Image Image
 
לרפא את הכעס הדפס דואל
נכתב על ידי מיכל בן טובים   
965805_pouting1אתם מכירים את התחושה הזו, בזמן סרט, כשבא לכם לצעוק לגיבורים: ”עכשיו ! מאחוריך !”. סרטים כאלה בנויים על כך שהקהל יודע משהו שהגיבור לא יודע.
לא תמיד מדובר באירוע דרמטי. לפעמים רק מפנה עדין בשיחה.
הגיבורה מייבבת והחבר שלה שואל את עצמו איך להגיב. הצופה יודע שהגיבורה אוהבת שמחבקים אותה כשהיא בוכה אבל החבר שלה מתלבט כמה דקות יותר מדי מה לעשות. בינתיים, בדקות האלו שהוא מתלבט, היא בטוחה שהוא לא אוהב אותה יותר ומתחפרת בתוך עצמה. זה הרגע שהקהל מתחיל לצעוק לגיבור: ”תחבק אותה כבר ! עכשיו ! תפסיק להתלבט !”.

 כל כך הרבה פעמים בחיים קרה לי שהתאוויתי לקהל שיצעק לי מה לעשות. שמישהו בקהל של הסרט הפרטי שלי, יצעק לי: ”תפני ימינה ! עכשיו ! מאחורייך !…”. אבל אף אחד לא צעק ואני לא פניתי ימינה, ומכונית שהגיחה מאחורי הבהילה אותי וכמעט נדרסתי. או לחילופין, משהו שאמרתי בניסוח אומלל הכשיל את הסיכויים שלי לקבל עבודה או העליב את אמא….

אבל לפחות פעם אחת בחיים, אני יודעת שהצלחתי לנווט רגעים קריטיים כך שאף אחד לא ידרס וקושי מאוד גדול ימנע.
זה קרה כשטיפלתי במרב.

אני מרפאה בעיסוק ועבדתי בגן בישוב קטן ומבודד, בגן הזה הצטברו ילדים שלא הסתדרו במסגרות החינוך הרגיל, מה שנקרא ”חינוך מיוחד”.
היה שם ילד אחד שלא הצליח להגות את המלים והיה קשה להבין מה הוא אומר, היה שם ילד אחד שהתנהג בצורה קצת מוזרה ואף אחד לא ידע איך להתייחס אליו ומה לעשות אתו, היתה ילדה שלא דיברה בכלל ונראתה מאוד מפוחדת, וילדה נוספת שמשכה כל הזמן בשערות של הילדים האחרים ואי אפשר היה לעצור אותה… אלו לא לקויות קשות, אבל כל אחת בדרכה מצריכה הרבה תשומת לב.
התפקיד שלי בתור המרפאה בעיסוק של הגן היה לעבוד עם הילדים ולטפל בכל מיני קשיים שיש להם וגם ללמד את הצוות החינוכי של הגן מה לעשות עם הילדים.

לפעמים נדמה שאנשי מקצוע ”מומחים“ יודעים הכל. זה כמובן לא נכון. אין לי יכולות קסומות ואם אני מצליחה לעזור למישהו, זה מפני שהקדשתי זמן, מחשבה, תשומת לב וגם כמה תחושות בטן כדי להכיר את המצב והאנשים המעורבים ולבדוק אם ההשערות שלי נכונות ואילו פתרונות להציע.

965805_poutingיום אחד מצאתי ילדה מאוד כועסת בחדר הנוסף של הגן. היא היתה בעונש. שאלתי אותה מה קרה ולמה היא כועסת, אבל היא לא הצליחה להסביר לי. שאלתי את הגננת מה הילדה עשתה והגננת אמרה, שכרגיל היא הפכה את כל הגן ואת יכולה לראות על הרצפה את כל הצעצועים מפוזרים והכיסאות על השולחנות ובכלל מלא בלגן ולכן היא בעונש, עד שהיא תירגע. זאת היתה מרב.

החלטתי לעקוב אחרי הכעסים שלה. זה לא היה קשה. היא כעסה כמה פעמים כל יום ותמיד זה נגמר באותה צורה: הגן מבולגן והפוך ומרב יושבת בחדר הנוסף וצורחת. לפעמים גם בועטת בדלתות.

צילום: DawnAllynn

מה עושים עם ילד שחוטף התקפי זעם כמה פעמים ביום ? בהתחלה ניצבים חסרי אונים מול התופעה הדרמטית הזאת ולא יודעים מה לעשות. אחר כך קצת כועסים ונהיים חסרי סבלנות. אחר כך מרגישים נורא רע. איך אני יכולה לכעוס על ילד כל כך קטן שלא מבין מה הוא עושה ?
החוקים בגן היו ברורים, ילד שמתפרע צריך לאסוף את הדברים שהפך, ובכל מקרה הוא צריך גם להיכנס לחדר הנוסף עד שירגע. במצב כזה אי אפשר לדבר עם הילד הוא כבר בתוך המהומה של הכעס. במצב כזה צריך פשוט להחזיק אותו, לחבק אותו חזק ולדבר אליו במלים פשוטות וקצת תקיפות גם כן, משהו בסגנון: ”אני מבינה שאתה כועס אבל אסור להעיף את הצעצועים לרצפה”.
ובכל זאת, נראה קצת מוזר שילדה קטנה תחטוף התקפי זעם כל כך קשים כמה פעמים ביום, לא ? לי זה נראה מוזר.
התחלתי לחפש את הסיבות.
בטח היא לא כועסת סתם. בטח יש משהו שמרגיז אותה.
אחרי כמה שבועות הגעתי למסקנה שמרב כועסת בדרך כלל על אותם הדברים:
1. היא מתרעמת על מה שנראה לה כאי צדק. למשל, שיחקנו מסירות בכדור. הרבה זמן אף אחד לא מסר למרב את הכדור ואז נגמר המשחק. מרב התרעמה על כך שנגמר המשחק, כי היא ציפתה שמתישהו יגיע התור שלה והוא בעצם לא הגיע.
2. היא כועסת כשפעילות מופסקת לפני שהיא מיצתה אותה, כשאומרים לה שאפשר יהיה להמשיך במועד אחר. למשל: הילדים משחקים בבובות ואז הגננת מחליטה שנגמר זמן המשחק ואפשר יהיה להמשיך מחר. מרב מתרגזת כי היא לא מאמינה לגננת שמחר אפשר יהיה לשחק שוב.
המצבים האלו חוזרים על עצמם בתדירות גבוהה משום שמרב לא תמיד מבינה מה קורה סביבה ולכן הרבה מצבים נחווים על ידה כחוסר צדק, וגם משום שהיא לא תמיד יודעת להביע את עצמה ואז אין לה איך להגן על עצמה או להסביר את עצמה. במקרה כזה מה שנראה כ”התפרצות זעם“ הוא בעצם ”התפרצות תסכול”. נסו אתם למחות על משהו, כשאתם לגמרי צודקים, בלי אפשרות לדבר. מצב מאוד מאוד מתסכל.

ככל שהתבוננתי יותר במרב ובהתנהגות שלה, גיליתי שתמיד היא מנסה בכל זאת להבין או להסביר לפני שהיא ”שוברת את הכלים”. תמיד יש איזה רגע שבו היא עוד מנסה לפני שהיא מתייאשת. למרות שכבר המון זמן היא כבר ”אחת כזאת, שכועסת”, היא עדין לא פועלת באופן אוטומטי ותמיד מנסה בכל זאת לבדוק או להגיד או להבין משהו.
בעצם, כשהגננת אמרה שהמשחק נגמר, מרב עוד לא כעסה. היא ניסתה לבקש שהמשחק ימשיך אבל לא הצליחה להגיד את זה, או להסביר למה, והגננת לא הבינה אותה ולכן בכל זאת סיימה את המשחק. רק אז מרב פרצה בצעקות ומחאות והתחילה להעיף דברים בגן.

הבנתי שהרגע הזה, שניה אחרי שנעשה ה”עוול“ ושניה לפני התפרצות הזעם, הוא הרגע הקריטי.
אם נצליח להרחיב את הרגע הזה, תיפתרנה הבעיות.
התחלתי לנסות.

בפעם הבאה ששיחקנו מסירות ומרב כעסה על סיום המשחק, הסכמתי להמשיך את המשחק כדי שגם היא תוכל לקבל את הכדור. כשעשיתי את זה אמרתי משהו כמו: ”מרב באמת לא קיבלה מספיק פעמים את הכדור וזה לא הוגן שנפסיק עכשיו, בואו נמשיך לשחק עוד קצת”. באופן הזה קיוויתי שמרב תלמד להגיד מה הציק לה, בפעם הבאה שנשחק. באופן הזה גם קיוויתי לרכוש את אמונה.
בפעם אחרת כשנגמר זמן המשחק בבובות ומרב כעסה שלא תוכל להמשיך לשחק, אמרתי לה משהו כמו: ”אולי נשים את הבובה שלך כאן, עם הבגדים שלה והעגלה והכל, ומחר היא תחכה לך בדיוק כאן ?“ וכשמרב הסכימה ביקשתי מהגננת להקפיד על קיום ההבטחה, אפילו אם מרב בעצמה תשכח או לא תרצה לשחק בבובות למחרת. כך השגתי שני דברים. גם שאר הצוות רכש את אמונה של מרב וגם מרב התחילה להבין שאם מבטיחים משהו, היא יכולה לסמוך על זה. כלומר, אפשר לדחות משהו והמשהו הזה עדין יתקיים ולא ייעלם.

תוך זמן קצר יחסית, היה לי מאוד קל להרגיע את מרב. בתנאי שתפסתי אותה ברגע הקריטי ומייד הקשבתי לה, תיקנתי את המעוות או הצעתי פתרון אחר. לפעמים היא ויתרה על הרצון שלה, כי כנראה הספיק לה שהבינו אותה והתייחסו אליה. לפעמים ה”עוול“ תוקן פשוט על ידי כך שעוד מישהו ראה אותו.

בסוף שנת הלימודים, ההתפרצויות של מרב פחתו במידה ניכרת. היא כבר לא כעסה כמה פעמים ביום, אלא פעם בשבוע בערך. בדרך כלל בגלל סיבה מוצדקת. הזעם שלה הפך להיות מתון יותר ונמשך זמן קצר יותר. אפשר היה להרגיע אותה גם בעיצומו של הכעס והיא נתנה הרבה יותר אמון בצוות. גם הצוות מצדו, הפסיק לפחד ממרב והיא קיבלה יותר תשומת לב, הבנה וגם אהבה.
במקביל גם היחסים שלה עם הילדים האחרים השתפרו וכמובן כל התפקוד שלה בגן השתפר, היא עשתה יותר דברים והתקדמה מהר יותר, היא היתה מרוכזת וקשובה יותר וגם יצירתית יותר.

בסוף השנה אמא של מרב החליטה שמרב יכולה להתמודד עם כיתה א‘ בבית ספר רגיל. לקראת שנת הלימודים החדשה, אני מאחלת למרב שנה לימודים טובה, נעימה ומלאת הבנה בבית הספר החדש שלה.

מיכל בן טובים, מרפאה בעיסוק, בעלת 12 שנות ניסיון.

עובדת עם ילדים מגיל 3 ומעלה בכפר פינס. מתמחה גם בלקויות וקשיי למידה.

מדריכה ומלמדת גננות. 

טל': 050-6735153

דוא"ל: כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

אתר:  www.avne-derech.com

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1820

תגובות (3)
RSS לתגובות
1. 16-04-2008 15:55
מרגש...
כמה פעמים אנחנו מפספסים את הילדים שלנו, וכמה צער זה עושה :?
רשומים
mish
2. 12-05-2008 06:19
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה
:zzz :zzz :zzz  
הי מיכל איזה יופי של כתבה, והייתי עוד שואלת את הגננת: את חושבת שמרב.... ולכן את נוהגת כך? ואת הקטנה, מרב גם הייתי שואלת: את חושבת ש..., למשל לא אוהבים אותך? - שווה לנסות ולראות מה התוצאה, אצל שתיהן. חיבוק, צילה.
רשומים
צילה
3. 12-05-2008 14:54
צילה, מעניין באמת איך הולכת "העבודה"
אצל ילדים? :eek  
הייתי שמחה לשמוע על זה! 
אולי אפשר לתקן אותנו לפני שאנחנו מתקלקלים יותר מדי ;)
רשומים
esty

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >