב הסתיימה חפירה באתר, שהתבצעה על ידי הפרופסור יזהר הירשפלד מהאוניברסיטה העברית. במקום נתגלה מכלול גדול מן התקופה ההרודיאנית ובו בית אחוזה, בריכת השקיה, גן ומתקן גדול - היחיד לעת עתה בארץ - שבו הפיקו את בושם האפרסמון (בושם שהפיקו יהודי האזור, שהיה בשימושם של עשירי העולם העתיק והיה שווה את משקלו בזהב).
החלק הדרומי, הוא החלק שיעשה לכם את זה, ובעיקר לחובבי הציקלידים שבנכם (פרטים בהמשך), אזור זה מכונה "השמורה החבויה", הוא החלק שבו מתקיימים הסיורים המודרכים. מאחר שחשוב לשמר את נווה המדבר המרשים הזה, ועדיין לאפשר למי שחפץ בכך לצפות ולחוות את הטבע כפי שהוא ולאפשר לו הצצה אל עולם הטבע הקסום - שמורה זו פתוחה לקהל אך ורק בלוויית מדריכים שהוסמכו לכך מטעם רשות הטבע והגנים ובתיאום מראש. שטחה של השמורה הדרומית הוא כ- 1,500 דונם.

מגוון החי בשמורה הוא גדול מאוד ובין מבקרי ודיירי השמורה נמנים: אנפה, אפורה, לבניות, שלדג גמדי, פרפור נקוד, תנים דרבנים, קרקלים, חתולי בר, חתולי ביצה, נברנים, צבועים תנים וכמה נמרים.
אמנונית עינות צוקים ונאווית המלחות כמובן, הדבר החשוב ביותר בשמורה הוא מין שזהו המקום האחרון בעולם ששוחה בטבע, לדג הזה קוראים אמנון הירדן בגללל שהאמנונים מזן ירדן O.AUREUS בכנרת נכחדו בגלל אמנון הנילוס שהוכנס למטרות דייג.
אם המעיינות בעינות צוקים יתיבשו, הדג יכחד לחלוטין מהטבע.
כיום הוא מצוי בעוד מספר מעבדות.

פרטים חשובים:
כיצד להגיע:
שמורת עינות צוקים שוכנת בצפון ים המלח 3 ק"מ דרומית לקיבוץ קלי"ה על כביש 90

פתיחה : כל השנה
עונה מומלצת: לשהייה בשמורה הפתוחה : כל השנה
הדרכות: ספטמבר עד יוני
שעות פתיחה:
אפריל-אוקטובר – בכל ימות השבוע בשעות 17:00-08:00,
אוקטובר-אפריל – בכל ימות השבוע בשעות 16:00-08:00 (בימי שישי השמורה נסגרת שעה מוקדם יותר).

תיאום הדרכות ולמידע: 02-9942355
דמי כניסה:
יחיד- מבוגר – 23 ש"ח,
נערחייל – 12 ש"ח,
סטודנט – 21 ש"ח,
גמלאי – 10 ש"ח,
מטמון: כנסיה חופשית
קבוצות: מבוגר: 19 ש"ח, ילד: 11 ש"ח.

* תתכן הנחה יש לפנות לשמורה.

הנחיות התנהגות
אסור בפירוש לפגוע בחי בצומח ובדומם
מסיבות בטיחות (בוץ טובעני) אין להיכנס לים המלח!!!
יש להיזהר בהבערת אש
היזהרו מהחלקה במקומות הסמוכים למים
הדיג אסור בהחלט!!!
יש לשמוע להוראות המפקחים ולשמור על הניקיון.
יש להצטייד בלבוש מתאים בכובע ובמשחות להגנה מפני השמש.


זה הכל חברים, תעמיסו צידנית, קחו הרבה מים ובואו לבקר:

zukim3 מומלץ להתחיל את הטיול בשכשוך בבריכות, קיימים שתי "מוקדי שכשוך" הבריכות העמוקות יותר, ואלו הרדודות.
בשני המקומות ישנם שולחנות המוצלים בשמשיות עלי דקל, שם ניתן לשלב ארוחה קלה בין שכשוך אחד לשני.
מייד בכניסה יש את בריכות השכשוך העמוקות יותר "בריכות תמר" במקום אין מציל, לכן חשוב לא לצאת להרפתקאות קפיצה למים או כל דבר דומה הכרוך בסיכון חיים.
בריכות המתאימות יותר לילדים וכן שיא יופייה של השמורה נמצא בבריכות השכשוך הרדודות שנקראות גם "ברכות המעיינות" , משם נצא לסיור.
הבריכות הרדודות מוקפות בצמח הקנה המצוי, הפריחה שלו שופעת ומכסה חלקים נרחבים מהשמורה, קצב הגידול של צמח זה הוא לעיתים 15 סניטמטרים ביום!!!, על מנת שלא יכסה את השמורה כולה הכניסה רשות שמורות הטבע, חמורים, הללו התפראו לחלוטין והם מתרחקים בריצה אל השיחים בכל פעם שהם רואים אדם.

מהבריכות נצא למפגש עם נאווית המלחות, שביל מתפתל שבתי גדותיו שולטים הקנה המצוי והמלוח הקיפח (מלוחייה), לצמח זה אסטרטגיית קיום יוצאת מהכלל, הוא סופח את המלח מהקרקע ומפריש שכבה לבנה אל העלים, הדבר עוזר לעלים להתמודד עם קרינת השמש, עושה אותו לא טעים לאוכלי העשב והמלח שנושר מעליו מחסל כל סיכוי שצמח מתחרה יגדל בסביבתו.
ולא רק זאת שמותר לקטוף ממנו (כמה עלים, במידה בלבד!!!) אלא שהו גם צמח זה טעים למדיי, לעלים המעויינים והבשרניים צבע ירוק אפרפר, וטעמם נע בין מלוח למלוח מידי, בעיקר בקיץ ובסתיו. בין מרץ לאוקטובר הוא פורח, ואז גם נמצאים עליו במיטבם מבחינת מינון המלח. מתאים במיוחד לתיבול סלטים ומאפים, נסו מתכון שנתן לי מדריך רשות שמורות הטבע בשם יוסי: עלי רוקט כמה עלי מלוח קיפח ושמן זית.

בצד שמאל ניתקל בבריכות מלוחות, בבריכות אלו שוכנת הנאווית, ניתן לראות אותן במבט על שוחות במים הצלולים בתזזיות, הדגים הקטנים יותר שוחים בבריכות הרדודות ואילו הגדולים בעמוקות יותר.

למעט נושא הנאוויות המראה בדרך עצוב מאוד, ים המלח נעלם!!!, מחזות אבסורדים של מלתחות באמצע השממה, ואם סיפורו של אגם ויקטוריה עשה לכם רע, מראה העיניים הזה יחריף את התחושה. 

zukim2 ללא ספק גולת הכותרת של הטיול תהיה הסיור המודרך, את הסיור שלנו ערכנו עם פקח בשם יוסי, הסיור אורך כשעה בהליכה נעימה בין מסתור צל אחד למשנהו ולאוהבי הטבע הוא יהיה מרתק, בגלל הידע הרב של המדריך וההסברים המאלפים.
תחילתו בעץ תמר בר שעבר שריפות והתעללויות שונות ומשונות ושרד את כולן, משם עוברים למעיין שנובע ישירות מהאדמה, מראה די מרתק של מים שפורצים היישר מהקרקע מתחתינו.
אוהבי הציקלידים היכונו, משם נגיע לאגם צלול שהסיפור שלו מעניין מאוד, את השמורה קיבלה משפחה ירדנית בשנות החמישים ממלך ירדן, הם רצו לגדל שם דגי אמנון וסכרו קטע לא גדול מהשמורה, כנראה שבגלל מליחות המים או גז רדון שנפלט מהם במקום לקבל דגי אמנון גדולים וטעימים קיבלה המשפחה מוטציה מוקטנת של אמנוניות, במים הצלולים ניתן לראות את הדגים היפיפיים הללו, שאוהבי הציקלידים ידעו להעריך את יופיים.
הם זכו לשם: אמנונית עינות צוקים והם אנדמיים לבריכה!!!, מכוון שהטיול הוא תלוי זמן, לא יהיה לכם הרבה זמן (או לפחות הזמן שאתם צריכים באמת) למבטים עורגים באמנוניות.
מכאן נמשיך לעבר מה שהיה פעם קו החוף, מראה עצוב של אדמה שחונה וסחופת מלח כאשר ים המלח מנצנץ ממרחק מדאיג, כדי לסבר את האוזן, קו החוף היה כאן לפני 14 שנים בלבד!.
משם נמשיך ונביט לעבר מצבורי בוץ טובעני וצעידה קצרה בינות לגבעולי הקנה המצוי תוביל אותנו לסוף הסיור.
 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2147

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >