Image Image
 
קומפוסט למתחילים הדפס דואל
נכתב על ידי רותם יחד   
253585_compost_heap_21הקומפוסט הוא רקבובית המכילה את כל שאריות המטבח הביתי
בתוספת חומרים יבשים: קש, נסורת, עשבים יבשים וכו'
המופקים מהגינה הביתית וזבל בעלי חיים

ראשית עלי להבהיר כי לא מדובר במדריך המתימר להיות מקצועי אלא רק ביעוץ על פי קריאה ונסיון אישי.

הקומפוסט הוא רקבובית המכילה את כל שאריות המטבח הביתי בתוספת חומרים יבשים: קש, נסורת, עשבים יבשים וכו' המופקים מהגינה הביתית וזבל בעלי חיים (כן, גם בני אדם הם בעלי חיים, אבל על כך בהזדמנות אחרת...). החומרים עוברים תהליך של פירוק אירובי (פירוק המערב חמצן) שבסופו מתקבלת אדמה עשירה ולחה מעולה לשימוש בגינה הביתית. היתרונות ליצור ושימוש בקומפוסט הם רבים, המרכזיים הם:
253585_compost_heap_2
שימור החומרים: במקום לזרוק לפח ובכך ליצור זיהום בתהליך פינוי האשפה, סרחון בפח ועומס של אשפה ביתית אנו משיבים לטבע את מה שלקחנו ממנו ומעשירים את הקרקע ולא מדלדלים אותה.

חיסכון בכסף: חומרי דישון הינם יקרים בדרך כלל, על ידי יצירת קומפוסט נקבל חומרי דישון זמינים לגינה הביתית מחומרים שממילא יש לנו.

צילום: Bomania

חיסכון במזהמים: שימוש בקומפוסט חוסך זיהום של חומרי דישון כימיים ואת הזיהום הנוצר כתוצאה מקנית קומפוסט מוכן (שינוע, אריזה וכו').

בשביל להתחיל צריך שני דברים: קומפוסטר וערימת חומר יבש.

ניתן לרכוש קומפוסטר מוכן מפלסטיק (בחלק מהרשויות המקומיות מציעים קומפוסטרים לרכישה במחיר מוזל, שווה לברר) או לבנות מעץ והכי פשוט לבנות מעין מכלאה מארבעה משטחי עץ משומשים.

חומר יבש ניתן להשיג באזורי זריקת גזם ברשות המקומית, קש או כסחת דשא מהגינה הפרטית או אפילו נסורת מנגריה באיזור. את החומר היבש כדאי לשמור מכוסה לצד ערימת הקומפוסט.

את ערימת הקומפוסט רצוי למקם בחצר במקום מוצל יחסית על מנת שלא תתיבש, נתחיל בשכבה מאווררת כגון קש או ענפים קטנים שיהוו בסיס לערימה. מתחילים לשים את תוצרת המטבח בשכבות כך שכל פעם שמוסיפים חומר לח נוסיף לו גם חומר יבש (מהערימה זוכרים?) בעיקרון יש לשמור על הערימה לחה ומאווררת על ידי שמירת האיזון בין יבש לרטוב. בקיץ יש ללחלח את הערמה מדי פעם לא להציף, את רוב הלחות יקבל הקומפוסט ממרכיביו. הערימה מתחממת בעיקר במרכזה וכך היא יוצרת תהליך המפרק רעלים ומקדם את הרקב. חום הערימה מגיע לעתים עד 70 - 80 מעלות צלזיוס, בחורף ניתן לראות אדים העולים מערימת קומפוסט טובה. הוספת זבל של בעלי חיים יזרז את התהליך, חשוב לכסות אותו היטב בחומר יבש שלא יצחין. בערימה מתפקדת אין זבובים והיא לא מסריחה.

בעיות נפוצות:

ערימה לא מתחממת: יש לבדוק אם הערימה רטובה או יבשה אם היא רטובה מדי יש להוסיף חומר יבש ואם היא יבשה יש להרטיב מעט.

ערימה מסריחה: הערימה לא מאווררת יש להוסיף חומר יבש ולערבב ומכאן והלאה להקפיד.

כאשר תסימו לבנות ערימה בגובה של כמטר (זה לוקח כ10-12 חודשים) יש לכסות את הערימה היטב והניח לה למספר חודשים עד שנה. במקביל מתחילים ערימה חדשה ומשתמשים הן לסירוגין. בקומפוסטר סגור יש בדרך כלל דלת קטנה דרכה אפשר להתחיל להוציא רקבובית תוך מספר חודשים כך שלמעלה מכניסים חומרים ולמטה מוציאים תוצרת.

באופן כללי יצירת קומפוסט ביתי היא תהליך פשוט וקל אשר במהרה נעשה חלק משגרת החיים, התהליך משתנה מעט לפי האקלים וחומרי הגלם, התחילו לבנות ערימה ותלמדו תוך כדי נסיון.

רותם יח"ד
ישוב מעורב ואקלוגי
http://www.rotem-yahad.org

צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1418

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >