Image Image
 
כל הפוסטים בבלוג
הסוכה בבנימינה-מתחם קהילה עסקית הדפס דואל
נכתב על ידי שירלי הכט   

זהו הפוסט השני בבלוג הסוכה. והפעם, על חגית ורונית.

רונית

אנחנו נפגשות לקפה. קצר. בין הטיפולים במשחק, העבודה בבתי הספר, הגינות הקהילתיות, ערי החינוך, המשפחה (יש לה המון אחיות וכולן גרות בבנימינה), החברות, היוזמות הרבות שכולן קשורות בלעשות משהו בשביל מישהו, בין כל אלה נדחקת גם אני.

אפשר להבין אותי.

כמו רבים אחרים, גם אני רוצה לטעום קצת מהשפע של רונית. מהיכולת האינסופית ליזום, ליצור, לראות אופקים חדשים ולא לפחד משום מבואות סתומים, משום קירות אטומים.

וכל זה מתועל עכשיו אל רעיון הסוכה.

ספרי לי מה את רואה, אני מבקשת, מה החלום.

אני מדמיינת מקום חי ותוסס ומזמין. מקום הומה אנשים שיקרו בו דברים נפלאים, שיהגו בו המון תוכניות, גם אם חלקן לא יקרו. שזה יהיה בסדר לפנטז, לנסות, להעז. אני רוצה שמי שיעבוד אצלנו או יבוא לבקר או ישתתף בפעילויות, ירגיש שהוא גדל, שנפתחות בפניו אפשרויות שלא קיימות בבית או במשרד אנונימי.

אמרת פעילויות. למה הכוונה?

אנחנו מתכוונות לערוך במקום הרבה פעילויות שימשכו אנשים להגיע. כולם ירוויחו. גם מי שיעבוד אצלנו ויזכה לחשיפה ולתנועה, וגם מי שישתתף למשל בערבי התרבות, או יגיע לתערוכות בגלריה או לשמוע הרצאות.

רונית, מה את בעצם מקימה, סביבת עבודה או מועדון חברים?

משהו שמאחד את שניהם ועוד יותר מכך. פחות ופחות אפשר להפריד היום בין עשייה חברתית ושיתופי פעולה, לבין הפרנסה. ברב המקצועות מילת המפתח היא חדשנות. אם אני לא מתפתחת, מחדשת, אם אני נשארת במקומי, מיד יתפוס את מקומי מי שכן עושה זאת. והדרך הטובה ביותר לחדש, לצמוח, לזוז, היא שיתוף פעולה.

עשייה חברתית ושיתוף פעולה הם לא בהכרח אותו הדבר.

נכון. אבל תארי לך מקום שמכיל אנשים רבים ושונים, בעלי מקצועות שונים, כישרונות מגוונים, אנשים שהם עצמאים מטבעם ובנו להם את העסק שלהם, על קהל הלקוחות שלו. הם רגילים להיות ממוקדים מאוד וטרודים מאוד בהישרדות הפרטית שלהם. את יודעת, קשה לקיים עסק מצליח בלי לתת את כל הנשמה. והנה, הם עובדים או מגיעים כלקוחות, למקום שבמהותו, מעודד אותם להרים את הראש, להביט לצדדים. ויותר מכך, מקום שמעודד אחרים להביט בהם. יש לי תחושה חזקה שבמקום כזה תיווצר מאליה גם אוריינטציה חברתית וסביבתית. כשמטפחים אותי, מתחשק לי מאוד להעביר את זה הלאה.

נשמע שמח ומעניין ועם זאת, לא מפחיד אותך להיכנס להרפתקה כזו?

תראי, כשיוצאים לדרך כזו יש קשת שלמה של תחושות. זו לא מסגרת ברורה וסגורה. אם היא הייתה כזו, ממילא לא הייתי הולכת בה. אז כרגע אני בוחרת לתת מקום רק לתחושות הבטן החזקות שהן הכי טובות שיש, לקולות שמעודדים אותי ומאמינים בי, ולשמחתי יש הרבה כאלה, ובעיקר לתחושה שאני לא לבד. אני מאמינה מעומק ליבי שבנימינה וסביבתה יש הרבה אנשים ששותפים לחזון שלנו, שרק מחכים לסוכה כזו, לקהילה כזו.

 

חגית

כשחגית הייתה חיילת, היא רכבה על סוסים במדבר והדריכה מטיילים.

זו הייתה עבורה חוויה מכוננת, אך לא רק מצד החופש וההרפתקה. סוסים, אתם יודעים, דורשים הרבה טיפול מייגע ויומיומי. וגם אנשים, אתם בוודאי יודעים, דורשים ליווי והקשבה וירידה לפרטים. ואחרי שהטיול נגמר, לבד במדבר ולעיתים בלילה, היה צורך להדהיר חמישה עשר סוסים ללא רוכב בחזרה אל החווה. ואז רק התחיל יום העבודה.

שנים רבות עברו מאז. חגית הקימה משפחה, הדריכה טיולים, למדה, ולא הפסיקה לחלום. בשנים האחרונות חגית היא גם סוכנת נסיעות. שמעתי לקוח שלה מתאר את העבודה איתה: "אתה מרגיש שאינך לבד, בקצה העולם או בשדה תעופה נטוש, באמצע הלילה או בתחילת מסלול המראה. חגית תמיד איתך, תמיד זמינה, נותנת לך יד והופכת כל נסיעה לחוויה אחרת. במידה מסויימת, אני לא רק לקוח שלה, אני מטופל שלה. ואיזה כיף זה."

אני סקרנית. חגית, על מה את חולמת. על הסוסים במדבר?

גם, היא מחייכת, גם עליהם. אבל יותר מכך, על המהות של מה שעשיתי אז, כחיילת צעירה. הרגשתי שאני נוגעת באנשים דרך הטבע והסוסים וההדרכה. לתחושתי, אין רכיבה שאינה טיפולית. כל מגע עם הסוס מביא את האדם לאיזו שלווה, להסתכלות פנימית.

היום, ביחד עם רונית, את מקימה את הסוכה בבנימינה. לא היית מעדיפה להקים חווה?

אני רוכבת על סוסים להנאתי. לא הייתי רוצה לחזור ולהציב אותם במרכז העשייה שלי. הסוכה מגלמת בתוכה את המהות של מה שעשיתי אז ועוד הרבה יותר. יש בה חופש והרפתקה כי הגבולות בכוונה לא מוגדרים. אנשים מוזמנים ליצור אצלנו, לעבוד, להתפרנס, ובעיקר להיפתח לאפשרויות אינסופיות של שיתופי פעולה והשראה. לצד זה, כמו בטיפול בסוסים, יש חלק טכני ומעשי שהוא חיוני מאוד ליצירת עסק משגשג שאנשים ירצו לחבור אליו. נצטרך לספק המון צרכים, גדולים וקטנים, לחשוב על אלף מרכיבים שיהפכו את הסוכה לבית.

והמחשבה הזאת לא מפחידה אותך?

בכלל לא. היא משמחת אותי. כשאת פורטת חלום לפרטים קטנים, רק אז את יודעת שהוא מתגשם.

 

 

  הסוכה בבנימינה    

כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

 

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2277

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >