Image Image
 
כל הפוסטים בבלוג
לא "לפלוש" לעולמם של הילדים הדפס דואל
נכתב על ידי לילך פלג   

שמי לילך פלג, אני אם לחמישה ילדים בין הגילאים 3 ל-16, 2 בנות 3 בנים, 2 מתבגרים בבית, אין רגע של שעמום! אני ובן זוגי זיו עובדים מהבית, יזמים בתחומים שונים, מתפתחים יחד כזוג וכל אחד לחוד.
אנחנו גרים בחדרה וילדינו לומדים בביה"ס הדמוקרטי בברנדייס.

חווית ההורות היא חוויה מעשירה ומיוחדת הטומנת בחובה אתגרים רבים. כאמא וכבת זוג תמיד חפשתי מידע והבנות חדשות שיאפשרו לי לגדל את ילדיי ולקדם את משפחתי. בשנתיים וחצי האחרונות בחרתי ללמוד פיזיקה משפחתית - שם מוזר?! פיזיקה משפחתית למעשה נותנת לנו נקודת מבט חדשה על ההורות שלנו, הזוגיות שלנו וכל תחום אחר בחיינו. היתרון של נקודת המבט החדשה הזו הוא שהיא מאפשרת לנו לפעול אחרת ולקבל מציאות אחרת, טובה יותר!

נצא רגע מהמלים הגדולות ונקח סיטואציה פשוטה ויומיומית בחיינו: היום בני בן ה-8 חזר הביתה מביה"ס וברגע שהחלפנו מבטים - הסתכלתי בעיניו וראיתי שהיום לא היה יום טוב, משהו הטריד אותו, בהגדרה של שפת פיזיקה משפחתית הוא לא היה על "הקו" (קו ההתפתחות). שאלתי אותו מה שלומו, איך עבר יומו, והאם קרה משהו מיוחד שמטריד אותו. הוא לא רצה לענות. כיבדתי את בחירתו לא לשתף אותי במה שמטריד אותו אבל בתודעה שלי כאמו בחרתי "להחזיר אותו לקו ההתפתחות שלו". כשהכנתי לו אוכל וכשהגשתי לו הייתי מכוונת אליו, חשבתי עליו, הכנתי משהו שהוא במיוחד אוהב לאכול והייתי עם יד על הדופק לראות אם דברים משתנים. גם אחיו הגדול ממנו שם לב לענין ושוחח איתו על דברים שמעניינים את שניהם, כבר בשיחת הילדים ראיתי את תחילת השינוי לטובה. מיד לאחר ארוחת הצהריים שבה היה אוכל שהוא במיוחד אוהב, הוא נראה אחרת, עד אחה"צ ראיתי שהוא ממש "על הקו" מרוצה ושמח ומאוחר יותר הוא הלך לחבר בהתלהבות רבה.

אז מה אני רוצה לאמר לכם בכל הספור האישי הזה: לנו כהורים יש תפקיד, לשים לב, להיות ערניים למצב הילדים שלנו, במידה ואנחנו רואים שמשהו לא כשורה יש לנו תפקיד לעזור לילדים "לחזור לקו ההתפתחות שלהם".
כאמא וכהורה חשוב לי לא "לפלוש" לעולמו הפרטי של הילד, לא להפריע ולא ללחוץ אלא לאפשר לו לחזור "לקו שלו". ייתכן שבזמן אחר, ברגע מתאים עבורו הילד יבחר לספר לנו מה הטריד אותו.
הבחירה מתי, כמה ואיך לספר ולשתף נשארת אצל הילד בכל גיל ותפקידנו כהורים לתמוך בילדינו ולאפשר להם התפתחות ברמה המחשבתית.

לילך פלג
מורה לפיזיקה משפחתית
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה

 

 

 


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1482

תגובות (2)
RSS לתגובות
1. 08-01-2010 17:38
הקשבה
הסיטואציה הזו כל כך מוכרת. ההשתבללות שלהם.. מעניין ה"להחזיר לקו". מניחה שעובד גם אצל מבוגרים. 
אצלנו, כשהם "עקומים", אנחנו מניחים להם / לעצמנו, וכנראה שהאינטואיציה הטבעית שלנו דומה לפיזיקה משפחתית - מאחר והתגובות האוטומטיות דומות.
רשומים
אפרתה
2. 08-01-2010 22:00
אינטואיציה
נפלא שזו התגובה הטבעית שלכם! כשלמדתי פיזיקה משפחתית שמתי לב שחלק מהדברים עשיתי באופן טבעי ובחלק מהדברים השתמשתי באינטואיציה ופספסתי. מה שאני אוהבת בידע ובהבנות שיש לי כאן הוא שיש מודל ברור שכשמבינים אותו ופועלים בתוכו המציאות בבית משתפרת מן הילדים ועד לזוגיות ואפילו מחוץ לבית.
רשומים
לילך פלג

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >