Image Image
 
העולם בכף ידך
למה אתה לא יכול להיות כמו הבן של ציפקה? הדפס דואל
נכתב על ידי אסתי הורן   
honor1הורינו, כך נדמה, מתעניינים בדברים המעשיים בחיים. במה קורה לנו, לא באיך אנחנו מרגישים. כמה פעמים שמענו משפטים כמו "תיקח סוודר!", "כמה קיבלת במבחן? למה לא 100? וכמה קיבל אורי?", "נו, מתי תתחתן?" או "איך בעבודה? מתי אתה מקבל רכב?"  כמה מאתנו שמעו את מה שרצינו לשמוע: "נוח לך?", "איזה דברים מעניינים למדת השבוע?", "טוב לך איתה?", "העבודה הזאת באמת מתאימה לך?"   נדמה כי המסגרת חשובה להם, לא התוכן. לא אנחנו. לא אם באמת טוב לנו.

   ונדמה לנו, הרבה פעמים, שבעצם לא אותנו הם אוהבים. הם אוהבים את הילד הטוב שמתנהג לפי הציפיות. וחלקנו, כדי לזכות באהבה, אכן נתנהג לפי הציפיות, ונתעלם מרגשותינו, מרצונותינו ומצרכינו. ובמשך הזמן כבר לא נדע מה באמת אנחנו מרגישים. מי אנחנו באמת. ועדיין נרגיש בדידות, כי הורינו אוהבים את הילד הטוב, לא אותנו. וגם אנחנו לא באמת אוהבים את עצמנו ככה. וגם לחברינו ולבני זוגנו קשה לדעת מי אנחנו באמת ולאהוב אותנו לעומק. ואנחנו חיים בניכור כואב מעצמנו ומאחרים.

   וחלקנו מאמצים לעצמנו את ההתייחסות המעשית הזאת, ההתייחסות המוכרת היחידה. ואנחנו מעריכים את עצמנו ואת האחרים על פי מדדים חיצוניים- ציונים, כסף, מראה, רכוש, מעמד. ואנחנו רצים כל החיים כדי להשיג אותם, כדי להרגיש שווים משהו. אבל ההישגים החיצוניים לא נותנים לנו תחושת ערך אמיתית. אז אנחנו מתאמצים יותר, וזה אף פעם לא מספיק.

   ואז אנחנו בעצמנו עומדים להיות הורים. ואנחנו מבטיחים לעצמנו שאצלנו זה יהיה אחרת. שלא נהיה כמו ההורים שלנו שבדור שלהם רק העשייה וההישגים היו חשובים. לנו חשוב רק שהילד יהיה מאושר.

   והוא זעיר כל כך, וחסר אונים. ואנחנו מתרוצצים סביבו בעייפות תחת תחושת האחריות העצומה לביטחונו, לחייו. ומגיעה המחלה הראשונה שלו, ואנחנו חווים את הפחד לאבד אותו, האימה הנוראה שמשהו ממנה כבר יישאר איתנו לנצח. ואנחנו מבינים שהורים דואגים לילדם יותר מלעצמם. והוא יוצא החוצה, וקר בחוץ ורטוב, ואנחנו צועקים לו "תיקח סוודר!"  אז מה אם לא נוח לו? רק שיהיה בריא!

   והוא גדל עוד, ומגיע היום שבו אנחנו שואלים אותו "איזה דברים מעניינים למדת השבוע?" והוא עונה "כלום". וגם על נושאים אחרים הוא כבר לא שש לדבר איתנו. הילד מתבגר. הוא צריך את המרחב שלו. את הגבולות שלו. הוא כבר לא רוצה שאמא תהיה מעורבת בכל מה שהוא מרגיש. ויום אחד הוא מביא את האחת, ואנחנו כל כך רוצים לשאול "טוב לך איתה?" אבל אנחנו יודעים שהוא יכעס. אז אנחנו שואלים מה עושים ההורים שלה, כאילו שזה מעניין מישהו בכלל, ורק מתפללים שטוב לו...

   ואולי אנחנו נעשים יותר סלחניים כלפי הורינו, שבאמת באו מדור אחר, עם פחדים אחרים, וכל כך דאגו לנו. שרצו פשוט שנחיה. שנהיה בריאים. ושיהיה לנו טוב. ולרוב לא יכלו לדבר איתנו על כך.

   ואולי אנחנו בכל זאת יותר זהירים כלפי הילדים שלנו – לנסות לעצור את עצמנו ולא להשליך עליהם את כל הפחדים שלנו, את כל הציפיות שלנו. לתת להם לחיות ולפעול לפי מה שהם רוצים, מה שטוב להם, מה שמתאים להם. לדבר איתם על רגשות כל כמה שאפשר... שירגישו שאוהבים ומעריכים אותם על מי שהם, בלי תנאי. שאיתם זה יהיה אחרת.

 אז איך זה אצלנו?

zipiהיחס בין המקום שאנו נותנים לעולם הסובב ולציפיות חיצוניות, מול המקום שאנו נותנים לרגשות ולפנימיות, משתקף ביד בפרופורציות חלוקת האורך שלה: הצד של האגודל האצבע והאמה משקף את הצד החיצוני, המעשי, בעוד שצד הקמיצה והזרת משקף את הפנימיות. כדי לבדוק את היחס ביניהם ניתן להעביר קו המתחיל בין האמה לקמיצה, מתחבר לרוב לקווים מרכזיים ביד, ומסתיים במרכז בסיס היד. ככל שהחלק של האגודל, האצבע והאמה גדול יותר בשטחו מהחלק של הקמיצה והזרת, האדם מוחצן יותר, מתעניין יותר בעולם הסובב ובהישגים חיצוניים, ומודע פחות לפנימיות- לרגשות, צרכים, התפתחות רוחנית ותחושות תת-מודעות.

   יד ימין (לימניים) משקפת את התייחסות הורינו, כפי שאנו רואים אותה. לרוב היא תשקף יותר אחד מההורים, בדרך כלל זה שהשפיע יותר- שההזדהות עמו רבה יותר או שהיה דומיננטי יותר.

יד שמאל משקפת את התייחסותנו שלנו לעולם, ואת מידת האיזון בחיינו בין המקום הניתן לרגשותינו וצרכינו לבין החשיבות הניתנת לצדדים המעשיים וההישגיים בחיים.

   מעניין, אם הדבר אפשרי, להשוות את יד ימין שלנו לידי שמאל של הורינו(לשמאליים-הפוך). פעמים רבות נמצא שאנו תופשים את הורינו כמוחצנים יותר מכפי שהם תופשים את עצמם. אם נבדוק גם את הידיים הימניות שלהם, נגלה הרבה פעמים שגם הם תופשים את הוריהם כמוחצנים יותר מהם...


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1604

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 26-03-2008 10:37
פער הדורות...
תמיד מסובך! ;)
רשומים
mish

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >