Image Image
 
השחיתות זועקת לשמים - מלי פולישוק-בלוך, עו"ד ח"כ לשעבר הדפס דואל
נכתב על ידי מלי פולישוק-בלוך   
כבר לא מדובר על שחיתות בפריפריה אי שם רחוק מהעין, לא מדובר על שחיתות במגזר, לא בחדרה לא בנהריה, אפילו לא  בבת ים, הפעם זו ארץ הקודש, הולילנד, עיר הבירה, עיר גדולה וחשובה. הגם בארזים נפלה שלהבת  ????

עוד חשד למקרה שחיתות התגלה ברשויות המקומיות, הפעם בירושלים.  כבר לא מדובר על שחיתות בפריפריה אי שם רחוק מהעין, לא מדובר על שחיתות במגזר, לא בחדרה לא בנהריה, אפילו לא  בבת ים, הפעם זו ארץ הקודש, הולילנד, עיר הבירה, עיר גדולה וחשובה. הגם בארזים נפלה שלהבת  ????

אז זהו שלא. אין ארזים ואין שלהבת. אדם לא מוסרי הוא אדם לא מוסרי. בעיר קטנה או גדולה, בישוב ערבי או יהודי, אין הבדל. מושחת הוא מושחת. האם הבעייה היא רק בפוליטיקאים? האם הפוליטיקאים גרועים יותר מפקידים? האם נבחרי ציבור פחות מוסריים מהבוחרים בהם? והחשוב מכל, איך עוצרים את התופעה?

אמנם כרגע, בעניין הולילנד, מי שיושב במעצר הם הפקידים ואנשי הסקטור הפרטי ולא הפוליטיקאי, אבל אין להפחית בקמצוץ מאשמתם של פוליטיקאים בהשחתת מידות והרס המערכת הערכית במדינה.

פוליטיקאי נבחר לתפקידו לשרת את הבוחרים ומוטלת עליו אחריות יותר מכל אדם אחר. נבחר ציבור מחוייב להנהיג לערכים ולמנהל תקין. סרטן השחיתות מחלחל מלמעלה למטה כלפי החברה כולה. ויחד עם זאת, אין לשפוך את התינוק עם המים ואין לומר בשום אופן כל הפוליטיקאים מושחתים, לא ולא.

שחיתות שלטונית ברשות המקומית בכל הנוגע לזכויות בנייה זועקת לשמים, תרתי משמע, היא בולטת בתוצאה, בבנייה חריגה, בזכויות בנייה מפליגות. מדובר בכסף רב בזכויות נדלניות ובהרבה מכרזים וג'ובים, אך הפתרון איננו בהעברת הסמכות מנבחרי ציבור לפקידים שהרי הם פועלים על פי הוראת ראש העיר, הפוליטיקאי הבכיר.

כחברת מועצה וכיו"ר ועדת הביקורת אני עדה לכך שפקידים ממלאים את רצון ראש העיר לעיתים תוך כיפוף דעותיהם המקצועיות. הם יודעים מי הבוס ושומרים על מקום פרנסתם. דווקא חברי מועצת העיר, ממפלגות שונות, שחלקם בקואליציה וחלקם באופוזיציה הם הפועלים להוקעת מעשים לא ראויים, הם מהווים את שומרי הסף הטוב יותר במערכת השלטון המקומי בה ראש העיר הוא השריף הכמעט כל יכול של העיירה.

הקשר בלתי אמצעי בין הנבחר או הפקיד לבין התושבים יוצר כידוע פירצה הקוראת למעשה שחיתות. היבחרותו של ראש העיר בבחירה אישית ותלותו בבעלי הון שמשקיעים בו כדי שייבחר, מהווים פירצה נוספת לשחיתות.

אפשר לסתום פרצות אלו על ידי בחירת נבחרי ציבור אחראיים ומוסריים שיעברו הכשרה מקצועית ויקבלו גמול לפועלם. על ידי תגבור מערכת הבקרה המקצועית של מבקר הרשות המקומית, מבקר המדינה ומשרד הפנים. על ידי הטלת אחריות אישית והחמרה משמעותית של הענישה לאלו שנתפסו. על ידי קביעת חובה להגשת הצהרת הון מכל נבחר ציבור ופקיד בכיר ובדיקת חוזרת של הצהרת ההון מדי 3-4 שנים. על ידי שקיפות מלאה של החלטות ואופן קבלתן. על ידי פישוט הליכים בירוקראטיים למניעת הצורך במאכרים ומקורבים. על ידי מעורבות הציבור ופעילות אינטנסיבית ואחראית של העיתונות המקומית.

בקירגיזסטאן שבאסיה העיפו האזרחים את הפוליטיקאים שמעלו באמונם, בהפיכה. בתאיילנד יש מהומות בגלל שחיתות השלטון, כאן בישראל ההפיכה עוד לא התרחשה אבל השחיתות כבר משתוללת ומחסלת כל חלקה טובה.

כל כך אוהבים לשנוא אותם, את הפוליטיקאים, שזה הפך להיות הבון-טון של הישראליות. 

אנחנו שוכחים כי האחריות היא גם שלנו, אנחנו בוחרים אותם!

 

פורסם במעריב 14.4.2010

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 2388

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >