Image Image
 
כל הפוסטים בבלוג
הקרנטינה הדפס דואל
נכתב על ידי esty   

 

 

 נקודה נוספת הראויה לאזכור היא מערכת הממשל של האקווריום. מובן שלאקווריום יש מערכת ממשל! אמנם מדובר באוטוקרטיה, משום שבעל האקווריום קובע הכל ולא מתייעץ בדגיו לשם כך, אך עדיין מדובר בסוג של שלטון נאור, לרווחת התושבים. ישנם משרדים שונים במערכת ממשל זו ומוסדות רלוונטיים לאותם המשרדים. לאקווריום המכבד את עצמו יש קרנטינה (כלומר: אקווריום נוסף). תפקידה של הקרנטינה משולש הוא:

  • עבור דג חדש - להקל על קליטתו בסביבה חדשה (להלן: עיירת פיתוח - בניהול משרד הקליטה).
  • עבור הדגים הקיימים - להגן עליהם מפני טפילים או מחלות שעלול להביא הדג החדש (להלן: מערכת הסגר - בניהול משרד החקלאות).
  • עבור דג חולה - לספק לו סביבה שקטה ורגועה להחלמתו, לאפשר מתן תרופות, ולמנוע ממנו להדביק דגים אחרים (להלן: בית חולים - בניהול משרד הבריאות).

לקרנטינה מערכת חוקים סבוכה משלה: איזה דגים ומתי מוכנסים ומוצאים אליה וממנה. לדוגמא, אם קנית דג חדש ויפה אינך יכול להכניסו לאקווריום - הוא עלול להדביק דגים אחרים במחלה קטלנית! תחילה עליו לשהות שבועות מספר בקרנטינה, ולאחר מכן יוכל לעבור לאקווריום האמיתי. מובן שהוא לא אמור לשהות בקרנטינה לבדו! לשם כך עליך לבחור דג (או מספר דגים) מהאקווריום, עדיף שיהיו "מוגבלי גדילה" (כלומר - קטנים ממה שהיית מצפה מהם), ולהעביר גם אותם לקרנטינה. כך תשיג שתי מטרות:

  • תוכל לראות אם הוא הביא טפילים או מחלות שהוא כבר חסין מפניהם, אך ידביקו דגים אחרים.
  • לדג החדש לא יהיה משעמם.

מכאן ש"מוגבלי גדילה" משמשים בעצם כ"שפני ניסיון"...

חיפפנו את השלב הקריטי (שנשמע פשוט) של הכנסת דג לקרנטינה (או אקווריום). דג מגיע מהחנות בשקית, ובה מים מהחנות. מים אלה מסוכנים להחריד, ויש להתייחס אליהם כאל חומר לוחמה כימי לכל הפחות. אפילו טיפה אחת של מים אלה אסור שתכנס אל האקווריום הביתי שלך (שוב: חיידקים, טפילים, וכדומה). מצד שני, אי אפשר סתם להעביר דג מיידית מהמים בשקית אל המים באקווריום - הוא עלול להיבהל ולמות מייד! לשם כך פותחה השיטה הבאה:

  • הצף את השקית עם הדג באקווריום, כדי להשוות טמפרטורות.
  • מדי רבע שעה הוסף מעט מים מהאקווריום למים בשקית. כך יושוו שאר אלפי הפרמטרים הרלוונטיים במים.
  • אחרי מספר שעות ניתן לדוג (בעזרת רשת) את הדג מהשקית ולהניחו באקווריום. את המים בשקית יש להשמיד בצורה מבוקרת באסלת השירותים.

כפי שאתם רואים מדובר בפעולה פשוטה שאינה דורשת יותר מסבלנות אינסופית ודחיית סיפוקים בלתי אפשרית. מיותר לציין שלרוב יגיע הדג החדש הביתה בשעות הערב המאוחרות (מאד), וכך תהליך זה יקרקע את שעות השינה היקרות מפז מבלי להביא לסיפוק כלשהו, פרט לסיפוק של צפייה בדג מבוהל שוחה בשקית צרה, שגורמים עוינים מוסיפים לה מים ללא הפסקה.

הציניקנים ביניכם וודאי יעירו שקרנטינה אחת אינה מספקת כדי למלא את מגוון התפקידים המוזכרים לעיל - שהרי יכול להיות שהבאנו דג חדש ובמקביל דג אחר נהיה חולה וזקוק לתרופות. וודאי תשמחו לשמוע שאינכם הראשונים הערים למגבלה זו, ושיש לה פתרון פשוט עד מאד: אקווריום נוסף. למעשה, לאקווריומיסט המכבד את עצמו יש מספר לא מבוטל, הגדל כל הזמן, של אקווריומים בביתו. באופן כללי אקווריום חדש יהיה גדול משמעותית מכל אקווריום קודם שברשותו. אנשים בעלי אבחנה חדה עלולים לחשוב שתהיה בעיית מקום בבית, אך אל חשש - תמיד ניתן להקדים את הגיוס של צאצא זה או אחר, או לבטל את פינת האוכל.

 לאקווריום יש גם השפעה מכרעת על חיי הזוגיות והמשפחה בבית. מרגע שנחת בביתך, הופך כל טיול משפחתי לנסיעה אל חוות גידול וחנויות דגים לא נודעות. מסתבר שבפינות חמד בארץ (וגם באזורי תעשיה מפוייחים) ישנן חנויות דגים כאלו ואחרות, בהן ניתן לרכוש דגים קטנטנים במחיר מופקע (ככלל, דג שווה הרבה יותר ממשקלו בזהב). מידע על חנויות מסווגות אלה מועבר בדרך כלל מפה לאוזן, והן מוסוות היטב בסביבתן. לא נדיר לבלות שעתיים של טיול משפחתי בחיפוש אחר חנות עלומה, שממילא  לא הייתה בדרך לשום מקום מעניין. אקווריומיסט מושבע יכול לבלות שעות אל מול אקווריומים המלאים בזנים שונים ומשונים של דגים, תוך התעלמות מוחלטת ממשפחתו המחכה בסבלנות מאולצת מאחור. לבסוף הוא יצא מהחנות וינענע בראשו תוך כדי צקצוק - "הם צובעים את הדגים" (מדובר בתופעה נלוזה ביותר לפיה מזריקים לדגים חומרי טעם וריח כדי להעשיר את צבעיהם), וימהר לחנות הבאה. גם הרומנטיקה הזוגית עלולה להיפגע, שכן תוך כדי חיבוק אוהב וקרוב עלול האקווריומיסט להגיד לפתע משהו כגון "אנציסטרוסים. אני רוצה אנציסטרוסים."

 אבל אם להסתכל על הצד הטוב של המטבע, אולי זה בכל זאת עדיף על, נאמר, התמכרות של אישתך להרואין...

  הבלוג פורסם גם באתר http://aqtv.info


צטט מאמר זה באתרך | צפיות: 1772

RSS לתגובות

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.
בבקשה הכנס בשם המשתמש או הרשם לאתר.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.1

 
< קודם   הבא >