Image Image
 
סביבה
אגדה אפריקאית בכרכור הדפס דואל
נכתב על ידי רחל בנגורה   
 n553339777_1764244_2446רחל גילתה את התיפוף האפריקאי,
נסעה ליבשת השחורה והתאהבה במאסטר של להקת מתופפים מצליחה.
הם חזרו ביחד לארץ,

 

Image  התיישבו בפרדס חנה-כרכור,התחתנו, והקימו את להקת "בנגורה". מתחם הלהקה בכרכור הוא בית פתוח לכל אוהבי הקצב והתנועה באזור!! 

 

רחל, ישראלית שגילתה בגיל 23 את עולם התיפוף האפריקאי. וסבולה, בן לשבט הלנדומה מגינאה, שבגיל 14 עזב את בית אבא, ויצא למסע הופעות עם להקת מתופפים ברחבי אפריקה. זוהי אגדה שכולה מקצבים, תופים וריקודים. אגדה שטומנת בחובה לא רק מוזיקת עולם, אלא את העולם כולו.

 

להקת "בנגורה" היא פרי אהבתם של סבולה ורחל, שמאז הכירו לפני עשר שנים באפריקה, הספיקו להתאהב, להתחתן, להתיישב בכרכור, ולהכניס קצת קצב אפריקאי למזרח התיכון.

עד גיל 23 הייתה רחל רקדנית ומעצבת תכשיטים, ולא דמיינה שגורלה יקשר ביבשת השחורה. יום בהיר אחד, ממש כמו באגדות, היא גילתה את התוף. "הרקדן מושפע מתיפוף", מספרת רחל,  "לכן החיבור היה קל". רחל התחילה להתעניין במוזיקה אפריקאית. "ניסיתי ללמוד אך לא היה תוף דג'מבה (תוף אפריקאי) בארץ, במקום זה קניתי דרבוקה (תוף מזרח תיכוני) בשוק הפשפשים ביפו. בשלב מסוים החלטתי לנסוע ללונדון ושם גיליתי סצינה שלמה של דג'מבה : בכל רחוב ובכל חוף היו אנשים שניגנו על התופים "עם החבלים" .

באותו זמן, באפריקה, סבולה לומד גם הוא את רזי הדג'מבה. הוא מתופף בלהקה גדולה שייצגה את תרבות השבט שלו, שבט הלנדומה. זהו שבט מערב אפריקאי שבו הדג'מבה משמש ככלי ראשון ועיקרי. לאחר שבע שנים הופך סבולה לסולן הלהקה, וב-1983 הוא מקים להקה משלו, עמה הוא עורך סבב הופעות במערב אפריקה. לאחר שלוש שנות נדודים, סבולה חוזר לעיר הולדתו בגינאה. ב-1988 עובר סבולה לגמביה, ומצטרף ללהקת "פטלה", להקה גדולה הכוללת אמנים משבטים שונים. הוא מתמנה לסולן הלהקה ובמשך עשר שנים מנהיג בפועל את הלהקה, ומלמד מוזיקאים מכל רחבי העולם את רזי התיפוף האפריקאי.

ב-1998, רחל מחליטה לנסוע לאפריקה בכדי ללמוד מקרוב יותר את התיפוף האפריקאי. "ניגנתי בלונדון ופתאום הייתה לי הזדמנות לנסוע לאפריקה עם חברים מהקריביים שיצאו למסע שורשים. ברגע שירדתי מהמטוס הרגשתי קשר עמוק לאדמה. התחברתי לכל רגע ורגע."במהלך הביקור, הגיעה רחל למתחם להקת "פטלה", להקתו של סבולה. השניים מתאהבים ומחליטים לחזור ביחד לישראל. "במשך שנתיים הייתי על הקו אפריקה ישראל", נזכרת רחל. "היה תהליך ארוך ומייגע של קבלת ויזה, אך לבסוף הצלחתי להביא את סבולה לארץ"

סבולה-המאסטר האפריקאי הגיע לישראל בשנת 2000, עם פרוץ האנתיפאדה. "הגענו לכרכור. אחד ממכריי בא וסיפר שכל הכביש הסמוך של ואדי ערה חסום, והבנו שהגענו בדיוק לבעיות. זה היה מאד קשה" אבל את האגדה הזו לא יצליח לעצור שום סכסוך אזורי.

הזוג מקים את להקת "בנגורה", המתבססת במוסד החינוכי "מבואות עירון", בקיבוץ עין שמר. העטיפה החמה של מנהלי המוסד, מאפשרת ללהקה להתפתח, למרות הבעיות הביטחוניות מסביב. רחל וסבולה מאמצים נוער מהעדה האתיופית. "החיבור היה מדהים מלכתחילה, בשיעורי תיפוף אפריקאי וריקוד אפריקאי", מספרת רחל. הלהקה מופיעה בערבי תרבות, במוסדות חינוך ובתכניות טלוויזיה. ב-2001 מספיקים רחל וסבולה להתחתן בחתונה מלכותית באפריקה.ב-2004 מתחדשת "בנגורה" באמנים ישראלים לאחר שהצוות הקודם התגייס לצה'ל . סבולה ורחל נוסעים עמם לאפריקה, שם הם מקיימים סדנאות תיפוף וריקוד.

החיבור בין חברי הקבוצה והקשר האפריקאי משמש השראה למופעים חדשים, שהועלו בתיאטרון ענבל, במרכז סוזן דלל, מרכז ז'ראר בכר בירושלים,בפסטיבל המחול בכרמיאל, היכל התרבות פתח תקווה ובתיאטראות שונים ברחבי הארץ. השנה קיימה הלהקה ביקור נוסף ביבשת, וחזרה עם המופע החדש "ליברטה". שהועלה לבכורה בפסטיבל מחולוהט 2009 במרכז סוזן דלל, פסטיבל האוגד את כל הבכורות של מיטב להקות המחול בישראל.

החלום הגדול של בני הזוג התגשם השנה- סבולה ורחל בנגורה מנהלי הלהקה פותחים את הבית- מתחם הלהקה, לכל אוהבי הקצב והתנועה !!ברח' המושב בכרכור,זהו בית המוקדש לאסכולה של בנגורה, שהיא מובנית ועשירה במקצבים חכמים ומורכבים כפי שעובדו על ידי סבולה ומועברים בצורה מעניינת וקלה להבנה, כאן מתארחים כל חובבי הקצב בכל גיל ,מין וצבע,אנשים נושמים את התוף ברגע שיגיעו למתחם, החצר ירוקה וגדולה ,אולם התנועה הממוזג הוא חלל מדהים עם רצפת פרקט מעולה .
כדאי לעקוב אחרי כל הנעשה במקום ולבוא לחוות חוויה של ממש!!

כל מי שאוהב אגדות, ריקוד, קצב תופים וכמובן מוזיקה, מוזמן. 

רחל בנגורה תיפוף וריקוד אפריקאי
04-6373966054-5715489
www.bangoura.co.il
כתובת דואל זו מוגנת מדואר זבל, אתה צריך לאפשר Javascript בכדי לצפות בה      


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 3138

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >