Image Image
 
עו"ד ועוד
צוואה – חשוב לדעת הדפס דואל
נכתב על ידי עו"ד מירב אפרים   
will1הצוואה היא בעצם מסמך המבטיח לנו כי לאחר שנלך לעולמנו, יחולק רכושנו בהתאם לרצוננו ולא בדרך אחרת כלשהי.
כאשר נפטר אדם (מבלי שהשאיר אחריו צוואה חוקית), יחולק רכושו בהתאם להוראות חוק הירושה, כלומר בן הזוג יורש מחצית מן הרכוש, והילדים יתחלקו באופן שווה במחצית השנייה של הרכוש. כל מי שמעוניין, מסיבה זו או אחרת, שרכושו יתחלק באופן שונה כלשהו, מזה המפורט בחוק הירושה, חייב לערוך צוואה מתאימה אשר מגדירה את חלוקת הרכוש הרצויה.

ישנם מקרים נוספים בהם מומלץ לערוך צוואה, בין היתר מקרים בהם:

-  בני זוג חיים יחד מבלי להיות נשואים.

- בני הזוג נשואים אך חיים בפירוד או כאשר בני הזוג נמצאים בהליך גירושין.
-  אדם מעוניין לסלק את ילדיו או בן זוגו מחלקם בירושתו.

-  אדם חפץ להוריש רכוש לאנשים שאינם מבני משפחתו או למוסדות.

 

ישנם מספר סוגים של צוואות:

1.      צוואה בפני עדים.

2.      צוואה בכתב.

3.      צוואה בפני רשות.

4.      צוואה בעל פה (צוואת שכיב מרע).

הצוואה הנפוצה ביותר בישראל היא צוואה בפני עדים.

 

צילום: sideshowmom

 

will2להלן מספר נקודות חשובות שכדאי לדעת:

·       על צוואה בפני עדים להיות בכתב, לשאת תאריך ולהיחתם ביד המצווה, בפני שני עדים (מעל גיל 18).  העדים נדרשים לאשר באותו מעמד את חתימתו של המצווה, ובחתימתם הם מעידים כי המצווה אכן הצהיר את האמור בצוואה וחתם עליה בפניהם.

·     העדים החותמים על הצוואה יכולים להיות חבריו של המוריש, בני משפחה או אנשים הזרים לו לחלוטין ובלבד שלא יהיו "נהנים" על פי הצוואה.

·      באופן כללי, צוואה תהיה תקפה כל עוד לא נערכה צוואה אחרת. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם מתגלה פגם בצוואה שנערכה, והיא הופכת לבלתי חוקית. במקרים אלה, ייתכן מאד והצוואה שנערכה לפני הצוואה אשר נפסלה, תהיה הצוואה שעל פיה יחולק הרכוש.

·     מאחר ולחיים דינמיקה משלהם, מתחתנים, מתגרשים, ילדים נולדים, בני משפחה נפטרים, ולאורך השנים צוברים רכוש. יש חשיבות רבה בעדכון צוואה שנכתבה בהתאם לשינויים שחלים בחייו של המוריש ושל הנכסים אותם הוא מבקש להוריש.

·     כאשר המוריש מבקש לנשל אדם מסויים מהירושה, מומלץ לצרף לצוואה אישור רפואי המעיד על כך שבזמן עריכת הצוואה והחתימה עליה היה המוריש צלול בדעתו ובריא.  ישנם מקרים רבים בהם לאחר פטירתו של המוריש, מגיש האדם  אשר נושל מהירושה התנגדויות לקיום הצוואה ופותח בהליך משפטי אשר יכול להיות ארוך ומתיש עבור היורשים הלגיטימיים.

·      אם המוריש מעוניין בכך, הוא יכול לקבוע כי נכסיו יעברו ליורשים בשלבים אשר יקבעו על ידו. לדוגמא, המוריש יכול לקבוע כי נכס מסויים יועבר ליורש לאחר שירותו הצבאי, או שסכום כספי כלשהו יועבר ליורש מתוך הירושה, פעם בשנה.  ישנם מקרים בהם המוריש קובע כי רכוש מסויים יועבר ליורש, ובמקרה שהיורש אינו בחיים היורש יהיה אדם אחר.  במצב בו יורש הולך לעולמו לפני המוריש, והצוואה לא מציינת יורש אחר במקומו של היורש שנפטר, יזכו בחלקו של אותו יורש שנפטר צאצאיו באופן שווה בשווה.

·      מעבר להחלטה מה להוריש למי ישנם שיקולים רבים שיש לשקול לפני שעורכים צוואה, אחד מהם הוא שיקול המס אשר יוטל על היורשים במקרים מסוימים בהם יקבלו לידם נכס או ירצו למוכרו. במקרים כאלו כדאי לבחון אם ישנן אלטרנטיבות בידי המוריש כך שהיורשים יהנו מהירושה וישלמו פחות מס על הירושה.

·      ניתן לשמור את הצוואה בכל מקום בטוח ולהודיע לאדם קרוב שניתן לבטוח בו היכן מונחת הצוואה. חשוב לזכור, אם בעת הצורך לא ימצאו את הצוואה, לא ניתן יהיה לפעול על פיה, ורכושו של המוריש יתחלק בין יורשיו בהתאם לפירוט המופיע בחוק הירושה.    אפשרות נוספת היא להפקיד את הצוואה בבית המשפט וזוהי האפשרות הבטוחה יותר. יש לשים לב כי גם במקרה זה כדאי להודיע לאדם קרוב על עצם הפקדת הצוואה בבית המשפט.


שנזכה לאריכות חיים ובריאות  !

 

מירב אפרים, עו"ד

מנהלת פורום ביטוח לאומי

www.lawgate.co.il

  כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

 

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1526

תגובות (1)
RSS לתגובות
1. 11-03-2008 08:52
באיזה גיל לדעתכם כדאי לעשות צוואה?
בעצם, אולי בגיל שבו כבר יש לך כסף, וכבר יש לך קרובים שאתה רוצה להדיח ממנו :p  
 
אבל האמת, מעניין אותי באיזה גיל אנשים באמת עושים צוואות.
רשומים
ayelet

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >